Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Jazzklub - Zsuffa Péter m*sora
61
hallgató

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

iOS alkalmazás (Iphone-ra) (Készítette: Ócsvári Áron)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.

Egyre több a cukorbeteg

- 2014. szeptember 27. 13:40 - 3056 megtekintés

Hazánk az ötödik legrosszabb helyen áll a cukorbaj és szövődményei által bekövetkezett halálesetek tekintetében és nagyon magas a betegség okozta lábamputációk száma is – derül ki a 30 európai állam diabétesz ellátórendszerének helyzetét feltérképező, Bécsben szerdán közzétett 2014. évi Európai Diabétesz Mutatóból.

A riasztó adatok ellenére Magyarország összességében javított a néhány évvel ezelőtti, első ilyen átfogó felmérés eredményeihez képest: jelenleg a 17. a harminc ország rangsorában. Miután egyre több embernél diagnosztizálnak cukorbetegséget, a problémakezelésnek is mind hatékonyabbá kell válnia. – Ez a 2014. évi Európai Diabétesz Mutató fő üzenete. Ezt a célt kívánja elősegíteni a 28 Európai Uniós tagállam és Norvégia, valamint Svájc aktív részvételével lefolytatott kutatás is.

A több betegség, betegségcsoport terén is hasonlóan nagyszabású, átfogó, összehasonlító vizsgálatsorozatokat végző svédországi Health Consumer Powerhouse kutatóintézet 2008-ban jelentette meg Első Diabétesz Mutatóját. A mostani az azóta eltelt időszakban bekövetkezett folyamatokat, változásokat, eredményeket és hiányosságokat követte nyomon, többek között azzal a céllal, hogy segítse az országokat egymás tapasztalatainak megismerésében és átvételében.

A vizsgálat megállapítja, hogy a cukorbetegek gondozása sokat fejlődött Európában, 2006 óta (amikor az első Mutató adatait gyűjteni kezdték) az egészségesebb életstílus, a jobb minőségű és elterjedtebb oktatás, a jobb képzésben részesülő orvosok, az elérhetőbb kezelés és eszközök kombinációja Európában évente 10.000 fővel csökkentette a diabéteszes halálesetek számát. Ennek fényében különösen szomorú, hogy – mint a most közzétett Európai Diabétesz Mutató is jelzi – Magyarországon éppen ellenkező tendencia valósul meg: a cukorbetegséggel kapcsolatos halálesetek száma emelkedőben van. Igen rossz a helyzet a cukorbaj olyan kiváltó tényezői szempontjából is, mint az elhízás és a magas vérnyomás. Ugyanakkor korábbi besorolásunkhoz képest két helyet előre lépve, a középmezőnybe soroltan, a lehetséges ezer pontból 651-et elérve, Magyarországnak vannak igazán méltánylandó előrelépései is 2008-hoz képest. Ilyen a súlyozott iskolai testnevelés és a magas szénhidrát- és zsírtartalmú készítmények vásárlásának visszaszorítását célzó chipsadó bevezetése. Javuló és megőrzendő tendenciák tapasztalhatóak a cukorbeteg gondozás, valamint a diabétesz kezelésekhez, terápiákhoz való hozzáférés terén is. „Magyarországnak be kell vezetnie egy nemzeti diabétesz stratégiát.” – összegezte a bécsi bemutatón a hazánkkal kapcsolatos adatok, hozzájuk beérkezett információk alapján kialakított véleményét Dr. Beatriz Cebolla, az Európai Diabétesz Mutató projektigazgatója. Számunkra szóló ajánlásai, javaslatai között hangsúlyosan szerepelnek a betegközpontú intézkedések és a diabetes életveszélyes szövődményeiről sokrétűen tájékoztató, illetve az egészségesebb életmódot népszerűsítő kampányok.

Füzesi Brigitta, a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének a kongresszuson is jelen lévő vezetője megerősíti, hogy abban, hogy a mostani felmérésben elől végző svédeket utolérjük, és valódi esély nyíljon arra, hogy mind kevesebb és kevesebb legyen a kezeletlen cukorbeteg hazánkban, továbbá a közel 600.000 ismert diabéteszes szövődménymentes, hosszú életet élhessen, rengeteg még a tennivaló. Ebben valóban sokat segítene egy minden érintett fél bevonásával – a cukorbetegeket is beleértve – kidolgozott nemzeti stratégia bevezetése és egy nemzeti adatbázis kialakítása a betegség előfordulásának és a kezelések eredményességének nyomon követésére. „A megelőzés mellett mind az 1-es, mind a 2-es típusú diabéteszes betegek részére a modern, megfelelő kezelések elérhetőségét továbbra is biztosítani kell. Az e terápiákhoz való hozzáférés ma Magyarországon biztosított, ezt célszerű továbbra is megőrizni, hisz így is elég kedvezőtlen a cukorbetegség szövődményei tekintetében a helyzetünk. A terápiás célkitűzések elérésben is rosszul teljesítettünk, s a lábamputációk száma az egyik legmagasabb Magyarországon. A betegek rendszeres, szervezett oktatása terén nagyon sokat tett Magyarország az utóbbi években, de itt is van javulásra lehetőség. A betegség megelőzését segítő kampányok, rendszeres szűrések az alapellátásban, a kezelések fegyelmezett, tartós betartására való figyelemfelhívás is segít a stratégia eredményességében.” – hangsúlyozta Füzesi Brigitta, a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének elnöke.

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


* 4 = négy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklám

 

Vakrepülés Színtársulat

Kultúrtanya Közösségi tér

Online rádió

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2026. február 8. vasárnap, Aranka napja van.
Az év 06. hete és 39. napja.
Holnap Abigél, Alex napja lesz.

1386. A királynék, Erzsébet és Mária, bűnbocsánatot hirdettek azoknak, kik az erőszaknak engedve, szegődtek a nápolyi királyhoz. A budai köznép éltette a királynéket és az olasz kereskedők raktárait fosztogatta.


Reviczky gyula: Tavaszodik

Tavaszodik már az idő,
Beköszönt a napsugár.
Lelkem édes gondolatja
Fönt, a felleg-honba jár.

Nem tudom, de olyan édes
még a bánat is nekem,
Kék egével, napsugárral
A tavasz, ha megjelen...

Időjárás

2026-02-08, 09:10
Fog
E
Fog
3°C
1 m/s
Apparent: 3°C
Nyomás: 1006 mb
Páratartalom: 87%
Szél: 1 m/s E
Széllökések: 5.4 m/s
UV-Index: 0
Rövid leírás: 0mm /0% / Rain
Napfelkelte: 07:00
 

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


kilenc plusz hat = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 329

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya
Unable to decode JSON data from the specified URL

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com