Nem várt sikert hozott a foglalkoztatási program
A bevont hátrányos helyzetű álláskeresők közel 70 százalékának sikerült elhelyezkednie
Budapest, április 26. – Tizennégy fő hátrányos helyzetű álláskereső találta meg biztos munkahelyét egy Gödöllőn megvalósuló foglalkoztatást segítő program során. A most záruló európai uniós támogatással megvalósuló projektet két éve indította a GAK Nonprofit Kft. és konzorciumi partnerei, és többek között alacsony iskolai végzettségű, gyesről visszatérő, 50 év feletti illetve pályakezdő munkanélküliek számára teremtettek lehetőséget a munka világába való visszailleszkedésre.
„A Befogadó Munkahely Program hátrányos helyzetű személyek számára biztosított munkavállalásra felkészítő szakmai képzést és pszicho-szociális támogatást magába foglaló komplex programot, majd a foglalkoztató partnereknél 12 hónapig tartó támogatott foglalkoztatást” – mutatja be a projektet Csapó Beatrix, a GAK Nonprofit Kft. Társadalmi Diverzitás Programjának szakmai vezetője. Foglalkoztató konzorciumi partnerek voltak: Művészetek Háza Gödöllő Nonprofit Kft., VÜSZI Nonprofit Kft., PROMPT-H Kft.
„Egy ilyen befogadó munkahely program a társadalmi integráció és az esélyegyenlőség fontos eszköze, amely hosszú távú, fenntartható megoldást kínál a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok munkaerő-piaci integrációjára” – mondta Csapó Beatrix. A gödöllői program komplex megközelítést alkalmazott, mivel egymással párhuzamosan zajlott a hátrányos helyzetű személyek felkészítése a munkavállalásra és a munkaadók felkészítése a hátrányos helyzetű személyek foglalkoztatására.
Kiemelt szerepet kapott a pszicho-szociális felkészítés
A program egy felkészítő és egy foglalkoztatási részből állt össze. A felkészítő szakaszba 22 fő hátrányos helyzetű személyt vontak be. A program keretében 250 tanórás számítástechnikai képzés szerepelt, amelyet az egyes munkakörökkel kapcsolatos speciális képzés követett (OKJ-s gépíró-szövegszerkesztő, angol nyelv, OKJ-s webmester). A képzési időszak folyamán a résztvevő személyek megélhetési célú támogatásban részesültek.
A szakmai képzést kiegészítette a személyiségfejlesztő tréning programelem, amely önismeretet, személyiségfejlesztést, kommunikációt és konfliktuskezelést foglalt magába. „Erre azért volt szükség, mert a programba bekerült emberek megrendült önbizalommal rendelkeztek, a munkarutin hiánya jellemezte őket, legyengült konfliktuskezelő, problémamegoldó és kommunikációs képességgel bírtak” – magyarázta Csapó Beatrix. A program részeként egyéni személyiségfejlesztési tanácsadás, valamint egyéni jogi tanácsadás is igénybe vehető volt. A munka világára történő felkészítés keretében csoportos álláskereső tréningben és egyéni álláskeresési tanácsadásban részesültek a célcsoport tagok. A felkészítő szakasz 2010 szeptemberétől 2011 áprilisáig tartott. A program során mentor kísért végig egyénileg minden célcsoport tagot, aki segített a felmerülő problémák kezelésében, a tanulási és munkamotiváció fenntartásában.
Nem csak a munkavállalók, de a munkaadók is felkészítést kaptak
A felkészítést a foglalkoztatási szakasz követte, amely a konzorciumi munkáltató partnereknél zajlott. Az egy éves foglalkoztatásban 13 fő vett részt, akik különböző munkaköröket láttak el. A foglalkoztatási szakasz 2011 januárjától 2012 áprilisáig tartott.
A munkavállalók befogadását elősegítve a három foglalkoztató konzorciumi partner munkatársai csapatépítő, majd esélyegyenlőségi tréningen vettek részt, valamint elkészült a szervezetek esélyegyenlőségi terve. Ez utóbbi dokumentum olyan vállalati politika és ehhez kapcsolódó intézkedések kidolgozásához ad segítséget, a gyakorlatban jól alkalmazható eszköztárat, amely a hátrányos helyzetű személyek alkalmazását, hatékonyabb munkavégzését teszi lehetővé.
A program sikeressége abban is mérhető, hogy a kötelezően előírt foglalkoztatás lezárultával tizennégy főnek sikerült elhelyezkedni vagy a nyílt munkaerőpiacon, vagy a foglalkoztató konzorciumi partnerek hosszabbították meg a projektrésztvevő munkaszerződését, vagyis hosszú távon terveznek a program segítségével megtalált munkavállalóikkal. Csapó Beatrix elmondta: „öröm számunkra és a program sikerességét mutatja, hogy munkát találtak olyan a programban részt vett hátrányos helyzetű személyek is a nyílt munkaerőpiacon, akik csak a képzési szakaszban vettek részt.”
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg. Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege 62.439.040,- Ft.
A GAK Nonprofit Közhasznú Kft.
A szervezet Gödöllői Agrárközpont Közhasznú Társaság néven 1995-ben jött létre a gödöllői Szent István Egyetem kezdeményezésével. Feladata többek között az Egyetem szellemi kapacitásának gyakorlati hasznosítása, a kutatási és fejlesztési eredmények elterjesztése; gyakorlati tapasztalataink felhasználásával a helyi és regionális szinten felmerülő problémák, illetve fejlesztési lehetőségek feltárása, kezelése. A GAK Nonprofit Közhasznú Kft. 2006-ban indította útjára Társadalmi Diverzitás Programját, melynek keretében felvállalja a térség munkaerő-piaci problémáihoz, a foglalkoztatáshoz, az esélyegyenlőség megvalósításához, valamint képzésekhez kapcsolódó projektek menedzselését, végrehajtását.
További információ:
Kiss Gyöngyvér
Telefon: 06 1 240 38 03
Mobil: 06 20 395 42 77
E-mail: kiss.gyongyver@prominart.hu
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?