Ellátásokat és szolgáltatásokat érintő változások a Magyar Közlönyben
A Kormány 88/2020. (IV. 5.) Korm. rendelete a veszélyhelyzet során teendő, egyes szociális és gyermekvédelmi ellátásokkal kapcsolatos intézkedésekről, valamint a szociális szolgáltatásoknak a veszélyhelyzet során elrendelt működési rendjéről.
2020. április 06-tól hatályos a Kormány rendelete, amely a veszélyhelyzet idején szükséges intézkedésekről szól a szociális, gyermekvédelmi ágazatban, illetve a rehabilitációs és fejlesztő foglalkoztatásban érintett fenntartók részére.
Röviden összefoglaljuk a főbb intézkedéseket:
1. A veszélyhelyzet során teendő egyes szociális és gyermekvédelmi ellátásokkal kapcsolatos intézkedések
a.) A pénzbeli és természetbeni ellátások, támogatások esetén:
- az ellátásokra megállapított jogosultság időpontja meghosszabbodik a veszélyhelyzet idején (pl. a lejáró közgyógyellátási igazolvány meghosszabbodik a veszélyhelyzet feloldásának napjától számított 90 napig, ugyanígy az egészségügyi ellátásra szolgáló igazolás is meghosszabbodik),
- az ápolási díj, a gyermekek otthongondozási díja esetén nem kell felülvizsgálat, illetve az új igények esetén a szakértői vélemények irat alapján is elkészíthetők, ehhez az ügyfeleknek olyan dokumentációt kell csatolni az igényléshez (pl. gyermekeknél a Pedagógiai Szakszolgálat véleménye, orvosi- kórházi zárójelentés, egyéb irat), amelyből megállapítható az önellátási képesség,
- ha a mozgássérültek parkolási igazolványa a veszélyhelyzet ideje alatt jár le, a határidő veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig meghosszabbodik.
b.) A rehabilitációs ellátás nem szűnik meg, ha a veszélyhelyzet időszakában jár le a komplex minősítés, a 2. hónap a végéig folyósítják az ellátást, míg a veszélyhelyzetről szóló intézkedést fel nem oldják.
Az egészségi állapottól, személyiség állapottól vagy fogyatékosságtól függő ellátások felülvizsgálata nem végezhető el, a felülvizsgálathoz irat megküldése nem kérhető, erre hivatkozva az ellátás, kedvezmény, mentesség nem szüntethető meg.
c.) A fejlesztő foglalkoztatásban részesülők számára, akik a veszélyhelyzet kihirdetésének napján (március 11-én) fejlesztési jogviszonyban, vagy munkaviszonyban álltak, a támogatás érvényesíthető a napi munkavégzéstől függetlenül.
d.) A megváltozott munkaképességű személyeket foglalkoztató akkreditált munkáltatókat érintően több szabályt eltérésekkel kell alkalmazni, pl.
- a havi átlag napi 4 órás munkaidőtől el lehet térni,
- állásidőt lehet fizetni,
- a rehabilitációs mentor nem köteles havi 30 percet rehabilitációs tanácsadásra biztosítani.
Bér-és többletköltség támogatás a munkavégzés időtartamától függetlenül érvényesíthető azok esetében, akik március 11-én az akkreditált foglalkoztatónál munkaviszonyban álltak.
2. A szociális szolgáltatásoknak a veszélyhelyzet során elrendelt működési rendje
A veszélyhelyzet időtartama alatt:
- a nappali ellátások épületében nem tartózkodhatnak ellátottak, de gondoskodni kell a lakókörnyezetben nyújtható ellátásokról,
- a napi egyszeri meleg étel csak kiszállítással biztosító,
- az alapellátásokat az engedélyezett létszámon felül is – befogadás nélkül- biztosítani szükséges, az ellátásra való jogosultság vizsgálata nélkül, ehhez a központi költségvetés szerint támogatásra jogosult a fenntartó,
- az átmeneti ellátás időtartama is meghosszabbítható, ha a felvételi zárlat miatt nem tud az igénylő beköltözni tartós ellátást biztosító szociális intézménybe,
- a veszélyhelyzet időtartama alatt az idősek otthonában foglalkoztatottak számára 24 órás műszak is elrendelhető, úgy hogy ezt követően 48 óra összefüggő pihenőidőt kell biztosítani.
3. A veszélyhelyzet alatt a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményekben élők folyamatos ellátásának biztosítása érdekében szükséges intézkedések
A gyermekek napközbeni ellátását nyújtó szolgáltatók fenntartói, a közgyűjtemények fenntartói, a közművelődési intézmények fenntartói, a helyi önkormányzatok dönthetnek arról hogy az itt dolgozók, a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás útján, akár más fenntartású szociális szolgáltatónál, szociális intézménynél, gyermekek átmeneti gondozását nyújtó intézménynél vagy gyermekvédelmi intézménynél is foglalkoztatásba kerüljenek.
Mindezt annak érdekében tehetik, hogy a szociális és gyermekvédelmi intézményekben élők folyamatos ellátását biztosítsák, az otthonukban élő, elsősorban idős rászorulók szociális alapszolgáltatását megszervezzék.
Bővebb és részletes információk a Magyar Közlöny 65. számában olvashatók. (Forrás: rehabportál)
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
9°C