A tudomány mai állása – pénteken 9-től
A március 8-adikai műsor tartalmából
1.
https://www.hwsw.hu/daralo/67324/mwc-motorola-adaptivedisplay-hajlithato-tekerheto-kijelzo.html
Karperecként mutogatta a Motorola a hajlítható kijelzőjét
Lezajlott a Mobile World Congress kiállítás Spanyolországban. Ezen az expón többnyire olyan koncepcióeszközöket mutatnak be, amelyek egyelőre messze vannak attól, hogy tömeggyártásba kerülő termékek legyenek, de jól mutatják, hogy milyen trendekben gondolkodnak a gyártók a jövőről.
A Motorola tavaly a feltekeredő kijelzős Moto Rizr telefont vitte kiállítani az eseményre, ami nagy érdeklődést váltott ki az újságírókból, ezt a koncepciót idén az „adaptív kijelző” ötletével fejelte meg a gyártó. A 6,9 hüvelykes, műanyag-alapú pOLED kijelzős tekerhető kijelzőt a cég csuklón elhelyezve demózta, amolyan karperecként, de emellett U vagy akár S alakúra hajtogatva is használható. Alapállapotában hagyva a mobil leginkább egy hagyományos androidos készülékre hasonlít, persze kérdés, hogy ha a jövőben valóban csűrjük-csavarjuk a készülékeket, milyen védelemmel és milyen komponensek kerülnek majd a belsejébe.
A hagyományos, eddig látott foldable modellekkel szemben annyi előnye lehet a megoldásnak, hogy nem csak feltekerve, de álló-, illetve sátormódban is használható, így a helyzettől függően alakítható, a cég legalábbis ezt a multifunkcionalitást hangsúlyozta.
2.
https://www.origo.hu/techbazis/2024/02/dramaian-ki-fog-loni-az-okosorak-uzemideje
Drámaian ki fog lőni az okosórák üzemideje
Az okosórákkal szembeni messze leggyakoribb panaszt a bosszantóan alacsony üzemidejük jelenti, tipikusnak mondható használat mellett a legtöbb Google Wear OS rendszerű modellt naponta kell tölteni. Mostantól viszont nagyon más szelek fújhatnak, ugyanis a napokban bemutatott OnePlus Watch 2 az első olyan termék lesz a piacon, amely teljes mértékben kihasználja a Wear OS hibrid működési lehetőségét, így ezt a modellt a gyártó már 100 órányi üzemidővel reklámozza. A hibrid felépítés lényege, hogy a Wear OS rendszerű okosórákban kettő vezérlőrendszer található: az okosórákban megszokott rendszerlapka az okosfunkciók működtetéséért felel, míg az egyszerű feladatokat egy töredék fogyasztású mikrokontroller veszi át tőle. A mérések szerint ezzel körülbelül megnégyszerezhető a tipikus működési idő, így jön ki a OnePlus által is hirdetett 100 óra. A drámaian jobb akkus üzemidő természetesen csak a hibrid hardveres felépítésű okosórákon lesz elérhető, így hiába kapják meg egyes meglévő modellek is a legújabb WearOS 4-es frissítést, azokon nem érdemes az üzemidő kitolódására számítani az újabb szoftver miatt.
3.
https://raketa.hu/automatikusan-fordul-meg-a-tengelye-korul-a-forgo-haz
Automatikusan fordul meg a tengelye körül a forgó ház
Az Új-Zélandon található Lighthouse (Világítótorony) egyike azoknak a különleges házaknak, amelyek képesek forogni a tengelyük körül, minden nap vagy akár minden órában eltérő látványt biztosítva a benne lakóknak.
A „forgó házakat” ma már meg is lehet vásárolni. A Világítótorony házakat többféle méretben és verzióban kínálják a 110 négyzetméteres változattól a 480 négyzetméteresig, a teljesen üvegezettől a több fallal rendelkezőig, de alapvetően mindegyik kétemeletes és természetesen képesek a 360 fokos fordulatra. A házak különböző részeit a leírás szerint új-zélandi gyárakban készítik el személyre szabottan, majd a megrendelőhöz szállítják és a helyszínen előkészített alapra helyezik. Az épületeket akár olyan környezetben is fel lehet építeni, ahol más, nagyobb házak elhelyezése problémákba ütközne, mivel a kis méretű talapzat kevésbé zavarja a fák gyökérzetét. A forgást kívánság szerint lehet irányítani, de az egyszerűség kedvéért ellátják a házakat egy PLC (Programmable Logic Controller) rendszerrel, ami előre meghatározott időben indítja el a mozgást. A rendszert az időjáráshoz is igazíthatja a tulajdonos, hogy az épület a széljárástól, hőmérséklettől, napsütéstől vagy más faktoroktól függően forduljon. Bár a legtöbb forgó házat egyszerűen a szórakozás kedvéért hozza létre a tervezője, de a Lighthouse-nak és a hozzá hasonló lakóhelyeknek gyakorlati haszna is van: például a bejárat elforgatásával jobban védhetőek a betörés ellen és a rájuk telepített napelemek nagyobb hatásfokkal dolgozhatnak, ha a panelek mindig a napsütés felé tudnak fordulni.
4.
https://gyartastrend.hu/cikk/deepfake-technikak-terjedese-harc-az-ujgeneracios-kibercsalasok-ellen
Deepfake technikák terjedése: harc az újgenerációs kibercsalások ellen
A mesterséges intelligencia eszközeinek elterjedésével ma már minden eddiginél könnyebb megszemélyesíteni valakit és megtéveszteni másokat, pénzt és adatot kicsalni a célpontoktól. Napjainkra a mesterséges intelligencia és deepfake elérte azt a minőséget, hogy bárkit úgy lehessen beállítani, mintha valamit mondott vagy tett volna. Sztárokról, celebkről, politikusokról látunk olyan videó felvételeket, nyilatkozatokat, melyek nem valódiak, csupán a mesterséges intelligencia segítségével hozták létre a tartalmat – de mindez lehet pusztán szórakozás, miközben a kiberbűnözők is kihasználják ezt a lehetőséget: egy brit energiaipari vállalat vezérigazgatójától például 243 000 dollárt szereztek meg csalók, akik a deepfake AI hangtechnológiát használva az anyavállalat vezetőjének adták ki magukat.
De vajon meg tudjuk-e különböztetni a valós és a gyártott tartalmakat? A Deloitte felmérésében a megkérdezettek többsége úgy véli, képesek megkülönböztetni az AI és a valós emberek által létrehozott tartalmat, és mindössze 20 százalék kételkedik ebben. Ez abból adódik, hogy az emberek arra számítanak, hogy a mesterségesen generált tartalom valamilyen módon mesterségesnek néz ki, vagy annak hangzik. Azonban a valóságban kevesen tudnak megbízhatóan különbséget tenni a kettő között, mivel az AI tartalomgenerátorokat az ember által létrehozott tartalmakon tanítják.
Viszont léteznek már eszközök, amelyek segíthetnek a valós és generált tartalmak megkülönböztetésében: az Intel nemrég mutatta be deepfake-felismerőjét, amely az adatokon túlmenően a videókon szereplő emberek arcán való véráramlást figyelve elemzi a videókat. Az ember szívének pumpálásával az erek színe enyhén megváltozik, amelyet az AI-modellek számára nagyon nehéz jelenleg utánozni.
5.
https://raketa.hu/teljesen-atlatszo-kijelzos-laptopot-mutatott-be-a-lenovo
Teljesen átlátszó laptopot mutattak be
A ThinkBook Transparent Display kikapcsolva úgy néz ki, mintha a kijelző helyén csak egy üveglap lenne. A világ legnagyobb laptopgyártója eddig is előszeretettel kísérletezett a gépeiben az innovatív megoldásokkal, elég csak a fizikai billentyűzet helyett e-ink kijelzőt használó Yoga Book C930-ra, az immár második generációját taposó, hajlítható kijelzős ThinkPad X1 Foldra, vagy a tavalyi barcelonai Mobil Világkiállításon bemutatott, gördíthető kijelzős laptopjukra gondolni. A Lenovo az idei MWC-n is gondoskodott róla, hogy a standjuk előtt hatalmas tömeg tülekedjen, hiszen a legújabb notebookjaik mellett egy, talán a fentieknél is különlegesebb prototípussal érkeztek Barcelonába.
A ThinkBook Transparent Displaynek – ahogy a neve is mutatja – a kijelzője teljesen átlátszó, kerete sincsen, vagyis kikapcsolt állapotban olyan hatást kelt, mintha csak egy üvegtábla lenne a kijelző helyén. Bekapcsolva viszont kifejezetten meggyőző az összhatás, az 1000 nites fényerőnek köszönhetően a kijelzőn megjelenő tartalmak tisztán láthatóak és a betekintési szöge is kifejezetten jó. A gépnek a billentyűzete is rendhagyó, hiszen a fizikai billentyűzet helyén egy érintésérzékeny panelt találunk, amelyen gépelni ugyan nyilvánvalóan nem olyan kényelmes, mint egy normál klaviatúrán, cserébe viszont digitális tollal rajztáblaként is használható.
6.
https://gyartastrend.hu/cikk/vorosiszapbol-allitanak-elo-vasat
Vörösiszapból állítanak elő vasat
Az alumíniumgyártás hatalmas mennyiségű, évente mintegy 180 millió tonna, mérgező vörösiszapot termel, viszont most úgy tűnik, hogy a német Max-Planck-Institut für Eisenforschung tudósainak sikerült megoldani, hogy a vörösiszapból környezetbarát módon állítsanak elő acélt. Az eljárás egyszerre oldhatja meg az alumíniumgyártás hulladékproblémáját és javíthatja az acélipar szén-dioxid-kibocsátását is.
Az eljárás során a kutatók – az acéliparban is használatos – elektromos ívkemencét alkalmazva hidrogénplazma segítségével alakítják át a vörösiszapból származó vasoxidot vassá. Ezzel az innovatív eljárással a világszerte felhalmozott négymilliárd tonna vörösiszapból közel 700 millió tonna CO2-mentes acélt lehetne előállítani.
Az acél- és alumíniumgyártás hagyományos módszerei jelentős környezetkihívásokat jelentenek. Csak az acélipar a globális CO2-kibocsátás nyolc százalékáért felelős, míg az alumíniumgyártás során hatalmas mennyiségű, erősen lúgos, nehézfémek nyomait tartalmazó vörösiszap keletkezik. A nem megfelelő ártalmatlanítási módszerek, mint például a hulladéklerakás, környezeti katasztrófákhoz vezethetnek, a kínai és a magyarországi példák rávilágítanak a vörösiszappal kapcsolatos kockázatokra. Ugyanakkor a Nature folyóiratban megjelent tanulmány bemutatja, hogy a vörösiszap magas vasoxid-tartalma miatt értékes nyersanyagként szolgálhat az acélgyártás számára. A vas-oxidot plazmaredukcióval tiszta vassá alakítják át, amely alkalmas az acélgyártásra. A zöld hidrogén redukálószerként való használata nemcsak a CO2-kibocsátást küszöböli ki, hanem gazdaságilag is megvalósíthatóvá teszi a folyamatot. Még részben megújuló forrásokból származó villamosenergia-mix mellett is kifizetődőnek bizonyul a folyamat, ha a vörösiszap legalább 50 százalékban tartalmaz vasoxidot. Sőt, figyelembe véve a vörösiszap ártalmatlanításával kapcsolatos költségeket, már 35 százaléknál alacsonyabb vasoxid-tartalom is gazdaságilag életképessé válik. A keletkező vas versenyképes árazása még zöld hidrogénnel és villamos energiával is alátámasztja az eljárás gazdasági életképességét.
7.
https://ng.24.hu/tudomany/2024/02/26/fajos-izuletek-es-az-idojaras/
Nem köthetőek az időjáráshoz az ízületi fájdalmak
Rendkívül elterjedt dologról van szó, nagyon sokan kötik a fájdalmaikat az időjáráshoz, annak változásaihoz, így sok kutatás is irányul arra, hogy kiderítse, mi is lehet az oka ennek a kapcsolatnak. Eddig azonban semmi megtámadhatatlan dologra nem sikerült fényt deríteni, gyakorlatilag nem sok elképzelésünk van arról, mi okozhatja az időjárás és a fájdalmaink közti vélt, vagy valós kapcsolatot.
Sőt, egy újonnan, a Seminars in Arthritis and Rheumatism szakfolyóiratban publikált ausztrál kutatás során arra jutottak, hogy nincs kimutatható összefüggés e fájdalmak és az időjárás között. „Közhiedelem, hogy bizonyos időjárási helyzetek fokozzák a mozgásszervi tüneteket, például a hátfájást, a csípő fájdalmát, vagy épp az ízületi gyulladásos tüneteket” – mondta Manuela Ferreira professzor, a kutatás vezetője, aki a Sydney-i Egyetem Mozgásszervi Központjának kutatója.
Az ausztrálok negyede küzd valamiféle krónikus ízületi-izomzati fájdalommal, nagyon sokszor megfelelő egészségügyi támogatás és kezelés nélkül. A felmérés során több mint 15 ezer páciens adatait vizsgálták át korábbi kutatások elemzésével, ezek során 28 ezer olyan esetről számoltak be, amikor rosszabbodtak a beteg tünetei. Összesen hétféle mozgásszervi tünettípust vizsgáltak, ezek közt a csípő- vagy a térdízület porckopása volt a leggyakoribb probléma, ezt a hát alulsó részének fájdalmai, majd a rheumatoid arthritis követték. A kutatók megvizsgálták, hogy a tünetek idején tapasztalható időjárásnak volt-e bármi kapcsolata a fájdalmakkal, ám arra jutottak, hogy se a léghőmérséklet, se a légnyomás, se a páratartalom változásai, se az eső nem növelte e tünetek gyakoriságát.
8.
https://ng.24.hu/tudomany/2024/02/22/termeszvar-ihlette-menedek/
Termeszvár ihlette menedék
A Holdra visszatérő űrhajósok számára épülhet olyan menedék, amelynek ihletője a termeszvár. Az Arizonai Egyetem mérnöki kutatócsoportja különös menedéket tervez, amely robotok segítségével építhető fel a Hold felszínén. A fejlesztésekről egy konferencián számoltak be a kutatók nemrégiben.
A holdi visszatérést követően az űrhajósoknak olyan, félig-meddig ideiglenes menedékekre lesz szükségük, amelyeket addig használhatnak, míg a végleges épületek helyszíneit kijelölik és azokat megépítik. Az arizonai kutatók meglepően egyszerű, „homokzsákokból” felépíthető menedékben gondolkodnak egy, még az 1980-as években felmerült ötlet alapján. Akkor ugyan semmi holdi építmény nem született, ám a tervező földi pályafutását siker koronázta ezekkel az építményekkel. Az arizonai kutatók most ezen a régi ötleten gondolkodtak el, modernizálták és felújították azt. A termeszek sivatagi-félsivatagi környezetben élnek, e helyeken hozzák létre hatalmas váraikat, s a Holdon is extrém sivatagiak a viszonyok.
Az építmény nem vízzel készül – ez pedig fontos tényező a Holdon. A tervek fő részét az együttműködő robotokból álló rendszer jelenti, amely emberi beavatkozás nélkül képes felépíteni a menedékeket. Ez is a termeszek módszerén alapul, hisz ők is központi irányítás nélkül hoznak létre és tartanak fenn termeszvárakat. A homokzsák természetesen holdi „homok”, azaz a felszínt mindenütt beborító regolit töltéssel készülne, így építhetnének a felszínen dolgozó munkagépek számára garázsokat, a landoló űrjárműveknek leszállóhelyet, a felszállók által felkevert por ellen védőfalat, irányítótornyot, és még számos szükséges építményt. Az ilyen homokzsák-építményekhez csak egészen minimális anyagot kell a Holdra szállítani, védelmet nyújtanak a környezeti viszontagságok ellen, és holdrengésállók.
9.
https://www.okosipar.hu/fennyel-toltheto-pacemakert-fejlesztettek-vezetek-sem-kell-hozza/
Fénnyel tölthető pacemakert fejlesztettek
A pacemakerek jelenleg olyan kisméretű eszközök, amelyek elektromos impulzusokat használnak a szívverés szabálytalanságainak kezelésére. A bennük lévő elem általában hét évig bírja, ezt követően a páciensnek ismét operáción kell átesnie a pacemaker cseréjéhez. A másik lehetséges megoldás, hogy a pacemakert külső akkumulátorról töltik fel, ám ennek csatlakoztatása a szívből testen kívülre vezetett kábeleket igényel. Ez nemcsak kellemetlenséget, hanem egészségügyi kockázatot is okoz, így sok kutató próbál jobb alternatívákat kitalálni.
A legígéretesebb innovációk egyikével most a Chicagói Egyetem csapata állt elő: nem elég, hogy a pacemaker ultra vékony, még azt is elérték, hogy fénnyel tölthető legyen, ráadásul minimálisan behatoló műtéttel be lehet ültetni, és fényt használ energiaforrásként. Az eszköz legfontosabb szerepe az lenne, hogy csökkentse a szívműtétek szövődményeit.
Bozhi Tian, az intézmény kémiai tanszékének professzora és az általa vezetett kutatócsoport azért kezdte összefüggésbe hozni az implantátumot és a napelemes vagy fotovoltaikus technológiát, mert egyrészt használható a szervezet stimulálására, nem tartalmaz mozgó alkatrészt, így kisebb eséllyel megy tönkre és okoz kárt a test érzékeny szöveteiben, például az emberi szívben. A Nature-ben megjelent tanulmány szerint a pacemakert irányított fénnyel képesek aktiválni és tölteni, ráadásul nagyságrendekkel könnyebb (egy gramm ötvenedrészét nyomja), mint a hagyományos, kb. ötgrammos pacemakerek.
A beültetése valóban jóval kisebb beavatkozással jár a mai eljárásoknál: egy aprócska cső és egy optikai szál segítségével, gyakorlatilag sebészeti rutineljárással telepíthető. Az eszköz jelenlegi kialakítása ideiglenes használatra készült: idővel feloldódik egy kovasavas vegyületben, ami nem mérgező és könnyen eltávolítható a szervezetből. A hosszabb távú alkalmazáshoz a kutatók olyan eszközöket terveznek, amelyek sokáig a szervezetben maradhatnak
10.
https://www.okosipar.hu/ez-a-mesterseges-intelligencia-15-evre-elore-jelzi-a-demenciat/
Ez a mesterséges intelligencia 15 évre előre jelzi a demenciát
A mesterséges intelligencia és egy hatalmas adatbázis segítségével a kínai tudósok akár másfél évtizeddel a tünetek megjelenése előtt megjósolják a demencia kialakulását. A Fudan Egyetemhez tartozó Huashan Kórház eredményeit a Nature Aging című folyóiratban tették közzé. A 40-69 éves résztvevők vérmintákat adtak, és válaszoltak az egészségükre, valamint az életmódjukra vonatkozó kérdésekre. A kutatók átlagosan 14 éven át követték nyomon mind az 50 ezer ember egészségi állapotát, és megállapították, hogy ez idő alatt több mint 1400-an szenvedtek demenciában. Több ezer fehérjét elemeztek a résztvevők vérplazmájában, hogy azonosítsák a specifikus fehérjéket, amelyek szintje megváltozik, amikor a betegség kezd kialakulni. Ennek a hatalmas adathalmaznak az elemzéséhez használtak mesterséges intelligencia algoritmust, hogy a segítségével átrostálják az adatokat, és azonosítani tudják a fehérjéket, amelyek expressziós szintje akár egy évtizeddel a demencia klinikai megjelenése előtt eltér a normálistól.
A demencia diagnosztizálására szolgáló vértesztek azért váltak népszerűvé, mert egyetlen csepp vérből képesek kimutatni a betegséget a tüneteket mutató betegeknél. A Fudan kutatásának célja azonban a demencia puszta diagnosztizálásán túlmutatóan az volt, hogy megjósolják az időskori betegség kialakulását még az előtt, hogy bármilyen észlelhető tünet jelentkezne. Ez a korai felismerés döntő fontosságú lehet a megelőzéshez és a kezelés korai megkezdéséhez, ami potenciálisan lelassíthatja a demencia előrehaladását.
11.
https://www.okosipar.hu/biouzemanyagra-valt-skandinavia-legnagyobb-tomegkozlekedesi-vallalata/
Bioüzemanyagra vált Skandinávia legnagyobb tömegközlekedési vállalata
A Skandinávia négy országában működő Nobina tömegközlekedési szolgáltató a dízelt bioüzemanyagra váltva csökkenti egy év alatt nyolcvan százalékkal szén-dioxid-kibocsátását Helsinkiben. Az átállási folyamat már javában zajlik – közölte az Intelligent Transport.
A Helsinki tömegközlekedési rendszerét irányító hatósági szervvel (HSL) együttműködve a Nobina új típusú üzemanyagra áll át: biodízellel váltja ki a korábban felhasznált évi hárommillió liter gázolajat. A hagyományos dízelről történő átállás egy év alatt 80 százalékkal csökkenti Helsinki éves szén-dioxid-kibocsátását. Ez azzal egyenértékű, mint ha egy év alatt ötvenegyszer ingáznánk Finnország legészakibb pontja és a legdélebbi csücske között autóval.
„A Nobina büszke arra, hogy a HSL-lel karöltve egy fenntarthatóbb társadalom megteremtésén dolgozik. A fenntartható utazás megteremtésével beváltjuk utasainknak tett ígéretünket. A szóban forgó váltás kiváló példája annak, hogy hogyan dolgozunk ennek a vállalásnak a teljesítésén”, mondta Petri Auno, a Nobina Finnország ügyvezető igazgatója.
„A Nobinánál a fenntarthatóság magától értetődő, és örülök, hogy a HSL-lel közösen világos fenntarthatósági stratégiát határoztunk meg, most pedig együtt dolgozunk ennek kivitelezésén”, tette hozzá Peter Avenberg, a Nobina fenntarthatósági igazgatója.
12.
https://www.okosipar.hu/szoul-ujra-feltalalja-az-oriaskereket-fenntarthato-oriasgyuru-lesz/
Szöul újra feltalálja az óriáskereket: fenntartható óriásgyűrűje lesz
Döntés született róla, hogy olyan nagyvárosok után, mint például London, Bécs, Budapest, Szingapúr vagy Dubaj, Szöul is óriáskerékkel dobja fel a látképét, és ezzel vadonatúj nevezetességet, illetve turisztikai attrakciót épít. Viszont ha már belevágnak, az óriáskerék műfaján belül is különbözni akarnak, ezért a gyönyörű kilátást nem a szó hagyományos értelmében vett kerékről, hanem egy grandiózus gyűrűből szemlélhetjük majd – írja a Yanko Design.
A tervezett üreges óriásgyűrű átmérője 180 méter lesz, ezzel a világ második legnagyobb ilyen jellegű attrakciójának ígérkezik, a 250 méteres Ain Dubai és a 160 méteres Las Vegas-i High Roller között. Igaz, ezek kerekek, míg a koreai építmény látványban és technológiai szempontból teljesen formabontó lesz.
A Seoul Ring 36, egyenként 25 személyes üvegfülkével fog rendelkezni, és amellett, hogy vizuálisan lenyűgöző, illetve gyönyörű kilátást nyújt majd a városra, környezetbarát is lesz, mivel zöld energiával tervezik működtetni. A Gyűrű újrahasznosított és napenergiát igényel majd az üzemeléssel és még egy érdekesség a fülkékről: azok mindegyikéhez járni fog egy-egy idegenvezető, aki viszont személyesen nem lesz jelen, sőt, jó eséllyel nem is ember lesz, hanem egy virtuális alak, akit a belső falakra vetítenek.
A Gyűrű naponta akár 12 ezer embert is képes lesz szállítani, mire – a tervek szerint 2027-re – elkészül. A helyi önkormányzat mintegy 411 millió dollárt (kb. 143,5 milliárd forintot) fektet a projektbe, amitől azt remélik, hogy még több turistát vonz majd a városban.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
11°C
Vélemény, hozzászólás?