„Nekünk is jogunk van ahhoz, hogy megválasszuk, ki képviseljen minket.” Europe in Action konferencia Glasgowban
Skóciában, Glasgowban tartotta meg Europe in Action című konferenciáját az Inclusion Europe. Az eseményen közel 450 fő önérvényesítő és segítő vett részt, akik több, mint 40 országból érkeztek. Előadóként jelen voltak az ÉFOÉSZ önérvényesítő munkatársai is. A háromnapos konferencia központi témái az intézményi férőhely kiváltás, vagy más néven intézménytelenítés és a közösségi befogadás voltak. A […]
Skóciában, Glasgowban tartotta meg Europe in Action című konferenciáját az Inclusion Europe. Az eseményen közel 450 fő önérvényesítő és segítő vett részt, akik több, mint 40 országból érkeztek. Előadóként jelen voltak az ÉFOÉSZ önérvényesítő munkatársai is. A háromnapos konferencia központi témái az intézményi férőhely kiváltás, vagy más néven intézménytelenítés és a közösségi befogadás voltak. A közelgő európai parlamenti választások kapcsán többször szóba került az értelmi fogyatékossággal élő személyek választójoga is.
Erősebb önérvényesítés – jobb intézménytelenítés
2024. elején új, nemzetközi programot indított az Inclusion Europe és az Inclusion International. Előbbi szervezet Európában, míg utóbbi világszinten képviseli az értelmi fogyatékossággal élő embereket és családjaikat. A JUDY projekt célja, hogy támogassa az intézmények bezárását, valamint az értelmi fogyatékossággal élő személyek önálló életvitelét és közösségbe való befogadását. A programban Románia, Szlovákia, Albánia, Bulgária és Magyarország értelmi fogyatékossággal élő személyeket képviselő szervezetei vesznek részt. Magyar részről az ÉFOÉSZ csatlakozott a hároméves munkához.
Első lépéseként, a projekt partnerei felmérték az intézményi férőhely kiváltás és az önérvényesítés helyzetét saját országaikban. Megfogalmazták, mit kell tenni, hogy az értelmi fogyatékossággal élő személyek a közösségben élhessenek, megfelelő támogatás mellett. A tapasztalatokat itt, a Europe in Action konferencián osztották meg egymással. Mind egyetértettek abban, hogy erős önérvényesítő mozgalom nélkül nem lehet sikeresen megvalósítani a kiváltási folyamatokat. Egyrészt az önérvényesítők tudják hitelesen elmondani, milyen intézményekben élni és miért szükséges tömegintézetek helyett közösségi szolgáltatásokat fejleszteni. Másrészt, az intézmények lakóinak megfelelő felkészítésre van szükségük a kiköltözéshez. A felkészítés elengedhetetlen része, hogy az érintettek megismerjék a jogaikat és megtanuljanak kiállni magukért – vagyis, hogy önérvényesítővé váljanak. Ugyanígy fontos, hogy lehetőséget kapjanak az önállóság gyakorlására és saját döntéseik meghozatalára.
Ebben a szekcióban felszólat Sallai Ilona, az ÉFOÉSZ érdekvédelmi tanácsadója és Bercse László, az ÉFOÉSZ társelnöke is. Előadásukban többek között a következő javaslatokat emelték ki:
- Magyarországon több támogató szolgáltatásra van szükség, nagyobb kapacitással. Ilyenek például a támogató szolgálatok, napközi ellátások, támogatott lakhatási és otthoni segítő szolgáltatások, személyi segítő szolgáltatások.
- Támogatni és fejleszteni kell a jó gyakorlatokat és közösségi kezdeményezéseket, pl. az ÉFOÉSZ Önálló Életviteli Centrumait.
- A szociális szolgáltatásokban dolgozóknak több bérre, nagyobb elismerésre és jobb képzésekre van szükségük.
- Új kiváltási stratégiára van szükség, pontosan megtervezett ütemtervvel és költségvetéssel.
- Át kell alakítani a gondnoksági rendszert és erősíteni, népszerűsíteni kell a támogatott döntéshozatalt.
- El kell törölni a választójog korlátozását.
Tudástár az intézmények bezárásához
Szintén a JUDY projekt keretében, kialakításra kerül majd egy közös tudástár, amely az intézmények bezárását, az érintett emberek kiköltözését és önálló életvitelét fogja támogatni. Az Inclusion Europe és az Inclusion International ezen az online felületen gyűjti össze nemzetközi hálózatuk tapasztalatait és útmutatásait, hogy segítsék az intézményeket, döntéshozókat, valamint az érdekvédőket a kiváltás folyamatában.
„Nekünk is jogunk van ahhoz, hogy megválasszuk, ki képviseljen minket.”
A konferencia záróülésén Bercse László, az Inclusion Europe alelnökeként hangsúlyozta: „Mindig vonják be az önérvényesítőket a minket érintő döntésekben! Hiszen, a mi életünknek mi vagyunk a szakértői.” A közelgő európai parlamenti választások kapcsán hozzátette: „Fontos, hogy minden értelmi sérült embernek legyen választójoga. Nekünk is jogunk van ahhoz, hogy megválasszuk, ki képviseljen minket. Olyan embereket akarunk megválasztani, akikről azt gondoljuk, hogy jobbá teszik az életünket.” László bátorított mindenkit, akinek van választójoga, hogy szavazzon az Európai Parlamenti választásokon: „Szavazzatok, hiszen az európai parlamenti képviselők értetek is dolgoznak!”
Borítókép: Enable Scotland
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
0°C
Vélemény, hozzászólás?