Autista munkavállalók nyílt munkaerő-piaci sikere
A fogyatékosügyi szervezetek már évek óta képviselik azt az álláspontot, amely szerint az autista személyek nagyobb része munkavállalóként komoly hozzáadott értéket biztosíthat a legtöbb vállalat, szervezet számára. Ennek ellenére csak elvétve találkozhat az ember autista munkavállalóval a hazai cégeknél, foglalkoztatóknál. A fogyatékosügyi szervezetek már évek óta képviselik azt az álláspontot, amely szerint az autista személyek nagyobb része munkavállalóként komoly hozzáadott értéket biztosíthat a legtöbb vállalat, szervezet számára. Ennek ellenére csak elvétve találkozhat az ember autista munkavállalóval a hazai cégeknél, foglalkoztatóknál.
A most záruló program eredményei azonban ékesen mutatják: az autista személyek ugyanolyan produktív, hasznos munkát végeznek, mint nem fogyatékos társaik – húzta alá Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány keddi, budapesti konferenciáján, amely az autisták munkaerő-piaci helyzetével foglalkozott.
Az esemény megrendezésének apropóját az adta, hogy végéhez közeledik az Autizmus-specifikus Támogatott Foglalkoztatás szolgáltatás elnevezésű program (ATF), amelynek keretében a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, valamint a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány (FSZK) és partnerei hasznos eszközt kívántak biztosítani az autista emberek számára a sikeres munkavállaláshoz.
Az FSZK és szakmai partnerei, az Autizmus Alapítvány, a Fogd a Kezem Alapítvány, a Regionális Szociális Forrásközpont Nonprofit Kft. és a Salva Vita Alapítvány alternatív munkaerő-piaci modellprogramot dolgozott ki autista személyek részére, illetőleg feltérképezte az alternatív munkaerő-piaci szolgáltatást nyújtó szervezetek célcsoport-bővítésének lehetőségeit. A program második felében a módszertan gyakorlati kipróbálása és tesztelése zajlott, melynek eredménye: az autista munkavállalók megfelelő támogatással meg tudnak felelni a szakmai és munkáltatói követelményeknek.
A programban munkaadóként többek között multinacionális vállatok, egy mezőgazdasági kisvállalkozás, valamint egy bölcsőde vett részt. Az ő visszajelzéseik alapján előre nem várt információkat is felszínre hozott a fejlesztés: maguk a cégek is profitáltak az autista személyek foglalkoztatásából, hiszen az új kolléga kedvéért szabályozták a munkahelyi folyamatokat, egyszerűsödött és hatékonyabbá vált a szervezeten belüli kommunikáció, ami minden munkavállaló számára előremutató változásként jelentkezett.
Fontos tisztában lenni azzal, hogy autista személy foglalkoztatásához a megfelelő szakértelem szükséges. Ezt a szakértelmet igyekszünk biztosítani szakmai innovációink segítségével – mondta el Fehér Ildikó, az FSZK programiroda vezetője.
Az Autizmus-specifikus Támogatott Foglalkoztatás szolgáltatás hiánypótló hazánkban, mivel az első olyan módszer, amely kifejezetten az autizmussal élő emberek speciális igényeihez igazodva próbálja segíteni nyílt munkaerő-piaci integrációjukat.
A jövő tekintetében tehát fontos feladatunk folytatni a megkezdett munkát, s a társadalom érzékenyítésének keretében információval ellátni a munkaadókat az autizmus tekintetében – hívta fel a figyelmet az államtitkár.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?