Nem biztos, hogy felfázás: gondolj a gyermekkori cukorbetegségre
Sokan nem is gondolnának arra, hogy amikor a gyermek éjszaka felkel és sokat jár vécére, akkor nem biztos, hogy felfázásról, hanem elképzelhető, hogy cukorbetegségről van szó.
A gyermekkori cukorbetegség egyik legkorábbi és legmegbízhatóbb tünete, amikor a szobatiszta gyermek ismételten ágybavizel – közli a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF). További jellemző tünetek a túlzott folyadékfogyasztás, fáradtság és a hirtelen nagymértékű fogyás, azonban a tünetek ismeretének hiánya miatt Magyarországon az óvodáskorú, frissen diagnosztizált gyermekek ötöde súlyos állapotban, akár diabéteszes kómában kerül első ellátásra, amikor már életveszélyes helyzet áll fenn.
Az 1-es típusú cukorbetegség nem idős korban alakul ki, hanem egyre fiatalabb korosztályt is érint: a cukorbeteg gyermekek 98%-a az 1-es típusú diabéteszben szenved. Ugyanakkor a betegség kialakulása nem a túlzott szénhidrát-fogyasztás és egészségtelen életmód számlájára írható: akkor is jelentkezhet a gyereknél, ha egyetlen családtagja sem cukorbeteg. Az 1-es típusú diabétesz nem más, mint egy autoimmun betegség, amelyet az immunrendszer működésének zavara idéz elő, amikor a szervezet védekező rendszere egy hiba folytán elpusztítja a hasnyálmirígy inzulintermelő sejtjeit. A szervezet az egyre csökkenő mennyiségű inzulin hiányában nem tudja hasznosítani a számára létfontosságú, energiát adó szőlőcukrot, azaz a glükózt. Ilyenkor a sejtek éheznek, az anyagcsere felborul, a vércukorszint vészesen megemelkedik, ugyanakkor cukor jelenik meg a vizeletben, majd a szervezet az energia biztosítására zsírszöveteit kezdi lebontani, ekkor vegyhatása savas irányba tolódik, acidózis következik be. Amennyiben a csecsemőknél és kisgyermekeknél ez kezelés nélkül marad, egy hét leforgása alatt akár életveszélyes állapot alakulhat ki.
Bendegúz 2 éves, szobatiszta kisfiú. Születésnapja után ismét pelenkát kellett ráadni, mert a kisfiú alvás közben többször bepisilt. Napközben rengeteget ivott. Ő volt az, aki nem szerette a tehéntejet, ennek ellenére hirtelen nagy mennyiségben fogyasztotta. Nagyon sokat pisilt éjjel-nappal. Az anyuka megijedt , nem tudta mire vélni a kisfiánál a változást. Orvoshoz vitte, megvizsgálták, de ott semmi különöset nem találtak, azt gyanították, hogy felfázott. Pár nap múlva – az egyébként virgonc Bendegúz – egész nap feküdt, bágyadt volt és furcsán lélegzett. Ekkor kórházba vitték, ahol megmérték a vércukrát, amely 26 mmol/l értéket mutatott. A gyermeknél 1-es típusú diabéteszt diagnosztizáltak, amelyhez súlyos anyagcsere zavar társult. Egyetlen megoldás volt számára: az inzulinkezelés.
Bendegúz története csak egy a sok közül, hiszen Magyarországon közel 3500 diabéteszes gyermek él, de a betegség felismeréséhez vezető út sajnos tipikusnak mondható.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy az 1-es típusú cukorbetegség csalhatatlan jelei az egyik napról a másikra fellépő túlzott folyadékfogyasztás, gyakori vizelés, melyekhez még a fáradtság és a fokozott étvágy ellenére jelentkező fogyás is párosul.
„Csecsemőknél a korábbinál gyakoribb pelenkacsere szükségessége, az elnehezedő, túlcsorduló pelenka, az anyatej vagy egyéb folyadék fogyasztása iránti igény egyik napról a másikra történő drasztikus növekedése keltheti fel a szülők gyanúját.” – tájékoztatott Dr. Tóth-Heyn Péter diabetológus, a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinika igazgatóhelyettese.
Nem szabad elfelejteni, hogy csecsemőknél sokkal nehezebb felismerni a cukorbetegséget. Akár pár nap alatt súlyosbodhatnak a tünetek, megjelenik a hasfájás, hányás, aceton szagú lehelet, zavartság, aluszékonyság és ellátás hiányában felléphet az eszméletvesztés, a diabéteszes kóma is. Éppen ezért a betegség korai diagnosztizálásának, valamint az inzulinkezelés minél előbbi megkezdésének nagyon nagy jelentősége van a gyermekkori diabétesz esetén.
A Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért szervezet a cukorbeteg gyermeket nevelő családok érdekében jött létre. Segítséget nyújt a betegség diagnózisát követő krízishelyzet feldolgozásában, a mindennapok diabétesszel kapcsolatos problémáinak megoldásában. Feladatának tekinti a gyermekkori diabétesszel kapcsolatos tévhitek, előítéletek eloszlatását különösen nevelési, oktatási intézményekben. Az egészségügyi, az oktatási szektor, az önkormányzati, kormányzati szervek és az érintett családok együttműködésének koordinálását végzi annak érdekében, hogy a diabéteszes gyermekek a bölcsődei, óvodai, iskolai életben ténylegesen ugyanolyan feltételekkel vehessenek részt, mint egészséges társaik. Kiemelt célja, hogy hazánkban is jelentősen csökkenjen azon 1-es típusú diabéteszes gyermekek aránya, akik súlyos anyagcsere kisiklás, az ún. diabéteszes ketoacidózis (DKA) állapotában kerülnek első ellátásra. Ugyanakkor szeretné elérni, hogy az 1-es típusú diabétesz tünetei a lakosság minél szélesebb körében váljanak ismertté. Markánsan elkülönüljenek a 2-es típusú diabétesztől, és tudatosodjon, hogy a csecsemők, kisgyermekek, kamaszok és fiatal felnőttek is lehetnek érintettek a gyermekkori cukorbetegséggel.
„Ha a szülők tisztában lennének a diabétesz tipikus tüneteivel,akkor sokkal korábban keresnék fel háziorvosukat, amikor még a betegség gyanúja helyben, akár egyetlen, gyors és olcsó vércukorméréssel ellenőrizhető lenne. A felvilágosító kampány segítségével el lehet érni, hogy a szülők felismerjék a tüneteket, így a szokásos betegutakat lerövidítve, gyorsabban, jobb anyagcsere állapotban kerüljenek első ellátásra a kis betegek a Magyarországon működő közel 30 speciális gyermek-diabétesz szakellátóhely egyikén. A betegség korai felismerése, a minél hamarabb megkezdett inzulinkezelés eredményeként a gyermekek hasnyálmirigyének saját, még megmaradt, mintegy 10 %-nyira becsült inzulintermelő képessége védelmet kaphatna. Így a betegség „mézeshetei” elnevezésű, a kezelés megkezdése utáni szakaszát eredményesebben lehetne meghosszabbítani. Ezzel számukra akár több évre kiegyenlítettebb vércukorértékeket és jobb életminőséget biztosítva. Ennek érdekében indítottuk útjára 2014 őszén A gyerekek is lehetnek cukorbetegek! elnevezésű kampányunkat” – mondta Kocsisné Gál Csilla, az alapítvány vezetője.
A kampány Budapestre és Pest megyére terjed ki, elsődleges eszköze a házi gyermekorvosi rendelőkbe, védőnői szolgálat várótermeibe kihelyezett plakátok, mely a gyermekkori cukorbetegség tipikus kezdeti tüneteit mutatja be képi és szöveges módon. A kampány – mely a Magyar Diabetes Társaság és a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinika szakmai támogatásával valósul meg – célja, hogy felhívja a szülők figyelmét a késlekedés nélküli orvoshoz fordulás szükségességére és az azonnali eredményt adó vércukormérés elvégzésének fontosságára.
Figyeljünk a jelekre, azonnal forduljunk orvoshoz, ha gyermekünknél a diabétesz enyhe, kezdeti tüneteit észleljük. Ne feledjük el: a cukorbetegség nem várhat másnapig!
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?