60 éve a fogyatékkal élő gyermekekért
Hódmezővásárhely – Alig akad olyan vásárhelyi, aki ne hallott volna a Kozmutza Flóra Iskoláról. Az intézmény több, mint 60 éve áll a fogyatékkal élő gyerekek szolgálatában
A Kozmutza Flóra Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Diákotthon, és Gyermekotthon súlyos és középsúlyos értelmi fogyatékos fiatalok ellátására, napi iskoláztatására szakosodott intézmény. A Kutasi úti épületben, az idei tanévben 169 értelmében akadályozott gyerek és fiatal felnőtt oktatását, nevelését, habilitációját látják el. Az intézmény 39 településről fogad gyermekeket a Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői Bizottságok beutaló határozatai, javaslatai alapján.
A tanulói létszám, a szabad iskolaválasztás bevezetése óta évről-évre nő. Bárcsak Csongrád megye tartozik a Kozmutza beiskolázási körzetébe, idén is több, más régiókból, illetve a határon túlról érkezett diák tanul náluk. Az intézményben a gyógypedagógiai-óvodai, illetve általános iskolai ellátás mellett, a megyében egyedüliként készségfejlesztő, szakiskolai oktatás is folyik, ahol az általános iskolát befejező, sajátos nevelési igényű, értelmileg középsúlyos fokban akadályozott tanulók egyszerű, betanulást igénylő munkafolyamatokat sajátíthatnak el. Az iskola egy korai fejlesztő csoportot is működtet, három év alatti gyermekek számára, illetve hat, tanköteles korú, súlyosan-halmozottan fogyatékos fiatal iskolai foglalkoztatásában, ambuláns ápolásában is részt vesz. A vásárhelyi iskola a bejárós diákok számára diákotthont, a gyermekvédelmi szakellátásra szorulók számára pedig gyermekotthont tart fenn. A Kozmutza Flóra egy – rajtuk kívül öt gyógypedagógiai intézetet integráló – regionális iskolai hálózat anyaintézménye is.
– A gyerekekkel minden évfolyamon gyógypedagógusok, logopédusok, szaktanárok és konduktorok foglalkoznak, de a nevelő munkát segítők is mind szakképzettek. A Kozmutzában egy magasan képzett, innovatív szemléletű tantestület dolgozik. A gyógypedagógiában ugyanis, a legjobbra törekvés létkérdés – mondta el Megyesi Istvánné, az iskola igazgatója.
Az oktatás, nevelés mellett az iskola nagy hangsúlyt fektet a családsegítő munkára, valamint a fogyatékkal élők iskolán kívüli életkörülményeinek javítására.
– Az iskola és a családok közötti kapcsolat példaértékű. Sok esetben a szülők nem ismerik jogaikat, lehetőségeiket, a segítségkérés különféle formáit. Az iskola mindent megtesz annak érdekében, hogy nehéz élethelyzetük megoldásához megfelelő tájékoztatást nyújtson. Szervezett programok keretén belül gyakorlati tanácsokkal is ellátjuk őket, illetve meghívott szakemberektől tájékoztatást kaphatnak minden olyan kérdésben, amely segíti őket eligazodni fogyatékkal élő gyermekük nevelése során felmerült problémák megoldásában – árulta el Imre Ernőné, igazgatóhelyettes.
Az iskola fontos társadalmi feladatot lát el a sérült fiatalok beilleszkedését segítő, valamint a végzett tanulók munkaerő-piaci elhelyezkedését előmozdító tevékenységével, továbbá az általános közoktatási intézményekben, az egészséges gyerekek közt integráltan tanuló akadályozott gyermekek fejlesztésében való részvétellel.
– Ahol lehet ott állandóságra és fegyelemre neveljük a diákjainkat, akik így képessé válnak bizonyos feladatok ellátására. Vannak akik külső munkahelyekre járnak ki, és vannak akik belső műhelyekben vagy az iskolai kertészetben dolgoznak. Bár sok diákunk szereti a rendszerességet és a monoton munkavégzést is jól tűrik, a legtöbb végzett csak személyes ismeretség útján tud elhelyezkedni. Az országban még mindig kevés cég foglalkoztat enyhe fokban sérült vagy középsúlyos szellemi fogyatékosokat – magyarázza az igazgatóhelyettes asszony. Aki azt is elárulta, az iskola évtizedek óta végez nyomon követési vizsgálatokat, amelyekből visszacsatolásokat kapnak a munkájukra vonatkozóan. Az elért eredmények ismeretében tovább fejleszthetik az alkalmazott pedagógiai módszereket.
A Kozmutza igazgatónője mindehhez hozzátette, az iskola a nem-fogyatékkal élők körében illetve a gyógypedagógus szakmán belül is aktív szerepvállalásra törekszik. – A legtehetségesebb diákjaink állandó szereplői nemcsak a város, de a régió, az ország nagyobb sport- és kulturális rendezvényeinek is. Az elért jó eredmények bizonyítják hogy a fogyatékkal élők is képesek kimagasló teljesítményre. A Kozmutza Flóra Iskolának nagyon pozitív társadalmi megítélése van. Az emberek megbecsüléssel és empátiával fordulnak az itt dolgozók felé. Nyilván ez is hozzájárul ahhoz, hogy minden évben több száz, szakirányú felsőoktatási képzésben tanuló hallgató keres meg minket azzal, hogy az egyetemi gyakorlatát nálunk szeretné teljesíteni. Az iskola számukra is nyitott. Évek óta biztosítunk gyakornoki helyeket a gyógypedagógus illetve más pedagógiai és szociális területen tanuló főiskolai hallgatók számára.
Adta hírül a delmagyar.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
11°C
Vélemény, hozzászólás?