Hazatért Bejrútból a debreceni orvoscsapat
Európából egyedül a Dekom utazott Libanonba, ahol több kórházban is ellátták a súlyos sérülteket. Emellett diplomáciai feladatokat is teljesítettek.
A Külgazdasági- és Külügyminisztérium támogatásával a tragédia után szinte azonnal elutaztak Bejrútba a Debreceni Egyetem Különleges Orvos- és Mentőcsapatának tagjai. Libanon fővárosában két héttel ezelőtt egy őrizetlen raktárban hatalmas erejű robbanás történt, amelyben több mint ötezren sérültek meg. Négy magyar orvos egy héten át látta el a sebesülteket, illetve kötszereket, gyógyszereket, orvosdiagnosztikai berendezéseket és egyéb gyógyászati segédeszközöket vittek magukkal, amik szintén nagy segítséget jelentettek a helyszínen. A tapasztalatokról dr. Késmárky András, a Dekom elnöke beszélt a Debrecen Televízió Esti Közelkép című műsorában.
Ahogy Késmárky András elmondta: három orvossal és egy műszaki szakemberrel utaztak el Bejrútba, ahova 250 kilogrammnyi felszerelést és gyógyászati segédeszközt, gyógyszereket vittek magukkal, melyeket ott is hagytak. Hozzátette,
az orvosokkal, nővérekkel egyeztetve látták el a nagyon súlyos sérülteket, és segítettek abban, milyen azonnali beavatkozásra és rehabilitációra van szükség.
– Nagyon súlyos állapotú idegrendszeri sérüléssel, végtagsérülésekkel szenvedő páciensek voltak a kórházban, akiknek a rehabilitációja akár éveket is igénybe vehet – mutatott rá a mentőorvos.
Késmárky András elmondta, amellett, hogy orvosi feladatokat végeztek, diplomáciai küldetésben is voltak: az volt a feladatuk, hogy felmérjék, milyen segítségre van szükség, amit célirányosan tudnak majd hasznosítani Libanonban. Hozzátette, Bejrút szinte minden kórházában jártak, és az igazgatókkal egyeztettek.
– Körülbelül húsz-harminc nagyon súlyos állapotú beteget láttunk el. A betegvizsgálat, a kezelés kritikus vagy súlyos állapotú beteg esetében órákat vesz igénybe. A súlyos sérülteken kívül a kötözéses, átkötözéses sebesülésekből legalább ötvenet biztos, hogy sikerült ellátnunk– mondta a mentőorvos.
Késmárky András arról is beszélt, hogy „borzasztó nagy fejetlenség” uralkodik Libanonban, a kórházak között nincs kommunikáció, ráadásul kormányválság is zajlik a háttérben, így történhetett meg, hogy míg a repülőtéren az egészségügyi miniszter fogadta őket, két nap múlva már nem létezett ez a tisztség.
S mit hagytak ott, miután hazatértek Magyarországra?
– A kilátástalanságot, meg azt, hogy hogyan tovább. A kormány feloszlott, gazdaságilag teljesen csődben vannak és nincs utánpótlás. Az üvegtől kezdve a gyógyászati segédeszközökön át szinte mindent importálniuk kell, és most ez egy fizetésképtelenné vált országban nehéz lesz– mutatott rá.
Késmárky András azt is elmondta, hogy kevés orvoscsoport volt a helyszínen, Európából egyedül a Dekom utazott Libanonba. A mentőcsoport vezetője kiemelte: a Dekom mindig is egy könnyen mobilizálható, profi felszereléssel rendelkező, és profi beavatkozásokra képes gyors bevetésű egység volt. Ez pedig hasznosnak bizonyult Bejrútban is, ahol így több kórházban is tudtak segíteni.
– Kicsit szétosztottuk azt a magyar tudást, amit kivittünk magunkkal és így mindenki megelégedésére azt hiszem maximálisan teljesítettünk – zárta a beszélgetést Késmárky András.
A teljes beszélgetés az alábbi linken tekinthető meg.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?