Egyénre szabott rehabilitációval segítik a koronavíruson átesetteket Debrecenben
Légzőtornából, erőfejlesztési tréningekből álló programot állítanak össze a szakemberek, s ha szükséges, kardiológus és pszichológus segítségét is igénybe veszik a betegek mielőbbi felépüléséhez.
A koronavírus-fertőzés hatásairól szinte napról napra derülnek ki új információk, melyek alapján egyértelműen látszik, hogy a fertőzés szövődményei nem csak az időseknél vagy a krónikus betegeknél jelentkeznek. A panaszok olykor több hétig vagy akár hónapig azoknál az érintetteknél is elhúzódhatnak, akiknél enyhébb lefolyású volt a betegség. A szaglás elvesztése, a fejfájás és fáradtságérzet mellett sokaknál tartósan fennáll a nehézlégzés, a légszomj, a köhögés és a lelki panaszok sora, vagyis egyértelmű, rehabilitációra van szükség. Hogyan és miként? Erről beszélt a Debrecen Televízió Esti Közelkép című műsorában dr. prof. Szilasi Mária tüdőgyógyász, rehabilitációs szakorvos és dr. Takács Erzsébet Mária tüdőgyógyász szakorvos.
Szilasi Mária tüdőgyógyász, rehabilitációs szakorvos Fotó: Dehir
„Ez magában foglalja, hogy nagyon gyengék a betegek, izomvesztésük van, de akár mentálisan is érintettek lehetnek. Elhúzódó bizonytalan tünetei vannak hosszú ideig, és ezekkel a betegekkel foglalkozni kell, segíteni kell rajtuk. Itt jön szóba a rehabilitáció”– mutatott rá a szakorvos.
Hozzátette, a betegeket – főként ha kórházban kezelték – visszahívják kontrollvizsgálatra, ahol az orvos eldönti, hogyan tovább, rehabilitációs szakorvossal, társszakmák képviselőivel konzultál és összeállítanak egy olyan rehabilitációs programot, amellyel segíteni tudnak a betegeknek.
Szilasi Mária rámutatott: a koronavírus gyulladást okoz a szervezetben, és különösen a tüdő funkciója károsodik, de más szerveknél is okozhat eltéréseket, így az egész szervezetet érintő megbetegedésről van szó. Mint mondta, általában a gyógyulást követően hat hét után szükséges a konzultáció, és egy egész csapat – rehabilitációs szakembert, tüdőgyászt, akár kardiológust vagy pszichológust is bevonhatnak – állítja össze a beteg állapota és a tünetek alapján a megfelelő programot.
„Állapotfelmérés történik, és egyénre szabottan alakítjuk ki ezt a rehabilitációs programot, ami légzőtornából, légzőizomerősítésből, állóképességi és erőfejlesztési tréningekből áll. Fontosak a légzőgyakorlatok, a váladék eltávolítása”– magyarázta a szakember.
Takács Erzsébet Mária arról beszélt, hogy az orvosok, egészségügyben dolgozók számára is teljesen új volt a koronavírus, sok mindent meg kellett tanulniuk. A tüdőgyógyász szakorvos elmondta, volt olyan beteg, akivel az aktív időszakban naponta konzultáltak telefonon, a vészhelyzet miatt pedig belekényszerültek abba, hogy nem hivatalos módon, de elkezdjenek a betegekkel egyfajta rehabilitációs programot is. Hozzátette, jelenleg huszonöt beteg jár hozzájuk, akiket a tünetektől függően egyénre szabottan próbálnak segíteni.
Takács Erzsébet Mária tüdőgyógyász szakorvos Fotó: Dehir
„Sikerélményeink vannak: azok a betegeink, akiket decemberben elkezdtünk rehabilitálni, januárban már kontrollra jöttek vissza, és az a beteg, aki akkor a székről nem tudott felállni és visszarogyott, most már szépen jár járókeret nélkül. Nagyon nehéz dolog, mert nekünk is tanulni kell, mert a Covid új dolog, nem hasonlítható össze egy régi influenzajárvánnyal vagy bármi hasonló vírusos betegséggel. Mi is tanulunk, folyamatosan konzultálunk egymással, olvassuk a szakirodalmat!” – mutatott rá a szakember.
A koronavírus nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is gondot okozhat. Takács Erzsébet Mária elmondta, van olyan beteg, akinek mióta légszomja volt, nem tud sálat viselni vagy a blúzát sem képes teljesen begombolni, mivel fulladásérzete van. A kórházi állapotok megviselik a betegeket, az otthon lévők esetében pedig a bizonytalanság érzése okoz egyfajta szorongást, mivel nem tudják, kihez forduljanak, mit csináljanak.
„Már csak azért is, hogy megnyugodjon és ne maradjon benne semmilyen negatív érzés, érdemes elmenni ahhoz a szakorvoshoz, amilyen tünete van, és akkor legalább megnyugszik. Mert ha bizonytalanságban él, nem jó hosszú távon, abból később pszichoszomatikus betegség lehet” – javasolta a tüdőgyógyász szakorvos.
A teljes beszélgetést megtekinthetik itt:https://www.dehir.hu/videogaleria/esti-kozelkep-2021-01-11
(Forrás: Dehir)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
16°C
Vélemény, hozzászólás?