Magyar mozgássérültek wakeboardozással inspirálnak másokat
Bemelegítés az Omszki-tó partján… Készülődnek a Diswake Sportegyesület wakeboardosai a csúszáshoz. Van köztük mozgássérült, amputált, hallássérült, és olyan is, aki fagyási sérülés miatt vesztette el a lábujjait, de még 81 évesen is suhan a vízen…
A Filornak becézett úr a katonaságnál szolgált régebben, és egy hadgyakorlaton fagytak le a lábujjai. Hónapokig kellett tanulnia, hogy újra tudjon járni. Orvosai a vízisíeléstől nem tiltották el, azzal a feltétellel, ha úgynevezett wakeskate-et használ, ami egy sima deszka, és semmilyen kötés nem tartja rajta a lábat.
Mátrai Róbert, aki művégtaggal él, azt mondja, már bánja, hogy nem előbb kezdett wakeboardozni:
„Lőrincz Krisztivel találkoztam az evezőstelepen, ő sokáig invitált erre, és én mindig nemet mondtam, de utólag megbántam, hogy sokszor nemet mondtam, mert nagyon jó itt. Négy éve vagy öt éve kezdtem el, ő már régebb óta, és azóta imádom. Ide az ember lejön és feltöltődik, és utána boldogan megy dolgozni. Éppen mondtam is a munkatársaimnak, hogy ha innen megyek dolgozni, akkor küldhetnek bárhová, akkor megyek mosolyogva, és csöndben, és csinálok mindent, amit mondanak.”
Mindenkinek, aki itt edz, specifikus sérülése van, ami befolyásolja mind az elindulást, mind pedig a kontrollt – tudjak meg az Euronews Kresák Pétertől, az Omszk Sportegyesület vezetőedzőjétől.
„Van, aki fejjel tud jobban operálni, van, aki a felsőtestét abszolút tudja használni, ez sérülésspecifikus, ami miatt más instrukciókkal kell őket ellátni” – magyarázza. „A kar tartóerejére az edzésekhez szükség van.” Hozzáteszi: ha valaki sérülése miatt nem tud velük edzeni, evezős szörfdeszkával vagy saját wakeboard-deszkájukon viszik körbe, hogy ő is átérezze a vízen siklás élményét.
A vezetőedző úgy érzi: a foglalkozásokból nem csak a sportolók, hanem ők is merítenek erőt:
Ez egy motiváció, mert velük foglalkozni, velük dolgozni, egész napra ad egy olyan beállítást, olyan életérzést, hogy ha ők tudnak próbálkozni, és vállalnak egy veszélyes dolgot, akkor a normál nyitvatartásban az üzemeltetés kevésbé okoz fejtörést
A vízen csúszást az egyedi igényekre kialakított, úgynevezett beülők vagy sitting wakeboard-ok teszik lehetővé. Magyarországra évekkel ezelőtt Magdács Péter wakeboardozó hozta az első beülőt, aki KRK szigetén, Horvátországban figyelt fel rá, hogy létezik ilyen. Az Omszk Wakeboard Centrumban pedig megkeresték azokat, akik szívesen kipróbálnák… Lőrincz Kriszti akkor alpesi sízett, és azonnal benne volt. Lassanként egyre több embert vontak bele az edzésekbe, 2015-ben pedig megalapították a Diswake Mozgássérült Wakeboard Sportegyesületet.
Ha támogatni szeretné az egyesületet, az alábbi számlaszámon megteheti: 16200113-18517185 Magnet Bank
„Az integratív jellege szerintem azért nagyon fontos, és segíti ezt az érzékenyítést, mert az extrém sport miatt eleve ha egy mozgássérült lejön a pályára, kipróbálja ezt, és elmondja akár a munkahelyén, akár az ismerőseinek, hogy wakeboardozott, akkor mindenkiben csodálkozást vált ki, és sokkal nagyobb az érdeklődés” – vélekedik Lőrincz Kriszti. „Eleve nagyon segíti, hogy a kommunikációt megnyissuk egymás között.”
„A wakeboard nehéz sport, különösen azoknak, akik valamilyen sérüléssel élnek. Mégis hatalmas élmény” – mondja Euronews tudósítónak
Riport az alábbi linken tekinthető meg:https://www.youtube.com/watch?v=8b7Pj0HwOnE
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?