Sok mozgássérült álma válhat valóra egy szovátai vállalkozónak köszönhetően
Pál Károly szovátai vállalkozó közel húsz éve foglalkozik autók mozgássérültek számára történő átalakításával, megannyi embernek adva ezzel „szabadságot”, lehetőséget, hogy teljesebb életet élhessen. Legyen szó kerekesszékes mozgássérültekről, 2-3 végtagot elvesztett személyekről, törpenövésűekről – Pál Károly és csapata mindenki számára talál megoldást.
Az országban mindössze három cég létezik, amely gépjárművek átalakításával foglalkozik mozgássérültek, fogyatékkal élők számára.
Az egyik ezek közül Szovátán található, tulajdonosa, vezetője Pál Károly, aki egy gerinctörés nyomán maga is kerekesszékesként éli az életét.
Vállalkozása közel két évtizede született, ugyanis 2006-ban hirdették ki a törvényt, melynek értelmében a mozgássérültek mentesültek a gépjármű beíratásának költségei alól. Pál Károly hozott is autót külföldről, ám azzal szembesült, hogy legalább egy évet kell várnia arra, amíg autóját átalakítják és áteshet a gépjármű-nyilvántartónál (RAR) a műszaki vizsgán. Így mivel akkor éppen egy bútorgyár tulajdonosa volt, megkérte az ottani alkalmazottakat, segítsenek az autót az igényei szerint átalakítani, felkészíteni a vizsgára.
A munka annyira jól sikerült, hogy az ismerősök, környékbeli mozgássérültek, fogyatékkal élők is kezdtek érdeklődni Pál Károlynál, hogy tudna-e hasonló munkálatokkal segíteni.
„Azután kezdtek jönni a rendelések. A végén annyira alakult az egész dolog, hogy a bútorgyárat le is mondtuk, átprofilálódtunk, és a mai napig csinálgatjuk. És nekem ez most már morális kötelesség. Nem szakítok nagyot belőle, emellett van egy húsfeldolgozó manufaktúránk, főleg azzal foglalkozom, de bárkinek szüksége van rá, megcsináljuk az autóját” – magyarázta lapunknak a vállalkozó, hozzátéve, hogy
nem csak személygépkocsikat, hanem teherszállító járművek is átalakítanak, sőt meglepően sok ilyen kamionra van szükség.
A kezdeti, mondhatni „házias” munkák után ma már minden beavatkozást a normák szerint végeznek.
„Ösztönzöm a mozgássérülteket, mert úgy érzem, hogy a tudás a legnagyobb fegyver. Szerintem a leglényegesebb dolog az, hogy tanuljanak, mert ha tanulnak, akkor majd dolgozni tudnak – olyan munkát végezni, amit a fizikai állapotuk lehetővé tesz –, és nem szorulnak a semmire sem elég nyugdíjra” – magyarázta a szovátai Pál Károly. Ő maga egyébként „idősebb” korában ment egyetemre, Kolozsvárra: először állatorvosira, ám rá kellett jönnie, hogy azt nem fogja tudni gyakorolni, így váltott, átment állattenyésztési mérnökire és biotechnológiára. Az alapképzés után mesterit is végzett, jelenleg pedig doktori tanulmányait folytatja. Közben pedig teljesen aktív életet él, dolgozik, vezet, előszeretettel főz.
Pál Károly azt is elmondta a Krónikának, hogy azt tapasztalja, szép lassan „bővül a piac”, egyre többen érdeklődnek a szolgáltatásaik iránt: tulajdonképpen szájról-szájra terjed a híre, hogy mindenki számára képesek megoldást találni. Felidézte, hogy
alakítottak már át autót olyan személy számára, aki mindkét lábát és az egyik karját is elveszítette egy balesetben, és olyannak is, akinek mindkét karja leszakadt egy munkabaleset során.
Örömmel látja, hogy az általuk átalakított járművekkel az emberek „visszakapják” a szabadságukat: külföldre mennek nyaralni, elviszik randevúra a barátnőjüket. Manapság egyébként egyre több autósiskola nyitott a fogyatékosok, mozgássérültek irányába, soknak van átalakított, átalakítható gépkocsijuk is számukra.
Idézet
Ahogy egy ilyen autót felszerelünk, attól a perctől az az ember, aki addig ágyhoz vagy szobához volt kötve, szabad. Megváltozik az élete”
– magyarázta a vállalkozó, hozzátéve: a szabadság nagyon sokat segít az embereknek a kapcsolatépítésben, abban, hogy barátokat szerezzenek, párkapcsolatuk legyen.
„Én mindenkit arra biztatok, hogy csináljon valamit, egy kicsi bizniszt, egy kicsi akármit. Mozduljon ki, járjon színházba, kulturálódjon, olvasson, ne csak a Facebookot és TikTokot nézze egész nap” – tanácsolja Pál Károly. Aki az ország minden pontjáról kap felkéréseket (Giurgiuban és Bukarestben működik még hasonló vállalkozás), új autókat és használtakat egyaránt visznek hozzájuk Szovátára átalakításra.
„Ha valaki csak várja azt a nyugdíjat, akkor nem tud fejlődni se szellemileg, se anyagilag, se fizikailag, semmiféleképpen sem. Van, aki megelégszik ezzel, én nem. Ha kell, beleülök a székkel egy gödörbe, és ásom a sáncot. Az, hogy eltörött a hátgerincem egy baleset folytán, nem azt jelenti, hogy megáll ott az élet. Vannak ismerőseim, akik kerekesszékben ülve is kertészkednek, zöldséget termesztenek. Nekem büszkeség, hogy vannak emberek, akik nem nyújtják a kezüket, hanem ők is a társadalom aktív tagjai” – fejtette ki véleményét Pál Károly.
forrás: kronikaonline.ro
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Álláslehetőség mozgáskorlátozott embereknek – sorstársi rehabilitációs mentor
Izrael energiaügyi minisztere nem tudott részt venni a klímacsúcs nyitónapján, mert a konferencia ép...
A MEOSZ az EMMI-hez fordult a mozgáskorlátozott emberek ellátásának védelmében
Akadálymentességi körkép - Kelenföld-Százhalombatta vasútvonal
Változtak a súlyosan mozgássérült személyek közlekedési kedvezményei!
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?