Megélhetési gondokkal küzdenek a paralimpikonok
A Magyar Olimpiai Bizottság a napokban újra tárgyalja a sportolók, edzők felkészülését támogató Gerevich-ösztöndíj keretösszegének felosztását. A Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) évek óta igyekszik elérni, hogy a sportolók megfelelő körülmények között készülhessenek a szakemberek pedig munkájuk elismeréseként méltó ösztönző rendszerben részesülhessenek. A magyar kormány korábban soha nem látott összeget biztosít a magyar sport számára, az ösztöndíj kérdése azonban a parasportban évek óta nem megoldott.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) kiemelt támogatásának köszönhetően tavaly 103 nemzetközi versenyen vehettek részt parasportolóink és a felkészülési körülmények is érezhetően javultak a korábbi évekhez képest. Ebben az évben a Minisztérium közbenjárásával a speciális világjátékok részvételi költségeihez külön támogatást biztosítottak. A parasportra fordítható Gerevich-ösztöndíj keretösszege azonban 2004. óta alig változik. Ebben az évben a MOB csak a paralimpikonoknak szánt keret emelését tervezte 14%-kal annak ellenére, hogy a sportágak és sportolok száma emelkedik. Világklasszis paralimpikonoknak vannak napi megélhetési gondjaik a méltatlanul alacsony havi támogatás következtében. A londoni paralimpián érmet nyert sportolók készültek úgy a játékokra, hogy napi szinten nélkülöztek, jelentős lemondással tudták vállalni a napi felkészülést, az azzal járó költségeket. A helyzet azóta sem javult. Vannak sportolóink, akik csak az edzőtáborban jutnak megfelelő táplálékhoz, mert a havi méltatlanul alacsony támogatásból legfeljebb naponta egyszer tudnak megenni egy párizsis zsömlét vagy egy pár virslit. Elvétve akad olyan paraversenyző, aki nem kényszerül arra, hogy a napi edzések mellett nyolc-tíz órát dolgozzon, és nem a megélhetésért, hanem a túlélésért . A MOB az égető gondok megismerése után az MPB nyílt elnökségi ülésén, a sportolók és edzőik előtt tavaly ígéretet tett arra, hogy megnyugtató módon rendezi a fogyatékos sportolók és velük foglalkozó szakemberek esetében is a Gerevich-ösztöndíj kérdését, a keretösszeg felosztását megelőző egyeztetésekbe is bevonja a fogyatékos sport képviselőit. Megígérte, hogy érzékeli a helyzet nehézségét, komolyan foglalkozik a megoldási lehetőségekkel, és nem engedi, hogy tovább fennálljon ez a tarthatatlan állapot. Az előkészítő egyeztetések során elfogadásra került a két lépcsőben történő felzárkóztatási program. Ennek lényege, hogy a jelenlegi összeg háromszorosára lenne szükség, aminek fedezetét biztosítja a Kiemelt Edzői Program által tehermentesített 1 milliárd forintnyi keret, melyből 7,5% illetné meg a fogyatékkal élők sportját. Az MPB bízik benne, hogy az ígéretek valóra válnak, és a felkészülési körülmények javulása után a parasportolók és a velük foglalkozó szakemberek havi támogatásának kérdése is megnyugtatóan rendeződik, és a jövőben nemcsak a paralimpikonok, hanem a többi fogyatékossági terület legjobb sportolói és szakemberei is megfelelő körülmények között tudnak dolgozni.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
5°C
Vélemény, hozzászólás?