Lépcsőjáró kerekesszék
Az önmagát stabilizáló kerekesszék két automatikus „láb” segítségével közlekedik a lépcsőn.
Találkozás a barátokkal, bevásárlás, különböző rendezvények látogatása: a mobilitás az önálló élet feltétele. Azonban a kerekesszékhez kötött emberek számára gyakran még az is nehézséget okoz, hogy segítség nélkül hagyják el a házukat. Küszöbök, keskeny ajtók, lépcsők nehezítik az utat.
A Müncheni Műszaki Egyetem tudósai – Bernhard Wolf és munkatársai – egy olyan kerekesszéket fejlesztenek, amely képes felmászni a lépcsőn. Az új eszköznek csak egy tengelye van, ezáltal igen mozgékonnyá válik. Az előre, hátra és forgó mozgásokat csaknem azonos idő alatt végzi el. A kerekesszék az inverz inga elve alapján marad egyenes, a hajtómű minden apró helyzetváltozást azonnal kompenzál – magyarázta Wolf.
De hogy is győzi le a kerekesszék a lépcsőket? Az eddigi koncepciók lánctalpat vagy görgőket használtak. Ezeket a szerkezeteket azonban irányítani kellett, ami azt jelenti, hogy még egy embernek figyelnie kellett, nehogy felboruljon a szék. További hátrányuk volt még a nagy fordulókör is, így a keskeny lépcsőházakkal sem boldogultak.
A müncheni kutatók egy bionikus változat mellett döntöttek. A kerekesszéket két „lábbal” szerelték fel, amely az emberi lábhoz hasonlóan egy felső és egy alsó lábszárból áll. Amint a futómű ultrahangos szenzorai érzékelik a lépcsőt, a kerekesszék elkezd a lépcső irányába hátrafelé tolatni, míg a kerekek az első lépcsőfokhoz nem érnek.
Végül a lábak húzódnak ki, miközben a kerekesszék megemelkedik. Elektromotorok segítségével a lábak a következő lépcsőfokra tolják a kerekesszéket. Kamerarendszer biztosítja, hogy a kerekesszék a lépcsőfokra érkezzen, ne csak az élére. Ezzel a módszerrel a nagyon szűk lépcsők is leküzdhetők – csak a csigalépcsők nem. A kerekesszék a lépcsőn lefelé is képes közlekedni.
Egy prototípus segítségével a mérnökök már bizonyították, hogy az elméletük működik. Az elképzelésük azonban túlmutat a lépcsőjáráson. Azt akarjuk, hogy a kerekesszékes emberek tényleges mobilitáshoz jussanak – magyarázta Wolf. Az eszköz így akár autósülésként is használható lenne. Így nem kéne mindig összecsukni és a csomagtartóba tenni. Arra sem lenne szükség, hogy a használója az autósülésből újra a kerekesszékbe emelkedjen.
A lehetséges üzleti partnerek azonban egyelőre tartózkodók. Wolf szerint ennek egyrészt a szerkezet komplexitása az oka, másrészt pedig a már bevált, sztenderdizált kerekesszékek. A kutató meg van róla győződve, hogy nagy igény lenne a bionikus szerkezet iránt – ugyan a költsége több lenne, mint egy sztenderd kerekesszéknek, de a használójának megadná a szabad mozgás lehetőségét.
Video a Lépcsőjáró kerekesszékről:
https://youtu.be/…
Forrás: scinexx.de és a mernokbazis.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
5°C
Vélemény, hozzászólás?