Táncház látássérülteknek
A Tisza Táncegyüttes két táncosa és a Sodrás Népzenei Kisegyüttes közreműködésével rendeztek táncházat november 2-án, délelőtt a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete tagjainak a szolnoki Damjanich János Múzeumban.
A program elején egy mezőségi táncokból álló produkciót adott elő a Tisza Táncegyüttes párosa, Balatoni Bianka Rebeka és Rimóczi Péter.
A szolnoki Tisza Táncegyüttes több évtizedes múltra visszatekintő, 1946 óta folyamatosan működő felnőtt néptáncegyüttes. A magyar néptáncmozgalom meghatározó egyéniségei alapították, vezették. Várhelyi Lajos, az alapító tagok egyike, Sajti Sándor, Tímár Sándor vagy Erdélyi Tibor neve minden néptáncot kedvelő embernek ismerősen csenghet. Az együttesnek mára a legszélesebb generációs együttélést sikerült megvalósítania, hiszen összesen 7 csoport működése tartozik hozzá az óvodáskorúaktól egészen a szeniorokig.
Balatoni Bianka Rebeka 22 éves, Törökszentmiklóson él. 13 éve táncol, ebből 5 évig tanult Nyíregyházán a Művészeti Szakgimnáziumban ahol néptáncosként végzett, és jövőre szeretne felvételt nyerni a Táncművészeti Egyetemre. A Tisza Táncegyüttesben is oktat több csoportban gyerekeket.
A páros férfitagja Rimóczi Péter, aki a néptánccal óvodás korában ismerkedett meg. Eleinte népi játékok, majd általános iskolában művészeti iskola keretein belül gyarapította ismereteit. Húsz éve táncol aktívan. 2013-ban a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola és Tallinn Alapfokú Művészetoktatási Intézmény Néptánc Tanszakán jeles eredménnyel művészeti záróvizsgát tett. A későbbiekben ő is szeretne továbbtanulni, és a Tisza Táncegyüttesben ő is tanít gyerekeket.
A táncos produkciók után következett a közös táncolás. A legnagyobb sikert a moldvai táncok aratták. A talapálávalót a Sodrás Népzenei Kisegyüttes biztosította. A Sodrás Népzenei Kisegyüttes közel 40 éve zenél együtt, autentikus magyar népzenét játszó zenekar. Kezdetben itt, Szolnokon, elsősorban a néptáncos művészeti iskolák tanulóinak muzsikáltak, fellépéseken és sokszor a próbákon is. Egy teljes néptáncos nemzedék nőtt fel az ő zenéjükön. 2008 január 22-én a Magyar Kultúra Napján átvehették Kaposvári Gyula emlékére létrehozott Szolnok város kulturális díját. Most már inkább baráti találkozókon, gyermek táncházakban, egy-egy városi rendezvényen és a Szolnoki Népdalkör fellépésein, zenélnek együtt.
– Ezt a programot egy pályázat révén tudtuk megvalósítani , fontos volt számunkra , hogy a művészet minél több ágával megismertethessük Egyesületünk tagjait. A táncház ötlet is az egyik tagunktól származik. Korábban is szervezetünk már zenés táncos rendezvényeket nagy sikerrel – mondta Pesti Zoltánné, a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének az elnöke.
– A visszajelzések alapján a részvevők nagyon élvezték ezt a programot, ami szervezőként nagy örömmel tölt el. A jelenlegi járványügyi helyzet miatt kicsit kevesebben jöttek el, mint amire számítottunk, de panaszra azt gondolom, hogy így sincs semmi okunk – zárta szavait Pesti Zoltánné.
(Forrás: Rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C