Szakmai műhely a támogatott döntéshozatalról
A PMKESZI évente tart nyílt napot, ahol a szórakozás és kikapcsolódás mellett szakmai programokra is sort kerítenek.
A koronavírus miatt előző évben elmaradt rendezvényre idén az ÉFOÉSZ is meghívást kapott, így lehetőségük nyílt egy interaktív előadást tartani az eseményen résztvevő szakembereknek. A téma a támogatott döntéshozatal volt, melynek hazai népszerűsítésén 2021 júniusa óta egy állandó képzéssorozat keretében is dolgozunk. Mielőtt azonban ez kezdetét vette volna Benke Zoltán, az intézmény vezetője ünnepélyes keretek közt megnyitotta a rendezvényt. A délelőtti programok során egymást váltották a fellépők és zenés-táncos események, az intézmény lakói pedig kutyaterápiás bemutatón és veterán motorozáson is részt vehettek. A szakmai blokk ezt követően indult el.
Mohay András az előadás első felében a gondnokság hatályos rendszeréről beszélt és az ide vonatkozó jogi alapismereteket tisztázta. Beszélt az érdeklődőknek arról a világszerte elterjedt – és az ENSZ Egyezményben is érvényesülő – új szemléletről, amely az önállóságot az emberi méltóság részének tekinti, amitől a fogyatékossággal élő embereket sem lehet megfosztani. Ezután bemutatta a támogatott döntéshozatal (TD) jogintézményét, aminek a lényege, hogy a cselekvőképesség korlátozása nélkül biztosít segítséget az érintetteknek a döntéseikhez. A támogató feladata, hogy segítsen, tanácsot adjon, de a végső döntést mindig a támogatott hozza meg.
András hangsúlyozta, hogy az önállóság, és a másoktól kapott támogatás nem zárják ki egymást, de a cselekvőképesség korlátozása, nem megfelelő formája a segítségnyújtásnak. A TD a világ számos országában meghatározóbb a gondnokságnál, és valódi alternatívát jelent, Magyarországon azonban még alig terjedt el. A végső cél:
“Korlátozások helyett támogatást adni az önálló élethez, és megteremteni a feltételeit annak, hogy a támogatott döntéshozatal tényleg be tudja tölteni a funkcióját.”
– zárta beszédét András.
Az előadás második felét Sallai Ilona tartotta, aki az önérvényesítésről és az önálló életvitelről beszélt. Ilona elmondta, hogy önérvényesítőként abban segíti a társait, hogy ki tudjanak állni a jogaikért. Arról is beszélt, hogy azt szeretné, ha a gondnokság helyett a támogatott döntéshozatalt tudnák igénybe venni a társai. “A gondnokság részleges vagy teljes jogfosztottsággal jár, míg a támogatott döntéshozatal megadja a társaimnak az önálló döntés lehetőséget. Persze nem fosztva meg őket a segítség kérés lehetőségétől.”
A helyes döntések meghozatalában Ilona szerint kulcsfontosságú szerepe van a könnyen érthető kommunikációnak. Azt is elmondta, hogy ő két hazai egyetemen is tanítja ezt a módszertant, hogy lehetőleg minél több hallgató megismerkedhessen a KÉK-kel. Emellett az ÉFOÉSZ szociális szakemberek számára tartott képzéseken is oktatja ezt a módszert. Hangsúlyozta:
„Ha könnyen érthető információt kapunk, akkor lehetőséget kapunk az önálló életre.”
A szakmai előadást követően az intézmény munkatársai megmutatták nekünk azt az általuk készített kiállítást, melyet a járványidőszakban átélt élmények, az intézményelhagyási tilalom időszaka ihletett. Ez a bemutatótúra sajátos és ötletes módon közelíti meg a koronavírus okozta nehézségeket, mely mind a lakókat, mind az intézményben dolgozókat komoly kihívások elé állította. A több szobából álló kiállítás többek közt fotókkal, egy folyamatosan ismétlődő kisfilmmel és különböző tárgyak kreatív kombinálásából készült eszközökkel eleveníti fel az összezártságban megélt szomorú és boldog pillanatokat egyaránt.
Érdekel a támogatott döntéshozatal gyakorlata? Keresd az ÉFOÉSZ-t bizalommal az efoesz@efoesz.hu email címen és az igényeidhez igazodva kialakítanak egy képzést!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?