„Legyünk egymásnak szeme és keze!”
Mind többen vehetik igénybe az elemi látásrehabilitációt „Figyeljünk azokra, akik hátránnyal indulnak az életben és vegyük bennük észre a lelki többletet! Legyünk egymásnak szeme és keze!” – emelte ki Balog Zoltán a Vakok Állami Intézetében a Vakok Világnapján tartott rendezvény megnyitóján. Az emberi erőforrások minisztere hozzátette: „Vannak, akik látnak, ám mégis vakok.”
A Kormány fontos feladatának tekinti, hogy a látássérült emberek minél teljesebb életet élhessenek fogyatékosságuk mellett is, s ehhez minden segítséget megad. Ugyancsak kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a rendelkezésre álló szűrővizsgálatok kiterjesztésével minél kevesebben váljanak látássérültté. A Parlament által elfogadott költségvetési törvény évről-évre címzett támogatást biztosít a látássérültek érdekvédelmét ellátó Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének, ez a támogatás 2011-ben és 2012-ben is meghaladta a 150 millió forintot. A minisztérium 2010 óta több tízmillió forintot fordított vakvezető kutyák kiképzésére, és a korábban kizárólag a mozgáskorlátozottak által igénybe vehető gépjárműszerzési és átalakítási támogatást 2012 szeptemberétől az egyéb fogyatékossággal élő (autista, látási, hallási és értelmi fogyatékos) személyekre is kiterjesztette. Annak érdekében, hogy a látássérült emberek egyszerűbben hozzájuthassanak a rehabilitációhoz, a kormány több százmillió forinttal támogatta azokat a látásközpontokat, melyek létrehozását az előző kormány uniós forrásból segítette ugyan, de működésükre költségvetési forrást nem biztosított.
Magyarországon mintegy 80 ezer látássérült ember él, kutatások szerint számuk évente 4-6 ezer fővel nő. Ma már a vakságot okozó betegségeknek mintegy 80 százaléka például szűrővizsgálatokkal megelőzhető lenne, a bekövetkező megbetegedéseknek pedig mind nagyobb része gyógyítható. A felnőttkorban megvakult emberek komplex rehabilitációját Magyarországon évtizedeken át kizárólag a Vakok Állami Intézetének szakemberei látták el. Ma már hét regionális rehabilitációs központ is segíti ezt a munkát. A látássérült emberek elemi rehabilitációjának minősége azonban csak úgy javítható, ha a rehabilitációban dolgozó szakemberek egységes továbbképzése is megvalósul. A
A Vakok Állami Intézete (VÁI) az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával elnyert Perspektívák – Látássérült személyek elemi rehabilitációs szolgáltatásainak továbbfejlesztése a Vakok Állami Intézetében című, 1,2 milliárd forintos összköltségvetésű pályázata nyújt segítséget abban, hogy pl. a szakemberek továbbképzésével vagy komplex állapotfelméréssel az egész országban magas minőségű szolgáltatásokhoz juthassanak az érintettek.
A rehabilitációs szolgáltatás elérhetőségének javítása és további minőségi fejlesztése érdekében egy új, bentlakásos rehabilitációs intézményt is létrehoznak Pest megyén kívül, amelyre az Új Széchenyi Terv Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programja (TIOP) teremt lehetőséget és nyújt támogatást, 1,3 milliárd forint értékben. Az új telephely létesítésével olyan új képzési központ is létrejön, amely lehetővé teszi a komplex rehabilitáció kiegészítését például nyelvi, informatikai és egyéb olyan képzési programokkal, amelyek hozzájárulhatnak a későbbi munkaerő-piaci integráció sikeréhez.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?