Kovács Tamás: nehéz, de szép feladatot kaptam
Kovács Tamás, kerekesszékes vívó-válogatottunk új szakvezetője úgy érzi nehéz, de szép feladatot kapott. A szakember az MPB hivatalos honlapjának adott interjúban elmondta: rengeteg változásra van szükség az előrelépéshez, de még a jelenlegi eredmények megtartásához is.
Gratulálunk a kinevezéséhez! Mi a nehezebb feladat: egy világklasszisokból álló válogatottat átvenni, vagy új csapatot építeni?
Köszönöm a gratulációt! Egyik feladat sem egyszerű, a nehézséget tekintve nem látok különbséget. Inkább más jellegű a két munka. Az építkezés során kisebb a nyomás egy edzőn, ha kész csapatot kap, akkor érthető módon jó eredményeket várnak tőle. Nehéz, de szép feladatot kaptam.
Elődje, Kovács Iván a kinevezésekor azt mondta, hogy addig nem lehet szakmai célokat kitűzni, amíg nem adott minden feltétel a nyugodt munkához, ezért az elvárások megfogalmazása előtt a konfliktusokat kell megoldani.
Iván kiváló vívó volt, és nagyon jó szakember, fantasztikus eredményeket ért el a kerekesszékes válogatottnál, és tökéletesen igaza van abban, amit mondott. Én is ugyanerre törekszem, de az én helyzetem nehezebb, mint az övé volt. Nekem a vívószövetség elnökével van nagyon komoly ellentétem, amit muszáj megoldani, mert minden vita, feszültség a versenyzőkön csapódik le. Azt javasoltam, hogy Gömöri Zsolt, az MPB elnöke, Szekeres Pál, világklasszis vívó, az EMMI sportért felelős helyettes államtitkára és Csampa Zsolt, a vívó szövetség elnökének részvételével négyen üljünk le, és próbáljunk olyan megoldást találni, amely után el lehet kezdeni az érdemi munkát a válogatott mellett. Amíg ez nem történik meg, addig tényleg nincs értelme a szakmai munkáról, célokról beszélni.
Akkor beszéljünk elképzelésekről! Londonban a paralimpián három ezüst- és két bronzérmet szereztek vívóink, felül lehet múlni ezt az eredményt Rióban?
Nagyon nehéz lesz, hiszen egyrészt a csapat nem lesz fiatalabb, ráadásul Szekeres Pál visszavonulásával emblematikus alakját veszítette el a válogatott. Pali ugyan az IWAS-ban betöltött vezető pozíciójának köszönhetően nem szakad el a sportágtól, de nélküle nincs férfi tőrcsapatunk. Azt gondolom azonban, hogy női csapatunkban világklasszisok vívnak, Osváth Ricsi is a világ egyik legjobbja, ezért három-négy érem Rióban megszerezhető, és azt akarom, hogy legyen az érmek között arany is.
Szókimondása miatt egyrészt sokan szeretik, viszont rengeteg konfliktusa is volt korábban.
Nem változom meg, a versenyzőim érdekeiért mindenkivel szembeszállok, pitbullként török előre, ha kell. Rengeteg dolgot meg akarok változtatni, amik nélkül nem tudjuk tartani a lépést a világ élvonalával.
Például?
Nézzük meg, milyen körülmények között készülnek a világ többi vívónagyhatalmában, Kínában, Hongkongban, vagy Oroszországban! A versenyzők napi hat-nyolc órát edzenek, a vívás tölti ki a mindennapjaikat. Nálunk ehhez nem adottak a feltételek, de meg kell teremteni őket. Évek óta erőn felül teljesítenek válogatott vívóink, óriási bravúr részükről, hogy a sokkal nehezebb felkészülési körülmények ellenére is felveszik a versenyt a világ legjobbjaival.
Ráadásul ezekben az országokban sokkal több vívó közül lehet válogatni.
Ez a másik problémánk, amit meg kell oldani. Nagy szívfájdalmam, hogy az épeknél sikeres edzők közül egyedül Beliczay Sándor foglalkozik a kerekesszékes vívókkal is. Nálunk nincs kerekesszékes kard, vagy, ha van is, akkor gyerekcipőben jár, pedig mi világhírű kardnemzet vagyunk. A legjobb szakembereket klubszinten be kell vonni a kerekesszékes vívásba, a vidéki bázisokon, Gödöllőn, Tapolcán, Debrecenben is meg kell találni a tehetséges kerekesszékes vívókat. Tudom, hogy az edzők túlterheltek, több korosztállyal foglalkoznak, egy kerekesszékes pást a székekkel milliós összegbe kerül, mégis muszáj ezeket a fejlesztéseket megoldani, mert ez a jövő útja. A kerekesszékes vívásnak jutó évi 30 millió forint nagyon kevés, ennek az összegnek körülbelül a kétszeresére lenne szükség a megfelelő szakmai munka elvégzéséhez, amibe beletartoznak edzőtáborok, felkészülési versenyek, sporteszköz-beszerzések is természetesen.
Tervez-e változtatásokat a szakmai stábban?
Bővítést mindenképpen, egy szakmai teamet akarok kialakítani a válogatott mellett. A versenyzőkkel foglalkozó edzők adottak, szükség van az együttes mellett orvosra, fizioterapeutára és egy szakemberre, aki a sportolók táplálkozására is odafigyel. Ellenfeleink profi körülmények között készülnek, nem maradhatunk le mögöttük ezen a téren sem.
Hobby Rádióval közölte Bernau Péter a
MPB, sajtófőnök
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Újra reményt jelenthet a vakok számára a jövőre nyíló budapesti intézet: „Azon dolgozunk, hogy minél...
Vak tűzoltó mentor tartott előadást Kőbányán
Okostévén és iPhone-on is online tévézünk a Gépházban
Jövő kilátásai projekt – Együtt a jövőnkért második alkalom!
Látássérült ismerősét fosztotta ki egy férfi egy Szentes melletti községben
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?