Tippek látássérült utazók számára 3. rész. – Szállás
Az utazás látássérülés specifikus aspektusairól szóló MVGYOSZ. minisorozatának előző részeiben áttekintésre került, mi mindent érdemes csomagolni, valamint szó volt a repüléssel kapcsolatos tudnivalókról is. Most lássuk, milyen szempontokat javasolt mérlegelni a szállás kiválasztásakor, és az útiterv összeállításakor.
Saját tapasztalataimat az interneten fellelhető több szerző is megerősíti: egy látássérült embernek érdemes jóidőben nekifogni az utazás megtervezésének, egyszerűen azért, mert ha látó útitárs nélkül, esetleg kisgyerekkel utazunk, valószínűleg több részletre kell figyelnünk, mint másoknak. Világszerte egyre több utazásszervező cég kínál akadálymentes társas utakat, és folyamatosan nő az akadálymentes szállodák száma is. Angolul, vagy egyéb idegen nyelven beszélő utazónak érdekes lehet ezek között is böngészni, bár az áraik legtöbbünket jogosan elrettentik. Akadálymentes utakat kínál pl. a TravelEyes, részletek itt.
A szállás kiválasztásakor mindenképpen gondoljuk át, hogy az adott út kapcsán milyen igényeink és szükségleteink merülhetnek fel:
Segítség nélkül tervezünk mozogni?
Kellően forgalmas ahhoz a környék, hogy ha kell, kapjunk segítséget?
Ha nem a szállodában étkezünk, gyalogosan is elérhető élelmiszer bolt, vagy vendéglátóipari egység?
Érdemes foglalás előtt átnézni az ott korábban megszálló utazók visszajelzéseit. Ezekből sokat megtudhatunk a tisztaságról, a személyzetről vagy a szálláshely elhelyezkedéséről. Célszerű előzetesen felvenni a kapcsolatot a szállással, és kérni, hogy számunkra könnyen megtalálható szobát foglaljanak. Természetesen javasolt azonnal a preferenciáinkat is jelezni, pl. legyen a szoba a lift, vagy a lépcső mellett, esetleg földszinten. Ha reptérről érkezünk vagy távozáskor oda kell kijutnunk, fontolóra vehető reptéri transzfert is nyújtó szálláshelyet választani. Érdemes azt is előre jelezni, hogy szükségünk lesz a személyzet egy tagjának segítségére, aki az érkezésünket követően megmutatja, hogy az épületben mit merre találunk. Az épülettel való ismerkedés során hasznos segítőnket követni, nem belekarolva közlekedni, így könnyebben memorizálhatjuk az útvonalat. Tájékozódjunk a lift használatával kapcsolatban is, mert sok lift érintőképernyős, vagy csak akkor indul el, ha a szobánkat nyitó kártyát a képernyő adott pontjához érintjük. Ha nem látunk fényt, megkérhetjük a segítőnket, hogy a szobánkban kapcsolja le a villanyokat. Így sötétben nem látnak be kintről hozzánk, és elkerüljük, hogy villanykapcsolókat kelljen keresgélnünk.
Hostelben megszállni mindenképpen költségkímélő választás, viszont többnyire osztozni kell a szobán másokkal. A közös fürdőszobán túl nehézséget jelenthet, ha szobatársaink szétpakolt holmiját kell kerülgetni. Tanácsos azt is átgondolni, értékeinket és iratainkat hogyan tudjuk a közös térben biztonságosan elhelyezni. Kalandvágyó utazók számára ugyanakkor tökéletes választás, hiszen a hostelben megszállók általában nyitottak az ismerkedésre. Nagy eséllyel a segítségükre is számíthatunk, de soha ne felejtsük el, hogy a többi utazónak nem kötelessége nekünk segíteni.
Jelentős az eltérés a szállodák szolgáltatásainak színvonala között. Anyagi lehetőségeinket mérlegelve jó választás lehet egy étkezést is biztosító szálloda. Ha önellátóak szeretnénk lenni, a Google Maps segítségével a szállásfoglalást megelőzően tájékozódhatunk, milyen messze vannak a szálláshelytől boltok és vendéglők.
Fontos azt is tudni, hogy egyre több szállodában nincsen recepció. A belépéshez szükséges kódokat a foglalást követően, E-mailben vagy SMS-ben kapjuk meg. Így sem lehetetlen a bejutás, de nagy eséllyel kell videóhívásban segítséget kérnünk pl. a belépő kód beírására szolgáló panel megtalálásához, ami sokszor érintőképernyő. Ha biztosra akarunk menni, inkább foglaljunk olyan helyen szobát, ahol működik recepció.
Láthatjuk, sok szempontot érdemes mérlegelni. Bátran kérdezzünk más látássérült embereket a tapasztalataikról akár személyesen, akár közösségi médiafelületeken. Hatalmas élmény látássérültként is utazni, és ha az utazás részleteit előzetesen jól megtervezzük, sok stressztől és esetleges kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat! Végezetül említenem kell az idegennyelv tudás fontosságát. Egy látássérült ember nehezen kommunikál „kézzel-lábbal” és mimikával, és pl. a tájékozódáshoz elengedhetetlen, hogy szót értsünk környezetünkkel, és egy útvonal leírását részleteiben megértsük. Bár a mesterséges intelligencia már sokat képes a kommunikációban is segíteni, úgy gondolom, ma még nem helyettesíti a látássérült utazó idegennyelv tudását. Nyilván minél kevesebbet látunk, annál nagyobb szükségünk lehet segítségre és kommunikációra. De az utazás élményéért határozottan megéri nyelvet tanulni.
Források:
https://catchthesewords.com/booking-accommodation-when-travelling-blind/
https://catchthesewords.com/solo-travel-without-sight-the-ultimate-guide-to-traveling-blind/
(Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
18°C
Vélemény, hozzászólás?