130 ezer magyar szenved a fájdalmas betegségtől
A reumatoid artitisz világnapja. Magyarországon megközelítőleg 130 ezer reumatoid artritiszben (ízületi gyulladások) szenvedő beteg él, többségük nő. E betegség a mozgásszervi betegségek egyik legsúlyosabb formája.
Október 12-e a reumatoid artitisz világnapja. Alig van olyan magyar család, akinek az ismerősei között ne fordulna elő ízületi gyulladásban szenvedő beteg.
Mivel a reumatoid artritiszről (RA) igen szegényes az ismeret, ezért mind a beteg, mind a környezete (család, munkahely, barátok stb.) értetlenül kezeli a helyzetet, amely tovább fokozza a bajt. A reumatoid artritisz krónikus, egész életet meghatározó, sokízületi gyulladás. Ez az autoimmun betegség hullámzó lefolyású, mely gyakran komoly fájdalmakkal és számos korlátozottsággal jár. A betegség súlyossága váltakozhat, mivel a tünetek hol erősödnek, hol meg enyhülnek.
A reumatoid artritisz általában a test mindkét oldalán és egyidejűleg több ízületben okoz fájdalmat. A betegség korai szakaszában főleg a kéz, a csukló, a láb és a térdek ízületei érintettek. A kór két-háromszor gyakrabban fordul elő nőkben, mint férfiakban. Sajnos már fiatalon – akár 20-25 évesen – is kialakulhat.
A reumatoid artritiszről, és a betegségben szenvedők mindennapi nehézségeiről csak keveset tudunk. Mivel az érintettek folyamatos gyulladással és fájdalmakkal küzdenek, számukra külön nehézséget okoz a hétköznapi feladatok elvégzése. Többségük mégis dolgozik, és elvégzi a mindennapok által megkövetelt feladatokat.
Az ízületi és gerincpanaszok szorosan összefüggnek az életmóddal. Joggal tehetjük fel magunknak a kérdéseket: eleget mozgunk, helyesen táplálkozunk, testsúlyunk ideálisnak mondható? Hiszen mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy életminőségünket hosszú ideig fenntartsuk.
Érdemes felkeresni a szakembert, ha folyamatosan fennálló – a test mindkét oldalán több ízületet érintő – ízületi duzzanatot veszünk észre magunkon. A szakember könnyen diagnosztizálja, hogy a szóban forgó duzzanat valóban reumatoid artritisz-e, s ha igen, megfelelő gyógymódot javasol. Minél később fordulunk orvoshoz, annál nagyobb nehézségekbe ütközik a probléma kezelése. Kezeletlen esetekben az ízület elveszti alakját és megfelelő helyzetét, sőt idővel teljesen tönkre is mehet.
Létkérdés az izmok karbantartása
Általában a kéz ízületeivel kezdődik a betegség, de előfordulhat az is, hogy valamelyik nagyízület fájdalmas duzzanatával indul a folyamat. Általános fáradtság, rossz közérzet, hirtelen kialakult betegségérzet is jelezheti a baj megjelenését. A diagnózist a laboratóriumi és röntgenelváltozások alapján a reumatológus szakorvos állítja fel. A betegek 10-15 százaléka ugyan teljesen meggyógyulhat, de a döntő többségnél különböző intenzitással járó, állandóan zajló betegségről van szó. Az ízületi gyulladás és a deformálódás korlátozhatja az ízületek rugalmasságát, azonban ez nem terjed ki minden ízületre.
A gyulladás a porc pusztulásához, kimaródásához, a szalagok és az inak elszakadásához vezethet. Így az addig fürge ujjakból a legkülönbözőbb deformitások alakulhatnak ki. Kezelés nélkül a beteg rohamosan veszíti el az ízületfunkcióit. A széles skálán zajló betegség minden fázisában szükség van az izmok karbantartására, szakszerű gyógytornájára. A családnak, a környezetnek is meg kell ismerkedni a betegséggel, hogy ésszerűen segíthessenek, a beteg minél kevésbé legyen kiszolgáltatott, és minél tovább megőrizze önállóságát.
A „tanult” beteg fél siker
A „tanult” beteg nemcsak jobb életminőségben éli meg betegségét, hanem csökken az orvoshoz látogatás száma, gyógyszerfogyasztása, valamint kórházi kezelésének gyakorisága, kisebb mértékben esik ki a munkából, és kevésbé válik „rászorulttá” mind a család mind a társadalom tekintetében. Ma már elérhető a reumatoid artritiszben szenvedő betegek képzése.
Az érintett sok helyen „felszedheti” a betegségével kapcsolatos információkat. A betegtársaságok, az internet mind jó fórum arra, hogy az érintett megismerje betegsége kialakulásának lehetséges okait, a kór lefolyását, és a terápiás lehetőségeket.
Ha a beteg betartja a szakember utasításait, tanácsait, helyesen táplálkozik, és rendszeresen mozog, akkor huzamosabb ideig képes lesz fenntartania életminőségét, ezzel kevesebb terhet róva a családjára és a társadalomra.
Egészséges életmódszemlélet – jobb életkilátások
A reumatoid artritiszes betegek kezelése általában a gyógyszeres kezelésből, illetve a megfelelő életmód betartásából áll. A betegség által okozott károsodás csökkentése érdekében azonban tehet jó néhány „óvintézkedést”. Érdemes mindennap minden ízületet átmozgatni, s mozgás közben az ízületet nem rángatni, hanem folyamatosan, ritmusosan mozgatni. A gyakorlás közben fontos a helyes testtartás, hogy a gyakorlatnak még nagyobb hatásfoka legyen.
Létfontosságú odafigyelni a táplálkozásra is. Az egészséges táplálkozás, amely rostban (gyümölcsök, zöldségek) és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag, hozzájárulhat az ideális testsúly kialakításához, illetve annak megtartásához és az egészség megőrzéséhez is. A súlyfeleslegtől azért is jó „megszabadulni”, mert többlet terhet ró az ízületekre, különösen a derék, a csípő, a térd és a láb ízületeire. Mivel elsősorban ezek az ízületek érintettek a reumatioid artritiszben, a súlyfelesleg további károsodást eredményezhet.
Adta hírül a hazipatika.com
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?