Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Koncz Zsuzsa - *szinte bohóc
60
hallgató

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

iOS alkalmazás (Iphone-ra) (Készítette: Ócsvári Áron)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.

A világon először: hallássérült magyar labdaszedők a BL-döntőn!

- 2026. június 1. 9:00 - 79 megtekintés

Nyugodtan állíthatjuk: május 30-án olyan sporttörténelmi eseményre került sor Budapesten, amelyre korábban még soha nem volt példa, és vélhetően hosszú évtizedekig nem is lesz hasonlóan rangos labdarúgó-mérkőzés fővárosunkban. Ugyanis az európai klubfutball „csúcsterméke”, a Bajnokok Ligája döntője költözik a Puskás Arénába!

500 tévéállomás, 62 ezren a helyszínen, több százmillióan a tévé előtt

Az, hogy a világ figyelme ezekben a napokban Budapestre fókuszál, teljesen helyénvaló, hiszen a labdarúgó-világbajnokság, az olimpia és a labdarúgó Európa-bajnokság után a Bajnokok Ligája fináléja számít a világ negyedik legrangosabb sporteseményének.

Ezek után könnyen hihető, amit a statisztikák is alátámasztanak: a május 30-i éjszakára az összes budapesti szállodában – beleértve a legkisebb panziókat is – már fél éve elkelt az összes férőhely.

Pláne, hogy a főrendező, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) már egy évvel a finálé előtt lefoglalta azt a szálláskontingenst, amelyre igényt tartott.

A Bajnokok Ligája döntőjére minden évben rendkívül nehéz úgymond civil szurkolóknak bejutni (a Puskás Aréna 62 ezer nézőt tud befogadni…), hiszen az UEFA elsősorban a szponzorai között osztja szét a belépőket. A budapesti fináléra mindössze 25 ezer „szabadjegy” maradt, amelyeket sorsolás útján juttatott el az igénylőkhöz az európai szövetség.

A mintegy 500 tévéállomás által közvetített és több száz millió tévénéző által követett Bajnokok Ligája-döntő mindig csúcsfutballt ígér – ez idén sem volt másként. Erre garancia a két résztvevő, a BL-címvédő, a tavalyi finálét kozmikus futball-lal elhódító – az olasz Internazionalét 5-0-ra lemosó – Paris Saint-Germain és a világ legszínvonalasabb bajnokságának tartott Premier League idei aranyérmese, az FC Arsenal.

Érdekesség: míg az angol sztárcsapat a döntőt megelőzően még részt vett egy zárt kapus edzésen – erre az Illovszky Rudolf Stadiont választották –, addig a PSG csupán a hivatalos sajtótájékoztató után tartott egy könnyed, átmozgató tréninget.

Világsztárok érkeztek a Champions Legend Cup-ra is

A Bajnokok Ligája-döntő minden évben túlmutat a stadionban rendezett eseményen. Idén sem volt ez másként.

Május 28–31. között került sor az UEFA Champions Fesztiválra, amelynek kimondottan az a célja, hogy egy családi esemény részeként a közönségnek azon része is közelebb kerüljön a Bajnokok Ligája-döntőhöz, akik nem tudnak kilátogatni a helyszínre.

Természetesen az egyik legnépszerűbb lehetőség, hogy fotókat lehet készíteni a BL-serlegről, Bajnokok Ligája-pólókat és egyéb ajándéktárgyakat, relikviákat lehet vásárolni, no és persze focizni is lehet!

Korábbi válogatott játékosokkal is lehet találkozni, akik egy-egy interjú keretében mesélnek a pályafutásukról, és népszerűsítik a sportágat.

S ha valaki nem jut be a Puskás Arénába, az sem jelenti azt, hogy nem láthat élőben világklasszisokat!

Az UEFA hagyományt teremtett azzal, hogy a BL-döntőhöz kapcsolódva megrendezi az UEFA Champions Legend Cup-ot, amelyen korábbi világsztárok együttesei mérik össze erejüket. Budapesten a portugál Luis Figo, a brazil Cafu, a horvát Ivan Rakitic (természetesen mindhárman BL-győztesek), valamint a magyar futball képviseletében a 95-szörös válogatott Juhász Roland nevével fémjelzett együttesek csaptak össze egymással a Papp László Sportarénában, május 29-én (pénteken) 15:30-tól.

A világon először: hallássérült labdaszedők!

Téved, aki azt hiszi, hogy a Bajnokok Ligája idei döntőjének nem voltak magyar résztvevői! A budapesti BL-finálé egyik legérdekesebb momentuma egy olyan csapat, amely nélkül egyetlen jelentős esemény sem kezdődhetne el. Ez pedig a labdaszedőké.

A több mint megtisztelő feladatot az Ezüstcipő Focisul hallássérült növendékei látták el.

Az intézmény vezetője pedig nem más, mint az Újpesti Dózsa legendás támadójának, Fekete Lászlónak (aki az 1978/79-es szezonban 31 góllal Európa második legeredményesebb góllövője lett) a fia, ifjabb Fekete László.

„Az Ezüstcipő Focisuli (a róluk írt cikket ide kattintva lehet elolvasni – a szerk.) elsődleges célja, hogy a hallássérült gyerekeknek a labdarúgáson keresztül még inkább kitáguljon a látóterük, még színesebb képet kapjanak a világról – meséli a sportvezető. – Úgynevezett bekísérő gyerekek voltunk már több Puskás–Suzuki-kupán, korábban pedig labdát szedtünk a szintén hazánkban megrendezett U17-es Eb-n 2023-ban. Ezek után próbáltuk tovább döngetni a falakat. Amikor 2024-ben kiderült, hogy Budapest kapta meg az idei Bajnokok Ligája döntőjét, az autómban ülve egyből eszembe jutott: milyen nagyszerű dolog lenne, hogy ha a mi srácaink lehetnének a labdaszedők! Hiszen még egyszer sem fordult elő a futballtörténelemben, hogy egy BL-fináléban fogyatékossággal élő gyerekek láthatnának el egy ilyen fontos feladatot.”

Fekete László lelkesen mesél tovább.

„Azonnal »nyomni kezdtem a csengőt«, nem túlzás, két-három havonta e-mailekkel bombáztam az MLSZ-t és az UEFA-t is, végül idén márciusban kezdett realizálódni a dolog. 

Vági Márton főtitkár úrnak egyetlen kérése volt: minél többet gyakoroljunk! Így lehettünk labdaszedők az idei Magyarország–Görögország barátságos válogatott mérkőzésen, és ezek után már könnyedén jutott el a hírünk az UEFA illetékeseihez. 

Giorgio Marchetti főtitkárhelyettes örömmel segített, csak ő is arra hívta fel a figyelmet: a BL-döntő előtt mindenképp gyakoroljunk még! Ennek is köszönhetően dolgozhattak a 16–17 éves gyerekeink a női és férfi Magyar Kupa-döntőn, valamint az Amatőr Kupa-döntőn is.”

A varázsszó: „Look at Me!” 

Az Ezüstcipő Focisuli növendékei egy különleges eszköz segítségével könnyedén kezelik a nehézségeket. „A jelnyelv azért is hasznos – magyarázza a tanár úr – mert a látótávolság minden esetben legyőzi a hallótávolságot, pláne, hogy hiába van kinn egy meccsen 50–60 ezer szurkoló, a srácok, a fogyatékosságukból adódóan, ebből alig érzékelnek valamit. Persze gyakran előfordul, hogy 70–80 méterről kell fogadniuk az utasításaimat. Nos, erre fejlesztettünk ki – a győri Széchenyi István Egyetemmel karöltve – egy jelzőrendszert, egy applikációt, amely stílszerűen a »Look at Me« nevet kapta. A tökéletes kivitelezés érdekében egy rezgő karperec is a gyerekek segítségére van, így ha sürgősen kell közölnöm velük valamit, csak beütöm a nevüket, és ők, bármilyen messze állnak tőlem, egyből rám figyelnek, s máris könnyedén tudunk kommunikálni. Ha csoportos üzenetet szeretnék közölni, megnyomom a »Mindenki« alkalmazást, és a kis csapatom összes tagja rám figyel. Ez például a himnuszoknál rendkívül hasznos, hiszen így villámgyorsan tudom jelezni: mindenkinek vigyázzban kell állnia!”

„Nem kamillázunk, nem tátjuk a szánkat” 

Egy ilyen szintű világesemény kapcsán a mentális felkészítés is fontos. Erről a következőket meséli Fekete László:

„Mivel Európa két legjobb csapata, tele világsztárokkal, játszik egymással, és az egész világon több millióan nézik a mérkőzést, természetes, hogy mindenkiben van egy kis drukk. Folyamatosan készülünk, minél többször elmondom a srácoknak, hogy nem »kamillázunk«, nem tátjuk a szánkat, hogy milyen szép a stadion, hogy mennyi ember van, hanem teljes odafigyelést kérek mindenkitől. 

Emellett azt is elmondom, hogy élvezzék ki a döntő minden pillanatát, mert nem biztos, hogy lesz még egy hasonló esemény az életükben. 

De mivel a hallássérült gyerekek a saját kis világukban élnek, könnyű dolgom is van: nem izgulják túl a dolgot, hanem csak megcsinálják azt, amit »Laci bácsi« kér tőlük. Ilyen egyszerű az egész! Ám bevallom: én izgulok kicsit, de – elsősorban értük izgulok. S persze, az is eszembe jut: édesapám milyen büszke lenne erre az egészre, amit véghezvittünk…”

Forrás: Képmás.hu – Vámos Tamás



A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük, azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása).
Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!


Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


négy - 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Vakrepülés Színtársulat

Kultúrtanya Közösségi tér

Online rádió

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 9:00: - film és zene (filmajánló műsor)
    Hallottál egy filmről, de nem tudod eldönteni, hogy megéri-e megnézni? Tetszik egy film betétdala, de a filmet nem ismered? Akkor jó helyen jársz! Egy órában bemutatunk egy filmet és az abban hallható zenéket. Movie and Music - a Hobby Rádióban.
  • 10:00: Coctail - Érdekes témák, érdekes emberek - magazin műsor - két órán keresztül
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: Délután - Benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 14:00: Zamat - finom falatok a konyhában (két órán keresztül)
  • 16:00: Retikül - női magazin sok csajos hírrel és kevés focival
  • 17:00: Nagy generáció - Mindenki, aki a 70-es és 80-as években formálta a zenei világot (retró műsor a legnagyobbakkal)
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 21:00: - film és zene (filmajánló műsor)
    Hallottál egy filmről, de nem tudod eldönteni, hogy megéri-e megnézni? Tetszik egy film betétdala, de a filmet nem ismered? Akkor jó helyen jársz! Egy órában bemutatunk egy filmet és az abban hallható zenéket.
  • 22:00: Coctail - Érdekes témák, érdekes emberek - magazin műsor - két órán keresztül

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2026. június 10. szerda, Margit, Gréta napja van.
Az év 24. hete és 161. napja.
Holnap Barnabás, Pünkösd napja lesz.

1258. A pápa törvényhatóságot kíván gyakorolni IV. Béla felett. IV. Sándor intette a királyt, hogy atyja, II. Endre által a Szentföldön jártakor a jeruzsálemi János-vitézeknek ígért 1000 ezüstpénzt fizesse meg.


1879. Megnyitják a Brassó-Tömös közti vasútvonalat. Ezzel létrejön a közvetlen vasúti összeköttetés Budapest és Bukarest között.


Kaffka Margit / 1880.jún.10. - 1918. dec.1. /

Litánia

"...Hittel és emberséggel
Első te ,kit vállallak,
Kit szívvel, szóval vallak
És álmomba se csallak.
Kit bántani nem hagynék,
Kiért tán ölni tudnék.
Te kedves-édes társam,
Miféle szerződés ez?
Micsoda isten írta?"

Időjárás

2026-06-10, 23:47
Overcast
NNW
Előjelzés
22°C
2.7 m/s
Apparent: 22°C
Nyomás: 1015 mb
Páratartalom: 61%
Szél: 2.7 m/s NNW
Széllökések: 9.9 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /72% / Rain
Napfelkelte: 04:46
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


négy mínusz hat = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 330

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com