Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

- Gery Show
51
hallgató

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

iOS alkalmazás (Iphone-ra) (Készítette: Ócsvári Áron)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.

Fehérbottal a hóban

- 2026. január 9. 9:35 - 322 megtekintés

Az MVGYOSZ. életvitelt ismertető sorozata korábban már foglalkozott azzal, hogy közlekedés során a különböző időjárási viszonyok milyen kihívásokat jelentenek a látássérült emberek számára. Az elmúlt napokban országszerte hullott, rég nem látott mennyiségű hó következtében a látássérült embereket tömörítő közösségi médiaplatformokon élénk beszélgetés indult a hóban történő közlekedésről.

Ezek megerősítik, hogy hóban – különösen ahol nem takarítják – nehézkes a tájékozódás, hiszen beborítja a fehérbottal tapintható támpontokat, elnyeli a zajokat – a lépteket, a fehérbot koppanásait és az általa keltett visszhangot, valamint a járművek hangját is tompítja.

Így bármennyire is szép a hótakaró, a látássérült közlekedőknek jellemzően igen sok fejfájást okoz. E beszélgetések motiváltak arra, hogy az interneten fellelhető néhány angolnyelvű forrásból – tájékozódás és közlekedés trénerek, valamint hóban rendszeresen közlekedő látássérült személyek beszámolóiból – az általam leghasznosabbnak ítélt tanácsokat csokorba szedjem.

Hasznos tanácsok a télies napokra:

– Tempó: akármilyen dinamikusan is közlekedünk száraz időben, havas, jeges viszonyok között csak lassabb tempó mellett előzhetőek meg az esések.

– Lábbeli: Fontos, hogy vízálló és jól tapadó lábbelit viseljünk, hiszen bármelyik pillanatban jégre, esetleg egy olvadt túcsába léphetünk.

– Csúszásgátlás: Havas, latyakos időben használjunk redőzőtt talpú bakancsot vagy csizmát, ami jobban tapad, mint a simább talp. Tehetünk a cipőnkre csúszásgátlót. Ez a cipő talpához rögzíthető eszköz, amelyből kisebb acél tüskék állnak ki, így csúszós felületen is jól kapaszkodik. Nagyobb sportboltokban beszerezhető.

– Kesztyű: Akármilyen kesztyűt is választunk, fontos, hogy a fehérbotot stabilan tudjuk tartani, hiszen mélyebb hóban gyakorta elakadhat. Ennek érdekében érdemes kerülni a vastagon bélelt darabokat.

– Sapka: Javasolt olyan fejfedőt választani, amely a fület szabadon hagyja. Ha érzékeny a fülünk és szeretnénk rá sapkát húzni, az átkelések idejére vegyük le a sapkát. A hó tompítja a járművek zaját, így fontos, hogy hallásunkat maximálisan ki tudjuk használni.

– Láthatóság: Biztonságunk szempontjából elengedhetetlen a láthatóság: legyenek fényvisszaverő sávok a fehérbotunkon. Ha sötétben közlekedünk – különösen rosszul megvilágított külvárosi, falusi területeken – érdemes villogót raknunk a hátizsákunkra, vagy a kapucninkra, hogy az autósok meglássanak.

– Napszemüveg: Fényérzékeny személyeknek tanácsos polarizált napszemüveggel is készülnie, hiszen a hó erősen visszaveri a fényt. Ráadásul télen alacsonyan van a nap, ami szintén vakító.

– Mobiltelefon: Biztonságunk érdekében mindenképpen legyen nálunk mobiltelefon és akár powerbank is. Hóban még inkább szükségünk lehet GPS használatára, amitől gyorsabban merül a telefon. Ráadásul bárhol, bármikor jól jöhet, hogy telefonon segítséget tudjunk kérni. Magunkat és szeretteinket is sok aggodalomtól kíméljük meg, ha elérhetőek vagyunk.

– Időtartam: Legyünk tudatában, hogy havas, csúszós járdákon ismert útvonalaink megtétele is több időt vesz igénybe.

Hóban bizony a legrutinosabb közlekedők is hajlamosabbak eltévedni. Jó tudni, hogyha ilyesmi történik, egy részt nem vagyunk az élménnyel egyedül. Másrészt bátran kérjünk segítséget – már ha meghalljuk az arra járók lépteit. Nem ördögtől való továbbá, hogy ha megtehetjük, maradjunk otthon, esetleg menjünk taxival, vagy kérjük látó személy segítségét a közlekedéshez. Annyi stresszes helyzettel találkozunk nap mint nap látássérült utazóként, ha lehet, csökkentsük a közlekedéssel járó frusztrációt. A legfontosabb a biztonságunk!

A cikk elején említett írás itt olvasható: https://jovokilatasai.mvgyosz.hu/2025/09/17/kozlekedes-kulonfele-idojarasi-viszonyok-kozott/

Források:
https://lighthouseguild.org/how-to-stay-safe-outdoors-this-winter-if-youre-visually-impaired/
https://veroniiiica.com/staying-warm-with-a-blindness-cane/
https://wcblind.org/2018/12/safe-winter-walking/
https://www.myvision.org.uk/winter-safety-tips-visually-impaired/
https://www.guidedogs.com/resources/client-resources/guide-dog-class-lecture-materials/special-travel-

Dr. Gombás Judit – MVGYOSZ.



A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük, azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása).
Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!


Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


kilenc - 7 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Vakrepülés Színtársulat

Kultúrtanya Közösségi tér

Online rádió

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 8:00: Mentők, tűzoltók - a T-Rádió műsora
  • 9:00: - Műsorvezető: Tandari Ági
    A Magyar Médiaválogatott 2004-ben jött létre ismert emberek, zenészek, színészek, média személyiségek, sportolók részvételével. A válogatott tagjai évente 50-80 rendezvényen vesznek részt, és jelenlétük garancia a jó hangulatra. Nem csak sportolnak, de bármilyen eseményen szívesen vállalnak tevékeny részvételt: disznót vágnak, kolbászt töltenek, rekordokat állítanak fel és színpadi produkciókkal szórakoztatnak. A Médiaválogatott Sztártitkok Havi műsorunkban olyan sztárok vallanak titkaikról, mint pl. Tihanyi Tóth Csaba, Cozombolis, Ya Ou, Beleznay Endre, Sipos Tomi, Raul, Kefir, Palcsó Tomi, Békefi Viki, Vajtó Lajos, Fésűs Nelly, Lányi Lala, Szolnoki Peti, stb... A műsor részben napi aktualitás, részben pedig egy kicsit sport, egy kicsit magánélet, egy kicsit bulvár.
  • 10:00: - Berta István autós és kütyüs magazinja
    Autó és kütyümustra, ahol az autókról nem "szakmai tudományossággal", hanem sokkal inkább felhasználói megközelítésből beszélünk. Heti rendszerességgel érintünk egy-egy közlekedéssel, vagy épp' "elfelejtett KRESZ-szabállyal" kapcsolatos témát, az adás utolsó blokkjában pedig egy éppen tesztelt kütyüről mesélünk röviden.

    írjátok meg bátran, ha van ötletetek, mit mutassunk be, vagy ha esetleg van olyan autótok, kütyütök, amit velünk együtt mutatnátok be Ti magatok. 
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: - Gery
    Pletykák a nagyvilágból, érdekességek, remek zenékkel tűzdelve. A műsor élőben zajlik, így a hallgatók hozzászólását is várják a műsor készítői!
  • 15:00: Délután - benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 16:00: - Anonymous műsora
    Műsorunk az egyetemes és magyar színművészet jelentős személyiségeinek pályáját szeretné bemutatni. Ahol hozzáférhető riportok, esetleg kortársak nyilatkozatai, emlékiratok, hangfelvételek elérhetők ,ezeket is bemutatjuk . Nyílván ,mint minden ilyen műsor esetében, a teljességre csak törekedni tudunk, hiszen még közeli barátainkat sem ismerhetjük meg teljesen,egy régebben elhunyt legendás művész estében ez még nehezebb. Néha egy anekdóta többet mond, mint a tudományos értekezés. Az emlékezésekből ezek a nagyon jellemző történetek sem maradnak ki. Ja ,igen..Miért nevezem magam Anonymusnak? Talán mert én nem vagyok fontos. Legyen a művész arca a fontosabb... A műsorokhoz jó szórakozást kívánok Anonymus
  • 17:00: Nekem 80 - zenék a 80-as évekből
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 20:00: Mentők, tűzoltók - a T-Rádió műsora
  • 21:00: - Műsorvezető: Tandari Ági
    A Magyar Médiaválogatott 2004-ben jött létre ismert emberek, zenészek, színészek, média személyiségek, sportolók részvételével. A válogatott tagjai évente 50-80 rendezvényen vesznek részt, és jelenlétük garancia a jó hangulatra. Nem csak sportolnak, de bármilyen eseményen szívesen vállalnak tevékeny részvételt: disznót vágnak, kolbászt töltenek, rekordokat állítanak fel és színpadi produkciókkal szórakoztatnak. A Médiaválogatott Sztártitkok Havi műsorunkban olyan sztárok vallanak titkaikról, mint pl. Tihanyi Tóth Csaba, Cozombolis, Ya Ou, Beleznay Endre, Sipos Tomi, Raul, Kefir, Palcsó Tomi, Békefi Viki, Vajtó Lajos, Fésűs Nelly, Lányi Lala, Szolnoki Peti, stb... A műsor részben napi aktualitás, részben pedig egy kicsit sport, egy kicsit magánélet, egy kicsit bulvár.
  • 22:00: - Berta István autós és kütyüs magazinja
    Autó és kütyümustra, ahol az autókról nem "szakmai tudományossággal", hanem sokkal inkább felhasználói megközelítésből beszélünk. Heti rendszerességgel érintünk egy-egy közlekedéssel, vagy épp' "elfelejtett KRESZ-szabállyal" kapcsolatos témát, az adás utolsó blokkjában pedig egy éppen tesztelt kütyüről mesélünk röviden.

    írjátok meg bátran, ha van ötletetek, mit mutassunk be, vagy ha esetleg van olyan autótok, kütyütök, amit velünk együtt mutatnátok be Ti magatok. 

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2026. április 30. csütörtök, Katalin, Kitti napja van.
Ma van a(z) A méhek napja Magyarországon.
Az év 18. hete és 120. napja.
Holnap Fülöp, Jakab, A munka ünnepe napja lesz.

1514. Dózsa György, mint a kereszteshad vezére, átvette Bakács egri érsektől a vörös kereszttel jelölt fehér zászlót.


1671. Bécsben a városházán Nádasdy Ferenc országbíró, Németújhelyen pedig a fegyvertárban Zrínyi Péter és Frangepán Ferenc lefejeztetett.


Weöres Sándor: Psyché

Szózat Katitzához a férfiak ügyében

Kátai Kata
Menta illata,
Levendula harmata!

Halld kérésemet,
Hogy kedvesemet,
Ki engem híven szeret,

Te ne izgassad,
Ne háborgassad
És kedvemre hagyhassad.

Keressed párod,
Meg is találod,
Ha szereted, imádod;

És ő téged,
Tulipán szépet,
Rubintos ékességet.

Ha legény vólnék,
Reád omolnék,
Rajtad mindent tsókolnék;

De leány vagyok,
S ha lessz rája ok,
Várj, szemedbe-karmolok.

Időjárás

2026-04-30, 14:07
Clear sky
N
Clear sky
15°C
3.3 m/s
Apparent: 5°C
Nyomás: 1027 mb
Páratartalom: 35%
Szél: 3.3 m/s N
Széllökések: 10.1 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /2% / Rain
Napfelkelte: 05:28
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


három szorozva hét = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 330

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com