Kopott bankjegyekkel kínlódnak a gyengénlátók
Hiába látják el dombornyomatokkal a papírpénzeket, azok gyorsan lekopnak, érzékelhetetlenné válnak a vakok számára.
A Népszava olvasója hívta fel az újságírók figyelmét arra, hogy egy betegség következtében megvakult hozzátartozójának nagy gondot jelent a papírpénz kezelése, használata. Sérelmezte, hogy még az új papírpénzeken sincs semmiféle jelzés, ami segítene a látássérülteknek, hogy különbséget tehessenek a bankjegyek között.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ugyanakkor azt közölte lapunkkal, hogy a bankjegyeken igenis vannak vak és csökkent látásképességű emberek készpénzhasználatát elősegítő jelzések. „A megújított forintsorozat bankjegyein több, tapintással érzékelhető felület található (például az értékjelzések, a portré egyes elemei, a Magyar Nemzeti Bank felirat, továbbá címletspecifikus metszetnyomtatott elemek), amelyek elősegíthetik az egyes címletek azonosítását” – írták. Ugyanakkor azt is elismerték, hogy ezek a felületek a használat során kophatnak, intenzitásuk gyengülhet.
Egyelőre nem várható, hogy ezen javítani fognak, az MNB tájékoztatása szerint ennek elsősorban technikai akadályai vannak. „A jelenlegi gyártástechnológiai környezetben nemcsak a forintra, hanem bármely más valutára is igaz, hogy további olyan nyomdatechnológiai megoldás nem érhető el, amely az egyes címletek még határozottabb azonosítását szolgálja a látássérült emberek részére” – közölték. Hozzátették: az MNB – a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségével (MVGYOSZ) egyeztetve – a segédeszközökkel, például okostelefonos bankjegy felismerő alkalmazással történő azonosítást látja megoldásnak.
Ezt Nagy Sándor MVGYOSZ-elnök is megerősítette. Mint mondta, szervezetük kért és kapott is támogatást az MNB-től, eddig összesen 202, a bankjegyek azonosítására alkalmas szoftverrel felszerelt okostelefont adtak át a vak és gyengénlátó emberek részére. Nagy szerint a készülékek segítségével egyértelműen beazonosíthatják a különböző címleteket, ugyanis a kijelzőn nagy méretben megjelenik az összeg, miközben hangosan be is mondja azt.
– Fontos tudni azt is, hogy a látássérült emberek fizetését is megkönnyíti a bankkártya használata. Mindezek hiányában megoldást jelent a többrekeszes pénztárca használata, illetve a bankjegyek különböző módon történő összehajtása – fogalmazott az elnök. Emellett a felnőtt korban látásukat vesztett emberek részt vehetnek a vakok elemi rehabilitációjában, melynek lényege, hogy megtanítják nekik azt, miként kell alkalmazkodniuk a megváltozott körülményekhez, milyen eszközök segítségével tudják a látásvesztés hiányát pótolni, milyen praktikus gyakorlatokat kell alkalmazniuk a megváltozott élethelyzetükben.
Nagy Sándor hangsúlyozta: mindezzel a szakmai párbeszéd nem fejeződik be, mindkét szervezet továbbra is keresi annak lehetőségét, hogy a bankjegyek látássérültek által történő azonosítása minél megbízhatóbb legyen.
Forrás: Juhász Dániel nepszava.hu megjelent cikke.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
4°C
Vélemény, hozzászólás?