Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Az adatkezelési tájékoztató elolvastam és nyilatkozom arról, hogy annak megfelelő jogosultsággal

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Jazzklub - Zsuffa Péter m*sora
52
hallgató

Boldogan élik meg a hírhedt Topház volt lakói, hogy megmentették őket

- 2020. október 27. 9:00 - 747 megtekintés

Élhet-e valaha normális életet az, aki gyermek- és fiatalkorát fogyatékosotthonban töltötte? A Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerint igen, és ezt most Gödön igyekeznek bebizonyítani. „Szeretem, ha nyugodt a környezetem, és nem korlátozzák, hogy hova menjek. Az is fontos, hogy az ember olyanokkal legyen, akik értik és szeretik” – mondja a 48 éves, nyugodt és kiegyensúlyozott Tibor, […]

Élhet-e valaha normális életet az, aki gyermek- és fiatalkorát fogyatékosotthonban töltötte? A Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerint igen, és ezt most Gödön igyekeznek bebizonyítani.Boldogan élik meg a hírhedt topház volt lakói, hogy megmentették őket

„Szeretem, ha nyugodt a környezetem, és nem korlátozzák, hogy hova menjek. Az is fontos, hogy az ember olyanokkal legyen, akik értik és szeretik” – mondja a 48 éves, nyugodt és kiegyensúlyozott Tibor, és hozzáteszi: „én sajnos nem tudok magamnak ilyen otthont építeni”. Mégpedig azért, mert a férfi fogyatékos, szüleinek nem kellett, s ezért születésétől kezdve intézetekben élt, legutóbb Gödön. A közelmúltban tizenegy, hasonlóan értelmi fogyatékos társával együtt beköltözhetett egy gyönyörűen és az igényeik szerint felújított kertes házba ugyancsak Gödön.

Ők az elsők, akik támogatott lakhatásra cserélhették azt a bentlakásos szociális intézményt, amelyet egykor Topháznak, ma Gondviselés Házának neveznek. Az intézetből kikerülő lakók éppen úgy élhetnek majd, mint bárki más: dolgozni járnak és pihennek, főznek, mosnak magukra, s a házat is ők tartják rendben. Maguk választhatták ki a bútorokat, még azt is, hogy milyen bögrét és étkészletet szeretnének. Ottjártunkkor pedig, alig egy héttel a beköltözés után, csillogó szemmel mutatták a szépen beágyazott, rendben lévő szobákat, a hatalmas konyhát.

Nem ok nélküli a boldogságuk: ők mindannyian az értelmi fogyatékkal élőket gondozó, gödi Topháznak nevezett speciális gyermekotthon lakói voltak egykor. Ez az az intézmény, ahol 2016–2017-ben tragikus állapotokat találtak az angol Mental Disability Advocacy Centre munkatársai, tényfeltárásukból nemzetközi botrány lett. Egy ombudsmani jelentésben is úgy jellemezték a Topházat, hogy „az intézmény kifejezetten gazdátlan, elhanyagolt érzést kelt, a fertőzésmentes és higiénikus környezet csak részben biztosított”.

Gödön, az egykori Schäffer-kastélyból átalakított, és a célra tökéletesen alkalmatlan épületben 1977-ben kezdett működni az értelmi fogyatékos, mozgás- és halmozottan sérült gyermekek ápolására hivatott gyermekotthon, száz férőhellyel. Ahogy az évtizedek alatt nőttek a benne lakó gyerekek, úgy változott meg az intézmény is, ahol ma már a felnőttek vannak többségben, köztük néhányan olyanok is, akik egész eddigi életüket ott élték le, és sokan, akiknek több mint egy évtizede ez a lakóhelyük.

Az otthonnak egy, a botrány után született kormánydöntéssel, 2018 júliusában lett a Magyar Máltai Szeretetszolgálat a fenntartója, s bár ezzel nem szűntek meg egy csapásra a korábbi gondok, a fenntartóváltással szemléletváltás is érkezett Gödre. Nem az a cél, hogy a lakók az intézetben éljék le az életüket, hanem hogy képessé váljanak az emberhez méltó életre. Ehhez a 200 fős intézmény leépítésén keresztül vezet majd az út.

A terv – és az uniós elvárás is – az, hogy miután erre a lakókat és a hozzátartozókat felkészítették, fokozatosan „kitagolják” az intézményt kis létszámú, 10–12 fős lakóotthonokba.

Persze sokaknak olyan az állapota, hogy nem tudnak kiköltözni, de a szeretetszolgálat – amely a közösségi befogadás elősegítéséhez csaknem kétmilliárd forintos állami támogatást is kapott – ígérete szerint a gödi intézmény is alaposan átalakul majd. A kiköltözéshez eddig hét házat vett meg a szervezet, Göd mellett a közeli Erdőkertesen, Őrbottyánban és Veresegyházon, s ezeket 2021-ig fokozatosan hozzáigazítják majd a beköltözők igényeihez.

„A fogyatékkal élők is vágynak arra, hogy önállóbban élhessenek.

Az intézményi élet ezt nem teszi lehetővé, de az otthonba költözéssel azok a tudások és képességek, amik bennük vannak, fejlődésnek indulhatnak” – indokolja motivációjukat Morva Emília, a Máltai Szeretetszolgálat régióvezetője. A költöztetést nagy munka előzte meg. „Mindenkit meg kellett ismernünk, tudnunk kellett, hogy mitől lesz jókedvű vagy szomorú, mi az, ami örömet, és mi az, ami fájdalmat okoz neki” – fogalmaz Morva, hozzátéve: minden bentlakó egyéni szükségleteit is felmérték.

Ennek alapján választották ki az önálló életre leginkább alkalmasak csapatát, akikkel a szeretetszolgálat vezetői és munkatársai közösen beszélték át, milyen kihívások várnak rájuk, milyen készségekre lesz szükségük. Az első tizenkét kiköltözőt a lehető legönállóbb életre készítették fel: tanultak háztartási ismereteket, közlekedést, kommunikációt, önismeretet, informatikát, pénzkezelést, időbeosztást.

A lakókat azonban nem hagyják magukra, a nap 24 órájában velük lesz egy munkatárs, aki minden segítséget megad, amire szükségük van.

„Hét év után szokatlan volt a csend, egyenesen olyan, mintha királyi kastélyban érezném magam” – meséli legmeghatározóbb élményét Tibor, aki örül, hogy végre van egy otthona, ahol nyugodtan hallgathat zenét. Az új lakók mindegyikének van már terve a jövőre nézve. Az egykori paralimpikon Tibor például szeretne újra sportolni, van, aki még sohasem ült egyedül buszon vagy lépett ki a kapun, és most ezt szeretné kipróbálni, és olyan is, aki a sok szakácskönyvéből végre szeretne megtanulni sütni és főzni. Csupa olyan hétköznapi dolog, amelyek nem is tűnnek fel annak, akinek ezek az élet természetes részéhez tartoznak.

(megjelent: HVG, 2020. 08. 10.)

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


+ 2 = öt

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2024. május 5. vasárnap, Györgyi napja van.
Az év 18. hete és 126. napja.
Holnap Ivett, Frida napja lesz.

1506. Miksa király igazolni kívánja betörését Magyarországra. Tudtára adta II. Ulászlónak, hogy a rákosi országgyűlésen rajta elkövetett méltatlanság megtorlása végett tört be az országba.


1835. Báró Wesselényi Miklós pere. A Szatmár vármegye közgyűlésén a kormány ellen tett éles megjegyzések miatt, melyeket a rendek megrovónak nem találtak, a magyar királyi tábla elé hűtlenségi perbe idéztetett.


Radnóti Miklós
/ 1909.máj.5. - 1944.nov.6-10. között /

Majális

A hangraforgó zeng a fű között,
s hördül, liheg, akár egy üldözött,
de üldözők helyet a lányok
kerítik, mint tüzes virágok.

Egy lányka térdrehull, lemezt cserél,
a háta barna, lába meg fehér,
a rossz zenén kis lelke fellebeg,
s oly szürke, mint ott fönt a fellegek.

Fiúk guggolnak és parázslanak,
az ajkukon ügyetlen szép szavak,
duzzasztja testük sok kicsiny siker
s nyugodtan ölnek, majd ha ölni kell.

Lehetnének talán még emberek,
hisz megvan bennük is, csak szendereg
az emberséghez méltó értelem.
Mondjátok hát, hogy nem reménytelen.

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


egy mínusz kettő = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 324

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com