Bill Viola, a videóművészet Rembrandtja mutatkozik be a Városligetben
Bill Viola meditatív műveinek a világát hozza közel a nézőhöz.
Bill Viola műveit mutatja be a városligeti NEO Kortárs Művészeti Tér a Millennium Házában 2025. március 30-ig. Magyarországon első alkalommal láthatóak a kortárs videóművészet világhírű alkotójának művei. A Csend című egyedülálló tárlat érdekes módon három, hang nélküli videóval kelti fel a közönség figyelmét, egyetemes emberi érzéseket kiváltva. A New York Times fogalmazása szerint: Viola a „legújabb technológiát használja a legősibb érzelmek felkavarására”.
A „videókorszak Rembrandtjaként” és „hi-tech Caravaggióként” emlegetett amerikai videóművész alkotásait a világ legnagyobb múzeumai, a Guggenheim Museum vagy a Whitney Museum of American Art után most a Liget Budapest Projekt kulturális kínálatában is megtekinthetjük. A kiállításon több különleges művet láthat a közönség, amelyek a művész júliusi halálát követően egyben mementóként tisztelegnek Bill Viola munkássága előtt. A műveket kiegészítő rövid riportfilmet Christian Lund készítette a Louisiana Museum of Modern Artnak.
Bill Violát hi-tech Caravaggióként is emlegetik
A művész videóművészetének alapvető jellemzője a hang vagy annak hiánya. A Csend című kiállítás Bill Viola meditatív műveinek a világát hozza közel a nézőhöz a három: a Csendes hegy, aTalálkozás és azŐsök című videóval, amelyek mindegyike az emberi létezés különböző, pszichológiai értelemben súlyos pillanatait járja körül.
A Csendes hegy képkockája
„A művek rendszerint hosszú perceken keresztül vezetik fel azt a pillanatot, amikor bekövetkezik az a megvilágosító fordulat, amely a művek jelentését adja. A néző érzelmi felkészítése, várakoztatása fontos része a műnek, ami növeli azt a hatást, amely a csúcsponton bekövetkezik. Az idő így metaforája lesz az élet eseményeinek, amelyek megértése és értéke az odavezető út karakteréből adódik” – fejtette ki Petrányi Zsolt művészettörténész, a kiállítás kurátora, akitől azt kérdeztük, hogyan lehet egy hang nélküli videóval ilyen hatást elérni a mai világban.
Íme, a válasz videón:
„Bill Viola munkásságában a hangnak vagy a hiányának kiemelkedően fontos szerepe van. Videómunkái leginkább eseményeket mutatnak, amiket logikusan valamiféle hang kísér. Hangja van a környezetnek, amely a történés helyszíne, vagy ha az nem elég markáns, Bill Viola rendszerint maga választotta zajt társít a képhez, vagy mint ahogyan a NEO kiállításra válogatott munkáin látható, teljesen elhagyja a hangot, hogy azzal növelje a képsorok nézőre gyakorolt hatását”.
Forrás: Metropol
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-0°C
Vélemény, hozzászólás?