Osváth Richárd: Próbálok úgy élni, hogy példakép legyek
Osváth Richárd paralimpiai vívóval a Millenáris Park – Világraszóló bajnokaink interaktív kiállításán találkoztunk, ahol kérdeztük őt gyermekkoráról, a vívásról, a paralimpiáról és rangos kitüntetéseiről is.
A Szatmárnémetiből származó sportoló kilencéves kora óta vív, 11 éven keresztül az ifjúsági válogatott tagja volt és többször megnyerte a Balkán-bajnokságot, 1998 és 2006 között korosztályos országos bajnokságot nyert.
Vívókarrierjébe 180 fokos fordulatot egy focimeccs hozott, amikor egy szerencsétlen mozdulat következtében hirtelen megállásból a lába nem csúszott, így a térdéből letört egy porcdarab. A sérült részt többször is megműtötték, azonban 2008-ban egy esés következtében elfertőződött, állapota pedig ekkorra alakult ki; a jobb térdét azóta nem tudja behajlítani.
„Mindig szerettem volna olimpiára kijutni, vagy edzőként dolgozni, azonban az olimpia nem jött össze a sérülésem miatt, de kerestem az utat, hogy hogyan lehetne esetleg újra a vívás közelébe kerülni” – elevenítette fel Osváth Richárd a történteket a hirado.hu-nak.
Ekkor kezdett el a kerekesszékes vívásról olvasni, hiszen ő is úgy gondolta, csak az vívhat így, aki a mindennapjait is kerekesszékben tölti, így nem tudta, ő vívhat-e majd. A keresgélés során látta, hogy vannak az enyhébb sérültek, így 2011-ben Magyarországra érkezett kategorizációs vizsgálatra, ahol arról tájékoztatták, hogy vívhat az A kategóriában, és azóta tart a kerekesszékes vívókarrierje.
2012 London, 2016 Rio de Janeiro, 2021 Tokió
A tokiói paralimpián a második helyen végzett, ezzel pályafutása negyedik paralimpiai érmét szerezte meg kerekesszékes vívás egyéni tőr küzdelmeiben. A sportoló a 2012-es londoni ötkarikás játékokon bronzérmet, 2016-ban Rio de Janeiróban két egyéni ezüstéremmel gazdagodott kardban és tőrben.
Osváth Richárd elmondta, mindenképp szeretne elindulni a 2024-es párizsi játékokon.
Az érmek mellett az évek során számos rangos elismerést vehetett át a vívó, ugyanis 2014-ben az év Fair Play-díjas sportolója, 2016-ban a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével tüntették ki, egy évre rá pedig az Év fogyatékos férfi sportolójának választották meg.
„Próbálok úgy élni, hogy példakép legyek, és remélem, hogy sok mozgássérült fiatal fel tud majd úgy nézni rám, hogy igen, ő egy jó sportoló, és mellette egy rendes ember is” – fogalmazott Osváth Richárd.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?