Újabb csoport végzett az audionarrátor képzésen
2020. október 9-én örömteli hírt tettünk közzé az audionarrációs szolgáltatás elérhetőségének bővüléséről.
Jogszabályi változások eredményeként a médiatörvénybe, azaz a 2010. évi CLXXXV. törvény a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról című jogszabályba, az alábbi új elemek épültek be:
„39. § (2a) * A legnagyobb éves átlagos közönségaránnyal rendelkező médiaszolgáltatása vonatkozásában a közszolgálati, illetve a JBE audiovizuális médiaszolgáltató köteles biztosítani, hogy a 18 óra 30 perc és 21 óra 30 perc közötti idősávban a hazai gyártású filmalkotásokat a látássérült nézők számára hozzáférhetővé tegye.
(5) * A feliratozással, illetve jelnyelvi tolmácsolással, továbbá a látássérült nézők számára akadálymentesítéssel hozzáférhetővé tett műsorszámot – a műsorszám egységét nem sértve -, valamint a műsorszámok egymással dramaturgiailag összekapcsolódó sorozatát a médiaszolgáltató köteles annak teljes időtartama alatt feliratozni, illetve jelnyelvi tolmácsolással, valamint a látássérült nézők számára is akadálymentesítéssel ellátni.
(6) * A feliratozott műsorszámok előtt a médiaszolgáltatásban jelezni kell, hogy az érintett műsorszám az említett formában is elérhető a médiaszolgáltatáshoz kapcsolódó teletext szolgáltatáson. A műsorszámok szövege feliratozott változatának pontosnak kell lennie, és a képernyő történéseivel szinkronban kell állnia, az a műsorszámban elhangzottak rövidített összefoglalóját abban az esetben tartalmazhatja, amennyiben a felirat – terjedelmére tekintettel – az elhangzottak követését nem tenné lehetővé. A feliratozott vagy jelnyelvi tolmácsolással, illetve látássérült nézők számára akadálymentesítéssel ellátott műsorszámok előtt a médiaszolgáltatásban piktogram alkalmazásával és hangalámondással jelezni kell, hogy az érintett műsorszám az említett formában is elérhető.
(9) * Az audiovizuális médiaszolgáltatás médiaszolgáltatója köteles az akadálymentesítést célzó intézkedésekről cselekvési tervet készíteni és a cselekvési tervről, az annak alapján végrehajtott intézkedésekről köteles a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) felhívására tájékoztatást adni. Az (1) bekezdésben foglaltak teljesítéséről a Hatóság háromévente jelentést készít az Európai Bizottság részére.”
A jogszabályi háttér megerősítése alapján a végzett audionarrátorok felkérése, alkalmazása immár lehetséges a médiaszolgáltatásokban.
Az NFSZK Nonprofit Kft. és a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) együttműködésben, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szakmai támogatásával valósította meg az első audionarrátor modellprogramot.
A második csoport képzése is befejeződött 2020. december 1-én egy sikeres záróvizsga keretében, amelyen a képzés minden részvevője eredményesen zárta tanulmányait.
A két csoportban végzett audionarrátorok adatbázisának elérhetősége az alábbi linken tekinthető meg:
Az FSZK. bízik benne, hogy az audionarrációs szolgáltatás egyre nagyobb teret nyer, egyre több médiaszolgáltató, kulturális intézmény és más szolgáltató veszi igénybe, és egyre több látássérült ember élvezheti a szolgáltatást a mindennapokban.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
13°C