Akadálymentes Akadálypályák című kiadvány bemutatója
2012. december 8-án 12:30-kor a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Kar épületének aulájában lezajlott az Akadálymentes Akadálypályák (? avagy Közlekedj és éld mindennapjaidat ügyesen fogyatékosként Szekszárdon!) című kiadvány sajtótájékoztatóval egybekötött bemutatója
Nagy csapat!
A füzetet a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Karának harmadéves szociális munka szakos, levelező tagozatos hallgatóinak egy csoportja – Tolácziné Varga Zsuzsanna vezetésével – hívta életre, a közösségi szociális munka gyakorlatát megvalósító tantárgyuk keretében. Munkájukban a Mozgássérültek Tolna Megyei Egyesülete segítette őket, ők bocsátották rendelkezésükre azt a sok szempontú felmérőlap-sablont, amely alapján a hallgatók elvégezték vizsgálatukat.
36 oldalas, színes képekkel illusztrált kiadványuk elsődleges célja az volt, hogy felmérjék és bemutassák Szekszárd város központjának közintézményeit és üzleteit abból a szempontból, hogy a fogyatékosoknak ? mozgásukban korlátozott, vak vagy gyengénlátó, halláskárosodott személyeknek ? milyen akadályokkal kell szembenézniük az intézmények megközelítése és az azokban történő ügyintézésük során, és információkkal szolgáljanak e tekintetben a fogyatékosok számára.
Felmérték, hogy a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény hatályba lépése, azaz 1999. óta milyen akadálymentesítési fejlesztések történtek meg a városban, és ezek milyen eredményeket értek el, mennyire használhatóak valójában azok az átalakítások és fejlesztések, amelyek a fogyatékos személyeket szolgálják.
A szerkesztők további célja volt, hogy segítséget, további támpontokat nyújtsanak a felmért intézményeknek, a döntéshozóknak és kivitelezőknek a jövőben megvalósuló fejlesztésekhez.
A kiadványban összesen húsz épület és környékük szerepel, többek közt oktatási és nevelési intézmények, közintézmények, sport- és szabadidős célú intézmények, posta, gyógyszertár, pénzintézetek és élelmiszerboltok. A hallgatók a felmért intézmények környékét, bejáratait és belső tereit vizsgálták meg abból a szempontból, hogyan tudják a fogyatékos személyek azokat önállóan használni.
A kávéházi hangulatot idéző rendezvényen az érdeklődőkön és a kiadvány készítőin kívül részt vett Ácsné Oláh Gabriella ? Gabika -, a Mozgássérültek Tolna Megyei Egyesületének képviselője és Kovács Lászlóné ? Marika -, a Vakok és Gyengénlátók Tolna Megyei Egyesületének képviseletében.
Tolácziné Varga Zsuzsanna egyetemi tanársegéd köszöntője után a kiadvány készítőinek nevében Illés Ildikó és Rácz Gábor meséltek arról, miért választotta csoportjuk ezt a témát, hogyan zajlott az intézmények felmérése, milyen eredményekre jutottak, és milyen egyéni tapasztalatokat szereztek.
Az elkészült kiadvány és a felmérési munka alapjául szolgáló, kitöltött felmérőlapok ünnepélyes átadását követően Ácsné Oláh Gabriella a mozgáskorlátozottak nevében elmondta, hogy örömmel tölti el, hogy az Akadálymentes Akadálypályák című füzetet a kezében tarthatja, hiszen nagy szükség van arra, hogy ilyen irányú felmérések készüljenek, mert az akadálymentesített épületek sem minden esetben azok valójában. Ezután megköszönte a csoport munkáját és a kiadványt.
A vakok és gyengénlátók képviseletében Kovács Lászlóné kapott szót, aki hangsúlyozta, hogy nagyon örül annak, hogy a kiadvány megszületett, és elmondta, sajnálja, hogy az ?egészséges? lakosság mennyire nem fogékony a fogyatékosok és főképp a vakok és gyengénlátók problémáira, az egészséges emberek mennyire nem tudják, hogyan bánjanak a látássérültekkel, és ezért szervezetük minden lehetőséget megragad, hogy ahol szívesen látják őket, ingyenes érzékenyítő órákat tartsanak. Nagy hangsúlyt helyezett arra, hogy míg más fogyatékkal élők számára az önállóság, a látássérültek számára a személyi segítségnyújtás jelentené a valódi akadálymentesítést a mindennapi élethez tartozó ügyintézés során.
Az egy órásra tervezett bemutató végén az érintettek képviselői egy kötetlen beszélgetés keretében a fokozott érdeklődésre tekintettel több, mint két órán át tartó ?rendhagyó érzékenyítő beszélgetést? tartottak az érdeklődőkkel közösen, ahol saját és sorstársaik tapasztalatairól, nehézségeiről folyt a párbeszéd, így nyújtva mélyebb bepillantást a fogyatékosok mindennapi életébe, és a velük való bánásmód, a nekik történő segítségnyújtás szabályaiba és lehetőségeibe. Elhangzott többek között, hogy az épületek akadálymentesítése során sem a tervezéskor, sem a kivitelezéskor nem fektetnek nagy hangsúlyt az intézmények az újítások, fejlesztések későbbi használói, azaz a fogyatékosok véleményére, és hogy az adminisztrációs terhek, a bürokrácia lomhasága mennyi többletterhet ró a fogyatékosok életére.
A rendezvény végén a megjelentek hasznos, és jövőben használható információkkal gazdagodva távoztak, számos élménnyel a zsebükben.
Átadták-átvettük
Kávéházi hangulatban
Forrás: meosz.hu
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?