a gyerekek többsége nem tudja, mire költ a család
Budapest, 2012. május 30. – A K&H Vigyázz, Kész, Pénz! országos tudásverseny tanulságai szerint a gyerekek megértik a pénzügyi, gazdasági információkat tartalmazó szövegeket, és jól teljesítenek a pénzügyi szituációs feladatok során, viszont a családi költségvetés összeállítása kisebb nehézséget okoz a felső osztályos tanulók számára. A K&H Csoport egyik kiemelt támogatási területe, a fiatalok oktatása jegyében már második alkalommal rendezte meg a vetélkedőt, amely a budapesti döntővel ért véget.
A K&H Vigyázz, Kész, Pénz! országos tudásverseny célja az általános iskolás tanulók pénzügyi ismereteinek bővítése. A vetélkedőre ebben a tanévben háromszor több, 539 csapat és 226 iskola nevezett az ország minden területéről. A versenyben részt vevő tanulók száma pedig megnégyszereződött: összesen 2700 kisdiák dolgozott az első forduló feladatain.
„A K&H Csoport a verseny feladatainak összeállításakor törekedett arra, hogy a mindennapi pénzügyekkel kapcsolatos feladatokkal tegye próbára a gyerekek pénzügyi tudását. A verseny során számos, a gyakorlati életben is előforduló szituáció elé állítottuk a gyerekeket, valamint különböző típusú, a mindennapokhoz és a pénzügyekhez kötődő szöveges feladatot dolgoztunk ki az általános iskolások számára. A feladatok között szerepelt boltos játék, családi költségvetés összeállítása, költségcsökkentő játék, továbbá híradós, telefonos pénzügyi tájékoztató szöveg, lakásvásárlással kapcsolatos szöveges feladvány és egy szülő által írt hétköznapi, bevásárlásról szóló levél megértése és feldolgozása is” – mondta Dr. Bába Ágnes, a K&H Bank vezérigazgató-helyettese, a Lakossági banki üzletág vezetője.
Egy nemrég megjelent cikk szerint a felnőtt lakosság a hétköznapi szövegekben szereplő információk felét tudják csak hasznosítani, és a banki szövegnél jóval egyszerűbb szövegek megértése is nehézséget okoz. Ezen kívül nagyon sok felnőtt számára gondot jelent például a bevásárlás tételeinek összeadása, vagy a borravaló kikalkulálása.
A K&H Csoport célja, hogy a ma gyerekei a holnap felnőttjeiként eligazodjanak a pénzügyekben, és ezért már most megtanulják az alapvető pénzügyi ismereteket, amivel akár szüleiknek is segíthetnek. A verseny eredményei, tanulságai nagyon bíztatóak, hiszen a K&H beszámolója szerint a pénzügyi szöveges feladatokat a gyerekek a vártnál hamarabb oldották meg, valamint a gyakorlatias pénzügyi szituációkban is kiválóan teljesítettek, egyedül a családi költségvetés tételeinek összeállítása okozott nagyobb problémát a felső osztályos tanulóknak.
„Tapasztalataink szerint, ha a gyerekek tisztában vannak az alapvető gazdasági fogalmakkal, a legnehezebb szövegeket is képesek feldolgozni. Erre jó példa a verseny döntőjének híradós játéka, ahol gazdasági hírekkel kapcsolatos kérdéseket kellett megválaszolniuk a gyerekeknek, amelyre 90%-ban jó megoldást adtak a csapatok. Az alsós tanulók nagyon jól teljesítettek a boltos játékban, ahol egy igazi bolti szituációt modelleztünk: a gyerekeknek egy bevásárló lista tételeit kellett megvásárolniuk a „játékboltban” figyelve arra, hogy ne lépjék túl a bevásárlásra adott keretösszeget. Ezt a feladatot a csapatok több mint 80%-a hibátlanul oldotta meg. A felsősök feladatai közé tartozott egy bolti vásárlás blokkjának megvizsgálása és a felesleges tételek kiválasztása, amit az összes csapat hibátlanul teljesített. A családi költségvetés meghatározása azonban gondot okozott a diákok számára, hiszen a felső osztályos tanulók 37%-a nélkülözhető tételként jelölte meg a különböző számlák befizetését, valamint a csapatok többsége elfelejtette a villanyszámlát, vízszámlát, lakbért és egyéb rezsi költséget megemlíteni a kiadási tételek között míg a szerencsejáték a családi költségvetés bevételi oldalán szerepelt a csapatok 40%-ánál” – számolt be Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója.
Az országos tudásversenyre általános iskolai tanulók nevezhettek, 3-5 fős csapatokkal, 4 kategóriában (1-2. osztályosok, 3-4. osztályosok, 5-6. osztályosok, 7-8. osztályosok). A online forduló után a legjobb csapatok a regionális középdöntőkben – Budapesten, Debrecenben, Szegeden, Pécsett, Zalaegerszegen, Kecskeméten, Győrött és Miskolcon – mérhették össze tudásukat. A verseny május 11-én ért véget a budapesti döntővel, amely során kategóriánként 8 csapat versenyzett egymással.
Az 1-2. osztályosok versenyét a budapesti csapat, a 3-4. osztályosok vetélkedőjét a mányi csapat nyerte, az 5-6. osztályosok kategóriájában a pécsi, a 7-8. osztályosok versenyében pedig mezőberényi csapat állhatott a dobogó legfelső fokára. A verseny során a K&H Csoport nemcsak a diákokat, hanem az iskolákat és a pedagógusokat is díjazta. A gyerekek Netbookot, iPod-ot, hordozható DVD lejátszót, digitális rajztáblát, IceWatch karórát és Geomag játékot, az iskolák irodatechnikai berendezést, sportszercsomagot, valamint könyvcsomagot nyerhettek. A felkészítő pedagógusok munkáját ajándékutalvánnyal jutalmazták.
A verseny eredményei a www.kh-ezkeszpenz.hu weboldalon megtalálhatók.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
5°C
Vélemény, hozzászólás?