Tárgyalnak a megváltozott munkaképességűek közfoglalkoztatásáról
Jelenleg zajlik az egyeztetés az egy éve felállt Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv ügyfeleinek közfoglalkoztatásáról. A megváltozott munkaképességűek bevonása emellett az új hivatal együttműködései révén erősödik. A TÁMOP 1.1.1 pénzbeli támogatást nyújt az alkalmazáshoz és a képzések finanszírozásához, míg az alternatív programok a munkahelykeresésben segítenek. A Rádió Orient műsorában Borsos József megbízott igazgató elmondta, Zala megyében havi átlagban közel 650 a rehabilitációs ellátott, melyből az elmúlt 1 évben 168 rehabilitált embert helyeztek újra állásba.
A Rehabilitáció Szakigazgatási Szerv felállásának szükségességét a korábbi rendszer átláthatatlansága, az ellátórendszer bonyolultsága indokolta. A Rádió Orient műsorában Borsos József elmondta, az átalakítás 4 fő szakmai szempont mentén haladt. A rehabilitációs rendszer módszereinek aktualizálása mellett az érintettek besorolásának jogszerűsége volt fontos elem. Az új szervezeti egység Zala megyében 3 különböző szervezettől, a régi szakértői egységtől, a nyugdíjbiztosítótól és a munkaügyi központtól vett át feladatokat. A hivatal egy helyen működik, azonban a megyei együttműködéseknek köszönhetően két kormányablakban is folyik rehabilitációs ügyfélszolgálat valamint további 6 helyen a 4M irodákban szerte a megében és két munkaügyi kirendeltségen. ?Az elmúlt egy évben sikeresen feltöltöttük az orvos státuszokat, emellett sokat ledolgoztunk a vizsgálati hátralékokból. Jelenleg teljes kapacitással zakatolunk? ? emelte ki a Munkaügyi Központ igazgatója.
Az OrientPress Hírügynökség közigazgatási rádiójának vendége a szervezeti egység működési részleteibe is beavatta a hallgatókat. Borsos elmondta, a szakértői vizsgálataik mindössze 40 százaléka kapcsolódik ténylegesen a rehabilitációhoz. A fennmaradó 60 százalék más szakértői, szakhatósági feladatokhoz, a teljesség igénye nélkül például a hadirokkantsági ellátáshoz, adókedvezmény, parkolóigazolvány, gépjárművásárlási kedvezmény vagy a baleseti járadékhoz szükséges szakvélemény kiadásához kötődik.
A Rehabilitációs Szakigazgatási Szervhez benyújtott kérelmek ügyintézési ideje 60 nap. Borsos kiemelte, ebbe nem tartozik bele más hatóságok megkeresése, a további információszerzés. Az igazgató elmondta, a hivatal tevékenysége az egészségbiztosítási típusú ellátáshoz került, az Egészségbiztosítási Alap finanszírozza. A támogatás a nyugdíjkorhatár elérésekor fordul át nyugdíjtípusú ellátásba. ?A vizsgálat a, a bizotttság munkája felülvizsgálat esetén is ugyanúgy történik, mint egy új ügyfélnél. A megfelelő ügyintézési ponton, a megfelelő formanyomtatványokon kell leadni a kérelmet (felülvizsgálat esetén hivatalból indítjuk az ügyet). Ezt követően értesítést küldünk, hol kell megjelenni orvosi vizsgálaton. Ezelőtt célszerű mellékelni a szakorvosi leleteket, az egészségi állapotról szóló bizonyítványokat? ? magyarázta a vendég. Borsos hozzátette, nem fordulhat elő, hogy valakit személyes orvosi vizsgálat nélkül utasítanak el a támogatástól.
?Nem azt vizsgálják, hogy az ügyfél mennyire beteg, hanem, hogy mennyire egészséges? ? jelentette ki a közigazgatási rádió vendége. Borsos elmondta, az orvosok a leletek alapján rendszerezik és bekategorizálják az érintettet. Amennyiben szükséges, további szakorvosi vizsgálatokat rendelnek el. A fellebbezés első körben a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv vezetőjéhez, majd másodfokként a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalhoz és ha még ekkor sem elégedett az ügyfél akkor ezután bíróság elé kerül ? összegezte az igazgató. A rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásról való döntés egy minimum 4 főből álló szakértői bizottság előtt történik. Borsos elmondta, a vizsgálatot elvégző szakértő előadó orvos leírja véleményét, majd ezt a szociális és a foglalkoztatási szakértő specifikus véleménye árnyalja. ?A rehabilitálhatóság kimondásához egyhangú döntésre van szükség? ? emelte ki a Rádió Orient vendége.
A helyi felülvizsgálati eredmények jól mutatják, hogy egymásra halmozódnak a betegségek. A vizsgálatok 60 százaléka mozgásszervi, 25 százaléka szív- és érrendszeri, 40 százaléka daganatos, 60 százaléka pszichiátriai és 10 százaléka egyéb betegséget mutatott ki. Borsos hozzátette, az elmúlt évben 600-650 ügyfél volt egyszerre a rendszerben. ?Sikeresek vagyunk az ügyfelek elhelyezésében., az elmúlt évben 168 embert helyeztünk állásba. Együttműködéseinknek, a TÁMOP 1.1.1 programnak és a 4M szolgáltatásnak köszönhetően rögtön ki tudtuk nyújtani csápjainkat. Sokkal több helyen, nagyobb kapacitással jelenünk meg? ? hangsúlyozta.
A foglalkoztatási rehabilitáció során tervet készítenek az ügyfél által bejárandó pályaívről. Borsos elmondta, az illető feladata a maximális együttműködés, energiáinak mozgósítása. A TÁMOP pénzbeli támogatást nyújt az alkalmazáshoz és a képzések finanszírozásához, míg az alternatív programok a munkahelyek megkeresésében segítenek. A vendég hozzátette, a munkáltatókat a rehabilitációs kártyával igényelhető szociális hozzájárulási adókedvezmény és a bértámogatások ösztönzik megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására. Emellett bizonyos százalékarány alkalmazásának hiányakor sok százezer forintot kell fizetni az állami kasszába. A csoport munkaerőpiaci visszaintegrálódását az akkreditált foglalkoztatók is segítik. Ezek a helyek átalányt kapnak az államtól, amelyből foglalkoztatják és felkészítik az érintetteket a nyílt munkaerőpiaci visszakerülésre. Borsos hozzátette, jelenleg zajlik az egyeztetés a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv ügyfeleinek közfoglalkoztatásáról.
Forrás az orientpress.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Koronavírus: mit tehet és mit nem a munkáltató?
KézenFogva közvélemény-formálás – „Fogadd el, fogadj el!”
Fokozott a szülők és a tanárok felelőssége a járvány miatt – Tünetes gyereket ne engedjünk közösségb...
Bírság a rossz helyre tett mozgáskorlátozott igazolványért
Ön szerint elfogadó a társadalom a fogyatékkal élőkkel szemben?
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C
Vélemény, hozzászólás?