Megkezdődött a téli időszámítás
Vasárnap éjjel 3 óráról 2 órára kellett állítani az órákat. Ezzel elkezdődött a téli időszámítás, ami egészen 2013. március 31-ig tart.
Minden év októberének utolsó vasárnapján idén október 28-án az órák hajnali 03:00 óráról 02:00 órára történő visszaállításával térünk át a normál a köznyelvben télinek hívott időszámításra. A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. adatai alapján egy vidéki nagyváros éves villamosenergia-fogyasztását spórolhatta meg az ország a most záruló nyári időszámítással. A vasárnaptól alkalmazott normál időszámítás 2013 márciusának utolsó vasárnapjáig jövő év március 31-ig tart.
Az egész Európában egységesen alkalmazott óraállítási módszer azon alapul, hogy március 20 és szeptember 22 azaz a tavaszi és őszi napéjegyenlőség között a nappalok hosszabbak, mint az éjszakák. Minél inkább egybeesik a lakosság szokásos ébrenléti ideje a reggel 7 és este 10 óra közötti időszak a természetes nappali világosság idejével, annál kevesebbet kell a lámpákat használni.
A vállalat által éves szinten becsült megtakarítás megközelítőleg 120 000 MWh, ami 30-40 ezer háztartás, azaz egy vidéki nagyváros éves fogyasztásának felel meg. A fel nem használt energiát természetesen kifizetni sem kell, ami körülbelül hatmilliárd forinttal csökkenti az ország
villanyszámláját. A megtakarítás nem csak a pénztárcát kíméli: a környezet számára is hasznos, ha kevesebb energiát fogyasztunk, ezzel redukálva szén-dioxid lábnyomunkat nyilatkozta Bertalan Zsolt, a MAVIR ZRt. vezérigazgatója.
A nyári időszámítás ötletét már Benjamin Franklin is felvetette, az első komoly próbálkozás William Willett nevéhez fűződik, aki 1907-től éveken át sikertelenül szorgalmazta a bevezetését. Elsőként az USA-ban, 1916-ban, energiatakarékossági okok miatt vezették be az alternatív időszámítást, és ezt Magyarország is átvette, de voltak évek, amikor szünetelt. 1954-57-ben még a munkanapok esti csúcsterhelésekor jelentkező kapacitási nehézségek enyhítésének reményében alkalmazták. 1958 és 1979 között a nyári időszámítás használata szünetelt, 1980-ban újra bevezették villamosenergia-megtakarítási céllal.
Magyarországon 1980 óta alkalmazzák évről-évre a nyári időszámítást, amelynek szintén az volt a célja, hogy energiát spóroljunk meg. A nyári-téli időszámítást jelenleg egy kormányrendelet szabályozza, amelyet az Unió tagállamaiban érvényes szabályhoz igazítottak. Eszerint a nyári időszámítás minden év március utolsó vasárnapján kezdődik és október utolsó vasárnapjáig tart. 1996-ig Magyarországon a nyári időszámítás szeptemberben ért véget, ekkor igazították egy kormányrendelettel a nyári-téli óraátállítást az Európai Unió tagállamaiban érvényes rendszerhez (azaz a nyári időszámítás március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig tart).
2011-ben Oroszország, Fehéroroszország és Ukrajna megszüntette az óraátállításokat. Amerikában November első vasárnapján állítják át az órát téli időszámításra. Európában minden időzónában ugyanabban az időpontban állítják át az órákat, Amerikában időzónánként más időpontban.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Könnyen érthető cikk a koronavírusról 30 – 2020. május 04.
Csütörtök hajnalban sztrájkolnak a Máv-osok is
MEOSZ tájékoztató a közhasznú társadalmi szervezetek veszélyhelyzetben való működéséről
A kávézó, ahol a fogyatékossággal élők is VIP-vendégek
Újbuda harmincmillió forintot érő telket ajánlott fel a Nem Adom Fel Alapítványnak egy önsegítő közö...
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?