Megízlelhetjük a múlt század hangulatát
Az Andrássy út 39. alatt álló Párizsi Nagy Áruház neve még a fiatalabb budapesti generációk fülében is ismerősen cseng. Legtöbben Centrum Áruházként, vagy az elmúlt évek könyvbirodalmaként emlékeznek rá. Akik még sosem jártak ott, említésére a francia főváros grandiózus, fényűző, galériás, egyterű, több emeletnyi magas üzlet-központjainak valamelyikére gondolhatnak, ahol jól szituált férfiak és nők vonulnak […]
Az Andrássy út 39. alatt álló Párizsi Nagy Áruház neve még a fiatalabb budapesti generációk fülében is ismerősen cseng. Legtöbben Centrum Áruházként, vagy az elmúlt évek könyvbirodalmaként emlékeznek rá. Akik még sosem jártak ott, említésére a francia főváros grandiózus, fényűző, galériás, egyterű, több emeletnyi magas üzlet-központjainak valamelyikére gondolhatnak, ahol jól szituált férfiak és nők vonulnak a luxus termékeket felsorakoztató kirakatok előtt.
Bár az 1911-ben nyílt, márványoszlopos, aranyozott díszítésekkel és tükrös felvonókkal ellátott épületet egykor valóban nagypolgári fogyasztók diszkrét zsivaja töltötte meg élettel, a háború egy csapásra véget vetett ennek. Az államosítást követően először könyvraktárnak használták, majd 1958-ban ismét áruházi funkciójában, de immár Divatcsarnok néven nyitották meg újra. 1999-ig a Centrum Áruházak üzlethálózat tagjaként üzemelt, 2001-től a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kezelésében állt. Mivel azonban egyetlen kormányzat sem áldozott pénzt, hogy közfunkciók szolgálatába állítsa az 1967-ben műemléki védelem alá vont épületet, 2005-ben végül egy nemzetközi ingatlanfejlesztő cég, az Orco Property Group vásárolta meg, újította fel és adta bérbe az Alexandra Könyvesháznak.
A kétszintes könyvpalota az üzlethálózat csődje miatt 2017-ben bezárt, és tavaly áprilisban immár Andrássy Elményközpont néven nyitotta meg a kapuit. Az áruház fő büszkesége még az 1909-es átalakítást megelőző Kaszinó idejéből megőrzött, Lotz Károly és Feszty Árpád festményei által díszített bálterem. Hosszú zárvatartás után most januártól eredeti pompájában, Café Párisi néven várja azokat, akik nemcsak a mennyei süteményeket, hanem a múlt század hangulatát is megízlelnék.
(Népszava, 2019. 02. 04.)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?