A MEOSZ megküldi a fogyatékos emberek törvény előtti egyenlőségére vonatkozó javaslatait Magyarország Kormányának
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége elkötelezett a fogyatékos emberek egyenlő esélyű hozzáférésének megteremtéséért.
Következetesen fellépnek a gondnokság intézményének felülvizsgálatáért, továbbá azért, hogy az aláírásra testi és érzékszervi fogyatékosságuk miatt nem képes emberek esetében ne lehessen a cselekvőképesség és joggyakorlás korlátozásának indoka, hogy az érintett személy fizikailag nem képes az akaratát kifejező aláírásra. Minden lehetséges fórumon szót emelnek az önrendelkező élet és a törvény előtti egyenlőség, illetve az annak előfeltételét képező teljes körű akadálymentesség érdekében.
A szövetség nemzetközi partnerségben valósítja meg a „Hálózat a fogyatékos emberek törvény előtti egyenlőségéért Albániában, Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban” című projektjét, melynek keretében 2020. október 27-én online szakmai műhelyt szervezett „Kié a döntés?” – A fogyatékos emberek törvény előtti egyenlőségéért címmel. A projekt keretében végzett jogi kutatás ismertetését követően a szekcióbeszélgetéseken – melyeken a magyar érdekvédelmi szervezetek képviselői mellett a Társaság a Szabadságjogokért, a Kézenfogva Alapítvány emberjogi szakértői, a fogyatékossággal élő személyek szervezetei, a Szociális és Gyermekvédelmi Hivatal, az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, az Egyenlő Bánásmód Hatóság munkatársai, kúriai bírák, az ELTE és a Semmelweis Egyetem szakemberei, illetve a fogyatékos emberek rehabilitációjával foglalkozó szakemberek vettek részt – a támogatott döntéshozatalról, a cselekvőképesség visszaállításáról szóló bírói gyakorlatról és az aláírásra képtelen emberek jognyilatkozatának kérdéseiről esett szó. A projekt eddigi eredményei és a workshopon elhangzottak alapján Nyilatkozatot fogalmaztunk meg a döntéshozók felé. A Nyilatkozatban foglaltakkal a szekcióbeszélgetések mintegy 30 szakértő résztvevőjének többsége egyetértett.A nyilatkozat alapján a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége a törvény előtti egyenlőség, az egyenlő bánásmód és az önálló életvitel hazai előmozdítása és az ENSZ Fogyatékossággal élő emberek jogairól szóló Egyezményében (CRPD) foglaltaknak való megfelelés érdekében azt javasolja Magyarország Kormányának, hogy a fogyatékossággal élő személyek cselekvőképességének korlátozása helyébe a lehető legrövidebb időn belül a támogatott döntéshozatal lépjen. Mindez széles körű – a, szakemberek és az érintett szülők – konszenzuson alapuljon, hogy a támogatott döntéshozatal rendszere át tudja venni az érintettek érdekeinek képviseletét. A támogatott döntéshozatal gyakorlati alkalmazása és módszerei kevésbé ismerek Magyarországon, ezért annak alaposabb megismerése érdekében akkreditált szakképzésekre van szükség a döntéshozók, a jogalkalmazó hatósági alkalmazottak, az igazságszolgáltatás, az egészségügyi és szociális intézmények munkatársai, de különösen a gondnokok és a támogatók számára. Tekintve, hogy a különböző fogyatékosságok és egészségi állapotok ismerete nem csak orvosi szakkérdés, ezért a döntéshozóknak is komplex fogyatékosságügyi ismeretekkel kell rendelkezniük. Másrészt erősíteni kell a fogyatékossággal élő emberek jogtudatosságát és érdekérvényesítési képességét, különösen a támogatott döntéshozatal tekintetében.
Javasolták, hogy a választójog a beszámítási képesség vizsgálata nélkül mindenkit illessen meg. Felül kell vizsgálni az önálló életvitelt támogató szolgáltatásokat azok jelentős kiterjesztése és kapacitásbővítése mellett. Az oktatás, egészségügy, szociális ellátások, közigazgatás, kultúra, közlekedés akadálymentesítéséhez jelentős támogatásra van szükség, az Európai Uniós és hazai forrásokból megvalósuló fejlesztések akadálymentességének szigorú ellenőrzése pedig már a tervezéstől kezdődjön el. Módosítani kell az aláírásra képtelen személyek vonatkozásában a magánjogi és a közjegyzői szabályozást, ki kell dolgozni a támogatott döntéshozatal gyakorlati alkalmazását. Az egyéni helyzetekben biztosítani kell az észszerű alkalmazkodást a hátrányos megkülönböztetés elkerülése érdekében.
A Nyilatkozatot bárki aláírhatja 2020. december 31-ig, aki az abban foglaltakkal egyetért.
A dokumentum a MEOSZ honlapján a bal oldali főmenüben a „Visegrádi Alap“ menüpont „Nyilatkozat“ almenüjének megnyitásával az alábbi linken http://www.meosz.hu/visegradi/nyilatkozat érhető el. A nyilatkozat digitális aláírásához egy létező e-mail cím megadására van szükség, amit a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően bizalmasan kezelnek.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C