Tudnivalók a mozgáskorlátozott emberek 2022-es országgyűlési választásokon és az azzal egyidejűleg tartott népszavazáson való szavazásával kapcsolatban
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) már hónapokkal a választások előtt a Nemzeti Választási Iroda elnökéhez fordult, és kérte, hogy intézkedjen a szavazóhelyiségek teljes körű akadálymentesítése iránt.
Miután a szervezet tapasztalatai szerint a mozgáskorlátozott fogyatékos emberek választójoga sokszor nem érvényesül teljes egészében, a Szövetség a valódi akadálymentesség követelményeinek részletes bemutatásával, javaslatokkal, iránymutatásokkal segítette az NVI elnökét. A szavazóhelyiségek akadálymentességét ellenőrző gyorstesztet fejlesztettek, amely önellenőrző módon egyszerűen eldönthető kérdésekkel nyújt segítséget a szavazóhelyiségek kijelölése és berendezése során. A gyorsteszthez kitöltési útmutatót is szerkesztett az érdekképviselet, illetve egy saját készítésű rövidfilmet bocsájtott az NVI rendelkezésére, hogy vizuálisan, érintett mozgáskorlátozott emberek részvételével is szemléltesse a főbb vizsgálandó területeket.
A szavazóhelyiség akadálymentessége
Minden erőfeszítés ellenére azonban még mindig nem akadálymentes minden szavazóhelyiség, azt azonban a Ve. előírja, hogy minden település minden választókerületében legalább egy szavazóhelyiségnek akadálymentesnek kell lennie.
Honnan tudjuk előre, hogy akadálymentes szavazóhelyiségben szavazhatunk-e?
A választópolgárok a Nemzeti Választási Irodától értesítőt kapnak, ebben az is szerepel, hogy a szavazóhelyiség, ahol szavazhatnak akadálymentes-e. Ha esetleg valaki nem kapott értesítőt, ezen az oldalon https://vtr.valasztas.hu/ogy2022/valasztasi-informaciok/szavazohelyiseg-kereses ellenőrizheti, hogy a lakcíme szerinti szavazóhelyiség akadálymentes-e.
Mit tehetünk, ha az értesítőben megjelölt szavazóhelyiség nem akadálymentes?
A mozgáskorlátozott emberek legkésőbb a szavazást megelőző negyedik napig, azaz március 30-ig kérhetik, hogy akadálymentes szavazóhelyiségben szavazhassanak. Ilyenkor őket a helyi választási iroda a lakcímük szerinti szavazóhelyiséggel azonos településen és választókerületben lévő, akadálymentes szavazóhelyiséggel rendelkező szavazókör névjegyzékébe teszi át.
Mozgóurna igénylése
Ki igényelhet mozgóurnát?
Azok a mozgáskorlátozott emberek, akik nem akarnak, vagy nem tudnak szavazóhelyiségben szavazni, mozgóurnát igényelhetnek, ehhez kérelmet kell benyújtani.
Hova kell benyújtani a mozgóurna iránti kérelmet?
- helyi választási irodához
- illetékes szavazatszámláló bizottsághoz.
Meddig lehet benyújtani a mozgóurna iránti kérelmet?
A helyi választási irodához:
- levélben vagy elektronikus azonosítás nélkül elektronikus úton legkésőbb március 30-ig
- személyesen vagy elektronikus azonosítással elektronikus úton április 1-ig
- április 1-én 16 órát követően elektronikus azonosítással elektronikus úton április 3-án 12 óráig
Az illetékes szavazatszámláló bizottsághoz:
- meghatalmazott útján vagy meghatalmazással nem rendelkező személy általi kézbesítésével április 3-án legkésőbb 12 óráig
Mit kell tartalmaznia a mozgóurna iránti kérelemnek?
- a szavazókör területén lévő címet, ahova a mozgóurna kivitelét a választópolgár kéri, ha az a magyarországi lakcímétől eltér
- a mozgóurna-igénylés okát
Segítő igénybevétele
Ki vehet igénybe segítőt?
- Akit testi fogyatékossága vagy egyéb ok akadályoz a szavazásban (mozgáskorlátozott)
- Aki nem tud olvasni
Kit lehet segítőként igénybe venni:
- Akit a mozgáskorlátozott ember választ, ez bárki lehet: például barát, családtag
- Ha a mozgáskorlátozott ember nem választ senkit, akkor a szavazatszámláló bizottság két tagja együttesen
Mit csinálhat a segítő?
Nagyon fontos, hogy a segítő nem a választópolgár helyett szavaz, szerepe kizárólag arra korlátozódik, amit a mozgáskorlátozott ember kér tőle. Így például segít az X-et beírni a szavazólapra, beteszi borítékba a szavazólapot és bedobja az urnába.
Kötelező beengedni a segítőt a szavazóhelyiségbe, szavazófülkébe?
Igen, a szavazatszámláló bizottság nem tilthatja meg a segítő belépését sem a szavazóhelyiségbe, sem a szavazófülkébe.
Fontos! Egy adott kérelem, például a mozgóurna benyújtására vagy akadálymentes szavazóhelyiségben való szavazásra vonatkozó kérelem az országgyűlési képviselő-választásra és az országos népszavazásra is vonatkozik egyszerre, nem kell külön-külön kérelmet benyújtani a két választási esemény vonatkozásában.
További információ
A kérelmekről részletesen is tájékozódhat: https://www.valasztas.hu/kerelmek-magyarorszagi-lakcimmel-rendelkezoknek
Visszajelzés az NVI-nek
Annak érdekében, hogy az NVI-nek visszajelezhessük a mozgáskorlátozott emberek választójoga gyakorlásának tapasztalatait, a MEOSZ. arra kéri a közösség tagjait, hogy ha valamilyen, a mozgáskorlátozottsággal összefüggő visszásságot tapasztalnak – például nem akadálymentes a szavazóhelyiség, pedig az értesítő annak jelölte; nem engedték be a segítőt a szavazófülkébe – jelezze a meosz@meosz.hu e-mail címen.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Több magyar ragadt vasárnap a lutoni repülőtéren, terhes nőt és mozgássérült embert várakoztattak ór...
Mozgássérült gyerekek óvodáját fosztották ki
Ficzere Péter élete mintha kerekeken gördülne
Fürdőkádba fojtotta mozgássérült édesapját egy férfi Kazincbarcikán, életfogytiglant kaphat
Haladéktalan intézkedést vár a gyógyászati segédeszköz-szakma
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?