Új taktilis jelzések lesznek a budapesti 1-es villamos vonal megállóiban
Hamarosan megtörténik a műszaki átadás bizonyos szakaszokon. A gyalogosok számára tervezett járófelületeken az utasok a már több helyről is ismerhető, szemmel, lábbal és bottal egyaránt érzékelhető veszélyt jelző (pöttyös, vagy pogácsás néven is emlegetett), valamint a haladási irányt meghatározó (csíkos, vagy bordás) taktilis jelzésekkel találkozhatnak.
A villamos pályák mentén több külföldi országban is használnak egy harmadik típusú jelzést, a biztonságos közlekedés határvonalának kijelölésére. Az MVGYOSZ érdekképviseleti tevékenysége során a tervezési fázisban kérte, hogy az elsodrási sávot ne csak felfestett sárga sávval, hanem taktilis jelzéssel is jelöljék. A célra a „piskótásnak” becézett taktilis jelzést javasolta. Ez a jelzés markánsan eltér a „pöttyöstől” és a „csíkostól”. A felületén kéttenyérnyi méretben, a babapiskóta formájához hasonló kiemelkedések vannak egymástól olyan távolságban, hogy a közöttük levő „szünetek” is jól észlelhetőek legyenek. Terv szerint a sínekkel párhuzamosan lesznek lefektetve, ahogy régen a sárga csík volt felfestve. Azt jelentik, hogy a sávon haladva, illetve attól a peron középvonala (belseje) felé nincs elsodrási veszély, ott nyugodtan lehet várakozni. A vezetősávok (csíkos jelzések) használatával elkerülhető, hogy az elsodrási sávba kerüljön a látássérült, mivel azok minden esetben a peron belseje felé irányítják a vak és gyengénlátó embert, sosem visznek az elsodrási sávba, a sínek közelébe, egyetlen kivétellel: A villamos szerelvények első ajtajához vezető sávokról van szó, amelyek végén, az elsodrási sávban a veszélyt jelző (pöttyös) kövek lesznek. Viszont azok egyértelműen jelzik, hogy azon a területen közeli veszélyforrás lehet, gyakorlatilag a mozgó villamos.
Angyal Gábor, a Vakok Szövettsége nevében közölte, remélik, hogy az új, az elsodrási sáv határát jelző taktilis jelzés hazánkban is elnyeri a vak és gyengénlátó emberek tetszését.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?