Megjelent az NVDA képernyőolvasó 2024.2 változata
Néhány egészen izgalmas újdonságról számolt be az NVDA – látássérültek számára elérhető ingyenes képernyőolvasó szoftver – legújabb kiadásából a honosító csapat.
Új hangbeállítási lehetőség: osztott hang
Az új opció segítségével lehetővé vált, hogy az NVDA hangját és a többi alkalmazás hangját különböző hangcsatornán halljuk.
Ez praktikusan azt jelenti, hogy beállíthatjuk pl., hogy az NVDA-t csak a bal oldali hangszórón halljuk, míg az összes többi alkalmazás hangját meg csak a jobb oldalin.
Az NVDA beállítások Audio kategóriájában lehet megtalálni ezt az új opciót.
Az „Osztott hang” címkéjű kombinált listamezőből választható ki a kívánt konfiguráció. Természetesen az összes elképzelhető kombináció elérhető: NVDA csak az egyik hangcsatornán vagy mindkettőn, ill. alkalmazások csak az egyik hangcsatornán vagy mindkettőn.
Kizárólag sztereó hangforrások esetén működik, azaz a mono és kettőnél több csatornás hangokat egyelőre nem képes kezelni.
Ez a kis korlátozás a felhasználók döntő részénél nem okozhat semmiféle fennakadást.
Az ‘NVDA+alt+s’ billentyűparanccsal könnyedén váltogathatunk a különböző konfigurációk között.
Az Audio kategóriában „Az osztott hang váltásánál megjelenő lehetőségek” címkéjű listából a megfelelő jelölőnégyzetek bejelölésével megadhatjuk, hogy a váltóparancs mely konfigurációkat kínálja fel. Ezzel szűkíthető a választék.
Az Audio kategória kapcsán fontos megemlíteni egy másik újdonságot is: Az NVDA mostantól „ébren” tartja a hangeszközt a beszéd befejezése után is. Ezzel elkerülhetők bizonyos technikai problémák olyan eszközöknél, mint pl. a Bluetooth fejhallgatók.
„A hangeszköz ébren tartásának ideje a beszéd befejezése után” címkéjű vezérlővel szabályozható ez az opció.
Új gyorsnavigációs parancsok
Jelentősen bővült a böngészőmódban elérhető gyorsnavigációs parancsok köre. Közülük egyedül a bekezdésenkénti navigációhoz rendeltek hozzá alapértelmezetten billentyűparancsot, ami a „p”.
Természetesen a többihez is rendelhetünk egy billentyűleütést az NVDA beviteli parancsok párbeszédablakán a böngészőmód kategóriában.
A bekezdéseken kívül az alábbi elemek egykarakteres navigációja vált elérhetővé:
Alakzatok, azonos és eltérő stílusú szövegek, folyamatjelzők, függőlegesen igazított bekezdések, matematikai képletek, menüelemek, valamint többállapotú gombok.
Némileg ide kapcsolódik, hogy a dokumentumformázási beállítások között most már az alakzatok és feliratok jelzését is kontrollálhatjuk. Az opcióhoz billentyűparancsot is rendelhetünk a Beviteli parancsok dokumentumformázás kategóriájában.
Új parancsok a szintetizátor beállító körhöz
Most már nemcsak előre és hátra lehet mozogni a szintetizátor beállító körön, hanem az első és az utolsó elemhez is lehet ugrani.
A szintetizátor beállító kör első és utolsó elemének beállításához nincs alapértelmezetten hozzárendelt parancs beállítva.
Szintén új parancs az aktuális beállítás nagyobb léptékű növelésére:
Asztali kiosztás: NVDA+ctrl+pageUp és NVDA+ctrl+pageDown.
Laptop: NVDA+ctrl+shift+pageUp és NVDA+ctrl+shift+pageDown.
A kapcsolódó billentyűparancsok beállíthatók a Beviteli parancsok között a Beszéd kategóriában.
Windows 11
- Az NVDA már jelzi a diktálással és a javasolt műveletekkel kapcsolatos figyelmeztetéseket. Ideértve az első javaslatokat olyan adatok vágólapra másolásakor, mint pl. a telefonszám. (Windows 11 2022 frissítés és újabb verziók esetén).
- Az NVDA ismét bejelenti a hardveres billentyűzethez a beviteli javaslatokat.
- 24H2 (2024 frissítés és Windows Server 2025) esetén az egér és az érintési beállítások most már használhatók a gyors beállítások között.
Még néhány említésre méltó újdonság és javítás
- Új Braille mód: Beszéd kimenet megjelenítése.
Ebben a módban a Braille kijelzőn egészen pontosan az jelenik meg Braille jelekkel, amit az NVDA kimond. - Alacsony írásjelkiejtési szinten az NVDA már nem jelenti be a helykitöltő pontokat. Ilyenekkel döntően tartalomjegyzékekben lehet találkozni.
- A sor- és oszlopfejlécek jelzése már támogatott a szerkeszthető tartalmú HTML elemeknél.
- Adobe Reader: az NVDA már nem hagyja figyelmen kívül a pdf dokumentumokban a képletekhez megadott alternatív leíró szövegeket.
- A bővítménykezelőben most már megjelenik a minimum szükséges és az utoljára tesztelt NVDA verzió az egyes bővítményeknél a további részletek kategóriában.
Az NVDA. képernyőolvasó letölthető a https://www.nvda.hu oldalról.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Nyitrai Zsolt miniszterelnöki biztos köszöntője a fogyatékossággal élő emberek világnapja alkalmából
Újra világítanak a Lámpások Kispesten
A FEHÉR BOT NAPJÁN EGY KÜLÖNLEGES RÉGÉSZETI SOROZATOT AJÁNLUNK
Kvízjáték Kispestről, nem csak Kispestieknek!
Vakok és gyengénlátók életét könnyíti meg egy új, mesterséges intelligenciára épülő technológia
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C
Vélemény, hozzászólás?