Vak programozó kapott innovációs díjat
Ócsvári Áron, a Neumann János Szakközép Iskola 12-edikes tanulója I. helyezést ért el Tilitoli vakos játékával a 20. ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató versenyen.
Az Európai Unió 1988 óta szervezi hivatalosan a Fiatal Tudósok Versenyét, melynek célja, hogy előmozdítsák a 15- 20 év közötti fiatal tudósjelöltek együttműködését, és hozzájáruljanak az ígéretes fiatal tehetségek fejlődéséhez. A verseny megrendezésével a fiatalok figyelmét a műszaki- és természettudományok, a technológia és a kutatás- fejlesztés területére akarják irányítani. Évente átlagosan 25000 fiatal tudós, ill. tudósjelölt (elsősorban középiskolás) indul az európai országokban megrendezett versenyeken. Az EU-döntő lehetőséget nyújt a legjobban szerepelt fiatalok számára, hogy bemutassák tudományos eredményeiket, és kortársaikkal összemérjék tudásukat. A döntőt először 1989-ben rendezték meg Belgiumban, és azóta mindig más európai ország látja vendégül a fiatal diákokat. Az 1991/92. évi I. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny megrendezésével Magyarország számára lehetőség nyílott arra, hogy – Középkelet-Európából elsőként – csatlakozzon az EU-versenysorozatához. A magyar fiatalok kitűnően szerepeltek nem csak az 1992. évi sevillai, hanem az azt követő 1993-as berlini és az 1994-es luxemburgi döntőben is. Ennek elismeréseképpen az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny 1995 óta teljes jogú tagja lett az európai versenysorozatnak, így a magyar versenyzők is részesülhetnek díjazásban.
A 2010/2011. ÉVI MAGYARORSZÁGI VERSENY 1. SZAKASZA 2010. november 10-én, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalában, a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból nyújtott főtámogatással, a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal és a Duna Televízióval közösen jubileumi, 20. alkalommal hirdették meg az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt, az EU-versenyek célkitűzéseivel és szabályaival összhangban. Az előkészítő munkák során felkérték a verseny fővédnökének Dr. Hoffmann Rózsát, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium államtitkárát. A bírálóbizottság munkájában való közreműködésre elismert tudósokat, akadémikusokat, egyetemi tanárokat és gazdasági szakembereket hívtak meg a szervezők. A zsűri elnöki tisztét Prof. Ormos Pál, az MTA SZBK Biofizikai Intézet főigazgatója vállalta el. A projekt a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból nyújtott főtámogatással valósult meg.
Összesen 91 pályázat érkezett a verseny titkárságára (ebből 24 db határon túli magyar fiataloktól). A pályázatokat minden zsűritag elolvasta és megvizsgálta, hogy:
- eredeti, újszerű-e,
- tudományos szempontból megalapozott-e,
- megvalósítható-e 2011. május 4-ig,
- a pályázó alkalmas-e a kidolgozásra,
- a várható eredmény hasznosítható-e.
A zsűri a végleges döntést testületileg, többségi alapon hozta meg. 1
A zsűri 60 pályázatot fogadott el (ebből 18 db határon túli magyar diákoktól), illetve javasolt kidolgozásra. Ezek közül: 25 pályázat tudományos kutatási vizsgálatok, mérések elvégzését és összefoglaló tanulmány elkészítését, 35 pályázat új eszköz, eljárás kidolgozását tűzte ki célul.
A kidolgozás időszakában a Magyar Innovációs Szövetség menedzserei tanácsadással, konzultációk szervezésével segítették a továbbjutott versenyzőket, látogatást szerveztek többek között a Szabadalmi Tárba is. A zsűritagok mindegyike 3-4 pályamunka kidolgozását személyesen is figyelemmel kísérte. A személyes konzultációk alkalmával részletesen megismerkedtek a készülő prototípusokkal, modellekkel, és tájékozódtak az elért tudományos eredményekről.
Ócsvári Áron, az 1992-ben született fiatal vak programozó a „tilitoli” játékkal nyert I. helyezést a versenyen és az ezzel járó havi 30000 Ft-os ösztöndíjat egy éven keresztül. Ócsvári Áron munkáját folyamatosan támogatja rádiónk üzemeltetője, a Net-média Alapítvány, mint pl. a NVDA. project-jét, így ez úton is gratulálunk elért eredményéhez.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?