Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Konyhaf*nök ajánlata - gasztronómiai m*sor
61
hallgató

„A kerekesszék nem kell hogy ketrec legyen” – Interjú Dani Gyöngyi paralimpikonnal

- 2024. augusztus 30. 15:24 - 320 megtekintés

Európa-bajnok, világbajnok, öt paralimpián nyolc érmet szerzett kerekesszékes vívó.

A Paraktív Alapítvánnyal a mozgássérült embereket ösztönzi sportolásra, hozzásegítve őket a lehetőségeikhez – Dani Gyöngyivel Király Eszter beszélgetett a tábor előtt nem sokkal többek között a sportolás legértékesebb – ám vitrinbe nem feltétlenül rendezhető – hozadékairól, a korlátok elfogadásáról és legyőzéséről, arról, mi múlik a környezet hozzáállásán, vagy hogy hogyan lehet továbbsegíteni valakit a legmélyebb holtpontról.
– Egy állapotba belenyugodni nem ugyanaz az erőfeszítés, mint ami a sporthoz szükséges, hiszen a sport szüntelen küzdelem azért, hogy jobbá váljunk. Önelfogadás és önfelülmúlás: benned hogy alakult ezek egyensúlya?
– Szerintem abból kell táplálkozni, ami van. Az elfogadás ennek nagyon fontos része, mert ami van, azt el kell fogadni ahhoz, hogy lehessen rá építeni. Ha mozgássérült vagyok, akkor abból az állapotból igyekszem kihozni a legtöbbet, ha éppen a családi helyzetemet sújtja valami, akkor abban törekszem megjavítani, amit csak lehet. Amit nem lehet, azzal meg kell próbálni együtt élni. A sportban valóban mindenkit a küzdés hajt előre, mindenki a legjobb akar lenni. A napokban tette le az esküt a Párizsba induló magyar paralimpiai csapat, és az ünnepély egyik beszédében az hangzott el, hogy ez egy „szerény csapat, reális célokkal”: a harminckilenc fős csapat negyven aranyért indul a paralimpiára… Mert a célunk nem lehet más, mint elhozni az összes elhozható aranyérmet.
Nyilván akadnak olyan apró zavaró tényezők, mint mondjuk ellenfél, időjárás – de a cél mindig a lehető legfényesebb érem a mi életünkben.
– Többes számban fogalmazol…
– Igen… Ez nagyon nehéz. Borzasztó furcsa volt külsősként jelen lenni ezen az eskütételen, hogy nekik szólt a dal, és nekem már nem. (A 2004-es athéni óta Dani Gyöngyi minden paralimpián indult, Tokióban versenyzett utoljára, 2021-ben visszavonult – a szerk.) Jólesett ott állni velük, még úgy is, hogy a sok zöld mezes csapattárs közül kilógtam a királykék ruhámban… De örültem, mert óriási szeretettel tölt el, ha a csapatommal vagyok. Tudom, már nem tartozom a csapathoz, mégis az enyéimnek tekintem őket. Most először fájt, hogy nekem már biztosan nem lesz olyan érmem, amiben ott az Eiffel-torony egy darabja. A lelátón viszont ott leszek szurkolóként.
– Húszéves sportpályafutást zártál le Tokióban. Hiányzik?
– Az egészségi állapotom nem engedi, hogy sportoljak, még hobbi szinten sem – 2018 után újra meg kellett műteni a vállamat egy fáradásos sérülés, a rotátorköpenyem szakadása miatt. Ennek már négy hónapja. A lábadozás most tovább tart, mint akkor, hiszen abban az időben napi négy-öt órát edzettem. Most a gyógytorna a mindennapos tevékenység. Szóval, hiába is mondanám, hogy hiányzik a sport, mert hiába hiányzik, ha ez a váll nem enged sportolni.
– A kupáid, érmeid takaros sorban állnak a könyvespolcodon. A sportolói névjegyednél részletes lista közli az egyéniben és csapatban szerzett dobogós helyeidet. Mit adott még neked a sport, ami nem rendezhető se táblázatba, se vitrinbe?
– A barátságok, az együtt megélt történések állnak a dobogó csúcsán. A csapattársak, az edzők, a szakág, a többi sportoló, a paralimpiai csapat – ez egy kis család, amelyben nagyon értékes kapcsolatok alakultak ki. És, mivel az életünkben húsz év hosszú idő, az ember formálódik. A személyiségemet, jellememet tekintve is nagyon sokat kaptam a sporttól, mert mindig volt követelmény, aminek meg kellett felelnem, és ez nem mindig volt könnyű. De ha nem álltam volna bele a feladatokba ebben a kicsit „katonaságszerű” világban, akkor nem értem volna el eredményeket.
– Felidézel egy „dobogós” történetet?
– Az athéni paralimpián az elődöntőben Krajnyák Zsuzsi volt a befejező emberünk, nagyon szoros volt az állás. Emlékszem, hogy ülünk a lányokkal, Jurák Andreával, Pálfi Jucival,
fogjuk egymás kezét a pást szélén, én középen, és azt gondolom, hogy szurkolok – de valójában hangosan imádkoztam, csak nem tudtam róla.
A többiek mondták utólag, hogy bár csodálkoztak, hogy én most itt tényleg imádkozom, de ők is teljes szívvel átérezték, hogy a Miatyánk szavaival én is azt kiabálom, hogy „Hajrá, Zsuzsi! Gyerünk, Zsuzsi!” Így ők is a részeseivé váltak, és szó szerint beimádkoztuk együtt a döntőbe a csapatot.
– A mozgás kifejezetten hatékony rekreációs és jó közösségi program, de hogy dőlt el, hogy a sport számodra több lesz, mint szabadidős tevékenység?
– 1991-ben kerültem kerekesszékbe, elég hamar találkoztam a sporttal: kezdetben kosárlabdáztam, heti kétszer jártam le az Erzsébetvárosi Sportcsarnokba, és közben nagyon szerettem volna maratonizni. Hozzátartozik, hogy a szék, amit akkoriban a mozgássérültek kaptak, nem egy aktív szék volt, hanem egy batár nagy ülés, én pedig fordulékonyabb, sportosabb székre vágytam, és a maratoni szék az volt. Ám a maratonizásról gyorsan kiderült, hogy nem az én sportom, mert túl monoton. Nekem nagyon fontos a játékosság. Az erőemeléssel azért próbálkoztam, mert a kosárlabda mellett szerettem volna valamit, amiben eredményeket érek el, viszont a hiúságom nem engedte, hogy folytassam: szerettem volna megőrizni a nőiesebb testalkatot. Majd, mivel az akkori párom vívott, kikötöttem a vívóteremben – aztán egy költözés, majd az útjaink elválása miatt kihagytam három-négy évet. Végül amikor újrakezdtem, már eleve azzal a szándékkal mentem edzeni, hogy eredményeket érjek el.
– Az olimpikonok, paralimpikonok óhatatlanul példaképek is. Téged kik inspiráltak?
– A vívás újrakezdésekor már sok parasportoló példája volt előttem, láttam az akkori vívócsapat, Pálfi Juci későbbi csapattársam vagy épp Szekeres Pál eredményeit, és azt gondoltam, én is szeretnék jó lenni, utol tudnám érni őket. Az ő sikerük motivált, én is meg akartam élni azt a sikert.
– Hogy élted meg, amikor már rád néztek példaképként?
– Több ilyen visszajelzést is kaptam annak ellenére, hogy én nem paralimpiai bajnok vagyok, aranyérmem ugye nincsen. Legutóbb például a párizsi csapat eskütételi ceremóniáján jöttek oda hozzám páran, hogy én vagyok a kedvenc parasportolójuk – ez nyilván szívmelengető, jólesik, viszont ott van mellette a felelősség, hogy az ember nem viselkedhet bárhogy, hamisan pláne nem. Én igyekszem mindig önmagamat adni, néha zavarbaejtően is őszinte tudok lenni, de azért már ott van bennem egy kis félsz, nehogy valami olyat mondjak, cselekedjek, ami bántó lehet, vagy csalódást okoz azoknak, akik engem tisztelnek, szeretnek.
– Kívülről-belülről ismered azt a lelkiállapotot, amikor elhatalmasodik az a gondolat, hogy „csak teher vagyok másoknak”, „jobb lenne, ha nem lennék”. Egy négyemeletes ház tetejéről ugrottál le 1991-ben, így kerültél kerekesszékbe. Alig két évvel később már más, frissen mozgássérültté vált embereket segítettél úgynevezett révészként, sorstárs kísérőként. Hogyan lehet valakit jó irányba kibillenteni az elkeseredésből?
– Én tizenhét évesen kerültem a Marczibányi térre a Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központjába, az akkori igazgató keresett meg, hogy vegyek részt a révészképzésen. Az első révészek között voltam, és már akkor, nagyon fiatalon sok elkeseredett emberrel találkoztam, legtöbbször nálam jóval idősebbekkel, akik nehéz helyzetbe kerültek. Kis fruskaként mentem oda az ágyukhoz, de sosem azért, hogy azt mondjam: nézzétek, így is lehet élni, hanem azért, hogy beszélgessek velük, meghallgassam őket. Hogy ne mondjak, hanem inkább közvetítsek nekik valamit az életemen keresztül. Közvetítsem, hogy szerethetik magukat attól még, hogy nyomorultnak érzik a helyzetüket. Így persze nem mondja ki az ember a mondatot, hanem igyekszik példát mutatni elsősorban a mindennapi élet dolgaiban. Ha például megkérdezték, hogyan kell autót vezetni, megmutattam, hogy ülök be, hogy vezetek. Erre persze egy nálam súlyosabban sérült ember mondhatta, hogy neked könnyű, te csak mechanikus székben vagy, én viszont legfeljebb a joystickot nyomogathatom az elektromos székemen. Én is mondhatnám egy könyökmankós társamnak, hogy neked könnyű, te tudsz könyökmankóval közlekedni, én meg székhez vagyok kötve…
Mindenkinek megvan a különböző fokozatú sérültsége, de a lelki sérelmek, lelki fájdalmak ugyanúgy gyötörnek meg mindannyiunkat, és lehet megértően, egymás helyzetét átérezve beszélgetni.
Már említettem, hogy abból a helyzetből kell a legtöbbet kihozni, amiben vagyunk, de ezt hiába mondom a másik embernek, mert neki kell rájönnie. Én csak mellette lehetek, és esetleg mintát mutathatok neki ezzel kapcsolatban.
– Ha a belső egyensúly már megvan, és egy mozgássérült ember a saját útját kezdi el keresni, például sportolni szeretne, akkor is sok akadályba ütközhet. Ezt fölismerve hoztad létre 2021-ben a Paraktív Alapítványt, hogy nekik segíts. Miért kezdtél el ezzel foglalkozni?
– Nekem a Jóistenen kívül a sport volt az a kapaszkodó, ami megmutatta az életem lehetőségeit, és amitől elkezdtem jól érezni magamat a bőrömben. Amikor először lementem kosárlabdázni, a többi mozgássérült emberrel való találkozás akkor először nem azt jelentette, hogy elmondjuk, itt fáj, ott fáj, kit ki műtött, kire milyen kezelések várnak – hanem arról, mi megy a tévében, mi történt az iskolában, mi újság a családdal.
Végre nem a kerekesszékről szóltak a mindennapok,
hiába sportoltunk székben, mi ott nem sérültek, hanem feleségek, férjek, gyerekek, tanulók, dolgozók – emberek voltunk, akiket nem a kerekesszék határoz meg. Ezért szeretnék arra bátorítani mindenkit, hogy sportoljon. Az Alapítvány jelmondata is az: A sport összehoz – mert fantasztikus találkozásokat és szabadságot ad a sport attól függetlenül, hogy valaki kerekesszékben ül vagy a két lábán jár. Legutóbb a Sziget Fesztiválon nagyon jókat sportoltunk együtt a szigetlakókkal, szinte meg is feledkeztünk róla, ki az, aki csak úgy ki tud pattanni a székből, és ki az, aki, hát, sokkal piszkosabb lesz, ha ő ugrik ki – ilyen is volt, nagyokat nevettünk. Ezek az élmények feloldják a korlátokat. A kerekesszék nem kell hogy ketrec legyen.
– Mozgássérült és mozgásukban ép emberek sokkal több mindenben hasonlítanak, mint amennyiben különböznek. Abban van-e eltérés, hogy milyen okból nem sportol valaki?
– Azért annak több oka lehet, ha egy mozgássérült ember nem sportol – persze köztünk is van, aki lustaságból nem teszi, a tévé előtt nekik is könnyebb ülni –,
nagyon sok esetben nem is ismerik a lehetőségeiket, illetve hiányzik az infrastruktúra is.
A Paraktív Alapítvánnyal az egyik legfontosabb célunk, hogy minél több sérült embert információhoz juttassunk a sportolási lehetőségeikkel kapcsolatban. Amikor én kerekesszékbe kerültem 1991-ben, az internet még nem volt egy, a mindennapi ember számára adott eszköz, nehezebb volt rálelni a lehetőségekre, ma ez már egy picit könnyebb, de a szűkös keretek miatt mégsem egyszerű, mert kevés klub van valóban felkészülve arra, hogy sérült látogatókat fogadjon. Például ma már minden városban van konditerem, és a gépeket kis segítséggel akár mozgássérült emberek is használhatnák – csak éppen a mozgássérültek még félnek odamenni, azt gondolják, „mit keresek én ott”, „engem ott kinevetnek”, és persze ott vannak a fizikai akadályok is, a lépcsők, a küszöbök, a logisztikai problémák, hogy hogyan jutnak el a helyszínre. Illetve az önismeret hiánya is lehet akadály: ha valaki például nem a neki megfelelő mozgás irányába indul el.
– Már az Alapítvány létrehozása előtt is foglalkoztál azzal, hogy felmutasd másoknak a lehetőségeket: a te ötleted nyomán jött létre a mozgássérült emberek sportágválasztó rendezvénye.
– Igen, 2004-ben az OORI-ban (Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet – a szerk.) valósítottuk meg először ezt a sportágválasztót, ott dolgoztam egy gyógyászatisegédeszköz-üzletben, és az ottani gyógytornászokkal beszélgettünk sokat arról, hogy meg kellene szervezni egy ilyen eseményt. Háttérintézmény azonban nem volt hozzá. Majd elmentem a Mozgássérültek Egyesületéhez, és az akkori elnök, Hegedűs Lajos nyitott volt rá. Tíz ilyen sportágválasztót valósítottunk meg, több mint 20 sportot mutattunk be minden alkalommal. A Covid vetett véget ezeknek a rendezvényeknek. Azóta az Alapítvány keretein belül próbáljuk újraéleszteni ezt a hagyományt. A Mozgásjavító Általános Iskolával együttműködésben, Ne parázz! címmel mozgássérült gyermekeknek szóló sportágválasztót tartunk három éve minden tanév elején. De szeretném, ha lenne megint felnőtteknek szóló rendezvény is.
– Augusztus 21-én a Máltai Szeretetszolgálat Ifjúsági Mozgássérült Táborában is egy sportágválasztót tartotok majd.
– Nagyon nagy öröm, hogy a Máltai Szeretetszolgálat megkeresett minket, hiszen ebbe a táborba több mint száz mozgássérült fiatal, illetve felnőtt érkezik, akik között vegyesen vannak súlyosabban, illetve enyhébben sérült emberek – és mindannyiuknak elvihetjük a sport örömét. Több mint egy tucat sportág bemutatójával készülünk, a résztvevők mindet ki is próbálhatják majd. Nagyon bízom benne, hogy sokan „rákapnak az ízére”, és hazatérve is keresni kezdik a módját, hogy sportolhassanak.
– A sportok zömét épek és sérültek is űzhetik, de van pár mozgásforma, ami specifikusan a parasportolók „műfaja” – mondasz példát?
– Az egyik ilyen sport a boccia (magyarosan: bocsa), amit a pétanque-hoz lehetne hasonlítani. A lényege, hogy van egy kis fehér labda, amelyhez a te piros vagy kék labdádat kell minél közelebb juttatni. Ezt egyéniben és csapatban is lehet játszani. A paralimpiai klasszifikációs szabályok szerint olyan versenyzők indulhatnak ebben a sportágban, akiknek nem csak az alsó végtagjuk, végtagjaik, hanem a kezük is sérült valamilyen formában – de egyébként bárkinek ajánlom, mert nagyon izgalmas, a Szigetre is rendszeresen visszük a bocsát. Specifikus sportág még a csörgőlabda, ez a látássérültek sportja. És nagyon sokan nem tudják, hogy létezik vakpingpong, amely az asztalitenisz némileg átalakított verziója, kicsit másmilyen benne az asztal, és más az ütéstechnika is.
– A sport szempontjából van-e eltérés azon mozgássérültek között, akik születésük óta élnek az állapotukkal, és akik szerezték a sérültséget?
– Ezzel kapcsolatban mindig van véleménykülönbség. Szerintem a környezet számít nagyon sokat, akármelyik esetről legyen szó. Például Krajnyák Zsuzsi csapattársam születése óta mozgássérült, és integráltan nőtt fel – nagyon eleven gyerek volt, de a szülei hagyták, hogy az legyen, és nem óvták túl.
Ha valaki már korán megtanulja, hogy vannak lehetőségei, az sok mindenben, a sportban is az előnyére válik.
Ha valakit burokban tartanak, túlféltenek, nem engednek neki semmit, akkor nem tudja elérni és megélni a saját önállóságát. Aki valamilyen betegség, baleset következtében szerezte a sérülését, annál is meghatározó, mennyire zárkózik el a lehetőségeitől. Aki egy kicsit nyitottabb, vagy akit a környezete segít abban, hogy nyisson a világ felé – például magával viszi programokra, bulizni, úgy áll hozzá, hogy „figyelj, én ugyanúgy szeretlek téged” –, az könnyebben átlépi a korlátait.
– Másként néz a társadalom egy sportoló fogyatékos emberre?
– Igen. Felnéznek rá, mert a sportteljesítményen túl a saját korlátai meghaladásához szükséges erőt is érzik benne. Parasport-versenyeken gyakran elhangzik, hogy a sérült sportolók alapból győztesek, hiszen legyőzték magukat – ezzel én ugyan nem feltétlenül (vagy ilyen formában nem) értek egyet, a társadalom viszont valóban így tekint a parasportolókra, az fogalmazódik meg bennük, hogy „annak ellenére, hogy te milyen helyzetben létezel, képes voltál elmenni az edzőterembe, napi három-négy-öt-sok órát edzeni éveken át – te küzdöttél”.
– Sokszor vallasz arról, hogy Isten szeretete hogyan alakította át gyökeresen – a kerekesszékbe kerülésnél is meghatározóbban – az életedet. A Szentírás helyenként a sport nyelvén is szól. Van olyan igevers, amely sportolóként is sokat jelent számodra?
– Nem egy konkrét mondatot, hanem történetet emelnék ki: Pál apostolét. Az én életemben is történt egy pálfordulás. A megtérésem előtt mindenhogy éltem, csak Isten igéje szerint nem, nagyon sok fájdalmat okoztam nemcsak a szüleimnek, a környezetemnek, hanem Istennek is. Pedig ő mindig ott volt velem, ha nem törődtem is vele. Éltem, ahogy akartam, ő mégis velem volt, és vitt a tenyerén, és amikor leugrottam a tetőről, mert azt gondoltam, senkinek nem fogok hiányozni, ő megtartott. Nekem ez a nagy pofon kellett ahhoz, hogy feleszméljek arra, hogy Isten velem van. A sportban is. Együtt csináltuk végig a sportéletem húsz évét, és együtt csináljuk ezt a mostani „pihenőidőszakot” is.
Mindig velem volt, hol úgy, mint egy edző, hol úgy, mint csapattárs – de sosem mint kívülálló. Isten sohasem kívülálló.

 

Szerző: Király Eszter

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


+ 1 = hat

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 8:00: Konyha főnök ajánlata - gasztronómiai magazin
  • 9:00: - a Media1 portál podcast műsora (műsorvezető: Szalay Dániel)
    A műsorban elsősorban interjúk hallhatók a tévék, a rádiók, az online média, a nyomtatott sajtó világával kapcsolatban. A műsornak rendszeresen vendégei újságírók, médiavezetők, és egyéb ismert hazai és külföldi szakemberek.
  • 10:00: - kultúra, közélet, minden héten új téma körüljárása
    A D-ER Stúdió - az ER Press Kft. műsorkészítő műhelye - több mint egy évtizede készíti közszolgálati műsorait, amelyeknek célja megfelelni egy minél szélesebb hallgatói kör érdeklődésének. A műsorpaletta a felmerülő igényeknek megfelelően nagyon színes, sokrétű és állandóan bővülő képet mutat. A műsorokat több tucat helyi és regionális rádió egyedi szerződések alapján sugározza, amelyeket a D-ER Stúdió térítésmentesen bocsát rendelkezésükre. Az összeállítások nem egy-egy adott rádió stílusához igazodnak, hanem egyedi formával és arculattal rendelkeznek, amelyek egységesen jellemzik a D-ER Stúdió munkáját. Partnereink bár kereskedelmi adók, számukra a D-ER Stúdió közszolgálati műsorokat állít elő. A műsorok magas színvonalon megszerkesztett egységből állnak, amelyek időtartama alkalmanként 30 perc, ebben általában 3-4 riport kap helyet; a szöveg-zene arány 60-40 % a riportok javára. A műsorok általában nem önmagukban szerepelnek, hanem egy-egy sorozat egységeiként. Összeállításainkat többségében helyi/regionális rádiók sugározzák, lefedve szinte az egész országot. Az adásidőpontok ugyan eltérőek, de a partnerrádiók sugárzási körzetei az ország lakosságának 93%-át érik el. A rádiós partnerek visszajelzése alapján (amelyek részben a Szonda Ipsos, részben a Medián közvélemény kutatók adataira alapulnak) a jelenleg biztosnak tekinthető hallgatói létszám 1,2-1,6 millió fő; a kor, nem és iskolai végzettség szerinti megoszlás vegyes.

    D-ER Stúdió - A regionális és helyi rádiók közszolgálati műsorainak készítője: a Magyar Public Relations Szövetség CSR Média 2008. pályázat Rádió szerkesztőség kategóriájának nyertese


    Sorozatainkból


    Biztonsági öv - Baleset-megelőzési magazin
    A műsor célja, hogy előremozdítsa a balesetmentes közlekedést, hogy olyan morált, viselkedést alakítson ki, erősítsen meg, mely a biztonságosabbá teszi a közlekedést. Műsorunk nem csak az autóvezetőknek szól, hanem mindenkinek, aki részese a közlekedésnek. Az aktuális témák mellet színes összeállítások is helyet kapnak a Biztonsági övben, mint például a közlekedési tárgyak gyűjteményei.

    Civil élet - civil partnerség - Példát mutatunk

    Egészségtükör

    A műsor célja az egészségmegőrzés, a betegségek megelőzése a prevenció fontosságának köztudatba emelése. A magyar lakosság nagyon rossz egészségi állapota, a jelenleg zajló egészségügyi intézményrendszer átalakítása, az emberekben lévő bizonytalanság indította el a műsor gondolatát, hogy a helyes táplálkozástól a krónikus betegségeken át a védőoltásokig teljes és aktuális képet adjunk az egészségügyről, egészségünk védelméről, nem hallgatva el a ránk leselkedő kórokat sem. Műsorainkban az adott témákat mindig több irányból járjuk körbe, betegeket, orvosokat, szakértőket megszólaltatva, nem feledkezve el a lelki egészség fontosságáról sem. A prevenciót - az elsődleges megelőzést éppen úgy, mint a szűrővizsgálatokat - nagyon fontosnak tartjuk, így műsorainkban ez kiemelt szerepet kap.

    Életutak - Álmok, életképek: történetek életekről, hivatásokról

    A műsor célja, olyan életpályák bemutatása, melyek példaértékűek. Beszélgetés művészek, tudósok, híres emberek életéről és munkásságáról, melyben családi történetek elevenednek meg, valamint megtudhatjuk, hogyan válik egy szakma hivatássá, sőt, életcéllá.

    Hagyományaink, értékeink Európában: ahol az érték a mérték...

    A sorozat célja, hogy hazánk hagyományait,elfelejtett értékeit, múltját és jelenét mutassa be jellegzetesen magyar "kincseken", hungarikumokn keresztül; bizonyítván, hogy Magyarország nemcsak tájairól, ételeiről, hanem porcelánjáról, kristályáról, csipkéjéről, hímzéseiről és a kézműves ipar egyéb termékeiről is ismert külhonban.

    Kontroll - A Társadalmi Unió Fogyasztóvédelmi magazin műsora

    A sorozat célja a Társadalmi Unió fogyasztóvédelem terén kifejtett tevékenységének népszerűsítése olyan módon, hogy a társadalom különböző rétegei számára fontos és elengedhetetlen fogyasztóvédelmet szolgáló információk, tudnivalók megismertetése. A műsortól elvárható, hogy a hétköznapi élet során praktikusan felhasználható támogatást nyújtson, ellássa a hallgatót jogi és törvényi ismeretekkel ezen a területen, kézzel fogható tanácsokat, praktikákat és a mindennapokban használhat cselevési terveket mutasson, felhívja a figyelmet azokra az elvárható és elvárandó viselkedési és ügyfélközpontú magatartásra, mely a tudatos fogyasztóvá válás egyik elengedhetetlen feltétele. Erősítse a hallgatóban azt a mentalitást, hogy nem csak lehetősége van érvényesíteni jogait elvárásait hanem a meglévő jogszabályok szinte minden területen biztosítják számára a megfelelő bánásmódot és eljárásrendet

    Környezetháztartás - Mindennapi környezetvédelem

    - Környezetbarátság: Elvek, célok, praktikák - környezetünk
    védelmében - Környezetbarátság - ne csak szóban védjük!
    - Otthonunk… …a hely ahol és ahogyan élünk
    - KisKertÉsz Hasznos tanácsok kiskerttulajdonosoknak és gazdálkodóknak


    Lapozgató - érték az irodalomban

    Sorozatunkban olyan szerzőkkel beszélgetünk műveikről, munkájukról, akik méltatlanul keveset szerepelnek a magyar médiumokban. A mai magyar írók mellett, külföldi szerzők és a magyar irodalom már nem élő jeles személyiségeinek alkotásaival is megismertetjük a hallgatókat.

    Mindentudás Egyeteme - Válogatás A híres ismeretterjesztő sorozat legsikeresebb előadásaiból készítettünk válogatást.

    Mozaik
    Titkok, érdekességek, látnivalók

    Ebben a sorozatban a kézművesség, az ipar termékeinek és eljárásainak bemutatása történik, a hétköznapi ember számára színes és sokrétű megközelítéssel. Bebarangoljuk a múzeumokat, és tárgyakhoz fűződő történeteket elevenítünk fel; a magyarság kézműves hagyományait mutatjuk be, de egy-egy gyűjtő életébe és munkájába is betekintünk.

    , érdekességek, látnivalók - Történelmi borvidékeink

    A műsor-sorozat célja: A 21 hazai borvidék bemutatása. A mesterség fejlődését, az eszközök változását, a módszerek, borászati eljárások titkait is megörökíthetjük, s példázhatjuk: a magyar bor az a termék, amely a jelenleginél nagyobb megbecsülésre, sikerre számíthat az európai piacokon.

    Nem vagy egyedül…

    -Gyógyít, tanít, támogat és másképpen is segít (Pl: Béres Alapítvány, stb.)

    SzemPont - Hasznos tudnivalók…
    - Banki praktikák
    - Közlekedőknek : Autós érdekességek, praktikumok,
    - Felvételi-Diploma-Karrier
    - Közös jövőnkért (EU- kül-és biztonságpolitikai magazin, HM. stb.)
    - Pályázatok

    - Útmutató az egészséges utazáshoz...
    A műsor azokhoz kívánunk szólni, akik utazás előtt állnak; hosszabb, rövidebb pihenést, üzleti utat terveznek külföldre. Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet az utazási betegségekre és azok megelőzési, kezelési módjaira. A műsor másik célja az egészségmegőrzés, a betegségek kivédése, a prevenció fontosságának köztudatba emelése. A helyes táplálkozástól a krónikus betegségeken át a védőoltásokig teljes és aktuális képet adunk az egészségügyről, egészségünk védelméről

    - Fókuszban az innováció

    Kutatási és fejlesztési pályázatokon eredményesen indulók munkáit, a Magyarországon zajló Eu-s forrással támogatott kutatások eredményeit és felhasználhatóságainak területeit, lehetőségeit dolgozza fel a műsor. A kutatókkal, a felhasználási területek képviselőivel készült interjúk értelmezik, köznapi nyelvre lefordítja a kutatás eredményeit. A műsor célja, hogy hazánkban zajló kutatásokról, kutatókról pontos képet kapjanak a hallgatók, megismerve hazánk szellemi bázisából minél többet és minél alaposabban

    - Mezőgazdasági magazin

    Mezőgazdasági magazin, mely a mezőgazdaság aktuális kérdéseivel, információival, újdonságaival foglalkozik. A műsor támogatója a Szent István Egyetem. A minden héten jelentkező műsor egyrészt a mezőgazdaságban évszaknak és időjárásnak megfelelő cselekvésekhez ad hasznos tanácsokat, bemutatva a friss fejlesztéseket, technikai újdonságokat, könnyen adaptálható kutatási eredményeket. Bemutatja az állami és eu-s gazdasági lehetőségeket, praktikus tanácsokat ad a piaci boldoguláshoz. A fenti témákat szakértői interjúkkal dolgozzuk fel.

    - Gazdasági válságkezelésről

    A pályázati célnak megfelelően első lépésben a válság kialakulását, annak okait, a nemzetközi és a magyarországi gazdasági környezetre gyakorolt hatásait vázolnánk fel, áttekintve ezek rövid-, közép- és hosszú távú következményeit a világgazdaságra, a nemzetgazdaságokra és természetesen hazánk gazdaságára. A lehetséges részletességgel felemlítenénk a válság kezelésére hozott nemzetközi és magyarországi megoldási javaslatokat, cselekvési terveket, az azokból eddig már megvalósult akciókat, projekteket, intézkedéseket és azok várható hatásait. A válság globális, illetve nemzetgazdasági következményein túl, a hallgató szempontjából indokolt részletességgel vizsgálnánk a hétköznapi életre gyakorolt hatásait, melyek az egyszeri emberek életkörülményeiben, mentális és szociális helyzetében okozott, illetve várható változásokat tartalmazza. A gazdasági válság okozta változások negatív hatásainak mérséklésére olyan lehetőségeket, cselekvési tereket és pályákat szeretnénk bemutatni, melyek segítségével a hétköznapi emberek képesek lennének mérsékelni és irányíthatóbbá tenni a személyes életükre, környezetükre gyakorolt negatív hatásokat. Optimális esetben eredményes lehet a törekvésünk a hátrányos világgazdasági helyzet egyénekre ható megnyilvánulásainak kiküszöbölésére, vagy egy lehetséges újraépítkezés helyes irányának bemutatására, felvillantására. Megszólítandó szakértőink, ezért részint a helyzetelemzés, részint az egyénre adaptálás, részint a válságkezelés, részint a kreatív megoldások témakörében mozognak otthonosan, s osztják meg elképzeléseiket, javaslataikat a hallgatókkal.

    Térkép és Útravaló - barangoló Magyarország régióiban
    Mottónk: Világot látni Magyarországon is lehet!

    A Térkép és Útravaló hazánk régióit bemutató sorozat, mely a hazai tájakat járva megmutatja mindazt az értéket, melyet Magyarország rejt. A természeti értékek mellett bemutatjuk a kulturális kincseket is, éppen úgy, mint a gasztronómiát, a kézművességet, a kiállítóhelyeket, vagy az adott hely híres szülötteit.
  • 11:00: Pille-show - Pille "mélyinterjúkkal" tűzdelt zenés beszélgetős műsora
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: - Szilágyi János és Frenkl András szórakoztató műsora két órán keresztül
    Sorozatok, technika, tudományok, közlekedés, zene, bulvár, informatika, egészség, közösségi média, rövid interjúk TV-s celebekkel, énekesekkel, zenészekkel. www.intimreszek.hu
    Keresd Facebook-on is
  • 15:00: - Fiatalos lendület, retró emlékek és a legfrissebb slágerek Tóth Márkkal két órán keresztül.
    Tóth Márk minden héten elhozza neked a legmenőbb fiatalos zenéket, megspékelve néhány retró klasszikussal, hogy a múlt nagy pillanatait is megidézzük. A második órában pedig teljes mértékben a jelené a főszerep: a legfrissebb heti TOP 10 slágerek, amik éppen uralják a magyar toplistát! "De ez még nem minden! Közben érdekes és színes hírekkel, sztorikkal, kulisszatitkokkal is készülök a kedvenc előadóidról és dalaikról. Ráadásként a legújabb filmek- és sorozatok ajánlóit is megkapod, így biztosan nem maradsz le semmiről, ami igazán cool most!"
  • 17:00: UK fever show - listavezető dalok Angliából
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás) -
  • 20:00: Konyha főnök ajánlata - gasztronómiai magazin
  • 21:00: - a Media1 portál podcast műsora (műsorvezető: Szalay Dániel)
    A műsorban elsősorban interjúk hallhatók a tévék, a rádiók, az online média, a nyomtatott sajtó világával kapcsolatban. A műsornak rendszeresen vendégei újságírók, médiavezetők, és egyéb ismert hazai és külföldi szakemberek.

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2025. január 18. szombat, Piroska napja van.
Az év 03. hete és 18. napja.
Holnap Sára napja lesz.

1271. IV. Béla leánya, Margit hercegnő halála.Ő domokosrendi apáca volt a budai, utóbb rólanevezett Margit szigeten és itt hunyt el 29éves korában. Életéről fontos kultúrtörténetikútfő, a Margit legenda, maradt fenn.


1576. Báthory István lengyel király lesz. Azandzrejovi országgyűlés Báthory Istvánnak,Erdély fejedelmének, lengyel királlyáválasztását megerősítette, ez pedig aföltételeket elfogadta.


Vas István: Piroska

"Piroska jaj Piroska
Piroslik még a rózsa
Habár a haj megőszül
Zöld láng lobog alatta
Arcod szemed a szád sem
Felejtett el nevetni..."

Időjárás

2025-01-18, 08:38
Clear sky
ENE
Clear sky
1°C
0.6 m/s
Apparent: -2°C
Nyomás: 1040 mb
Páratartalom: 83%
Szél: 0.6 m/s ENE
Széllökések: 3.8 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /0% / Rain
Napfelkelte: 07:24
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


három szorozva nyolc = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 325

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com