Megjelent az NVDA 2021.1 ingyenes képernyőolvasó látássérülteknek
Azok után, hogy az előző évről átcsúszott a 2020.4 kiadás megjelenése erre az évre, most itt van a már nevében is 2021-es verzió.
NVDA ablakok és általános működés
- Bekapcsolt képernyőfüggöny esetén az NVDA megakadályozza a Windows 10 OCR használatát.
- Az NVDA már bejelenti, ha olyan alkalmazásnál akarjuk aktiválni a Képernyő-elrendezést, ahol ez nem támogatott. A Microsoft Word pl. nem támogatja.
- A formátuminformációknál és más böngészőmódú üzeneteknél az NVDA már nem mond be üres sorokat, amennyiben a Képernyő-elrendezés használata opció ki van kapcsolva.
- Az NVDA most már akkor is bezáródik, ha nyitva vannak bizonyos párbeszédablakai (pl. a Beállítások vagy a Kivételszótár). A kilépés folyamatába bekerült az esetlegesen nyitva hagyott ablakok bezárása.
- A Beszédnézőt már be lehet zárni az Alt+F4 paranccsal, és kapott egy hagyományos Bezárás gombot is.
- A Braille-néző kapott egy hagyományos Bezárás gombot.
- NVDA hordozható verzió: Kijavították azt a hibát, ami a telepítésnél a konfiguráció másolása közben lépett fel olyan esetben, amikor az alapértelmezett konfigurációs mappa üres volt.
- Frissült a CLDR (Unicode Common Locale Data Repository), ill. bővült az NVDA által kezelt matematikai jelek köre is.
Bővítmények
Ehhez a kiadáshoz ismét tesztelni és frissíteni kell a bővítményeket. Ez okozhat némi fennakadást bizonyos bővítmények használatában. Az egyes fejlesztők sorra adják ki a kompatibilis kiadásokat, de időbe telik, amíg mind reagál az új helyzetre. Így, ha valaki látja kedvenc kiegészítőjét a nem kompatibilis bővítmények listáján, azt javasoljuk, nyugodtan halassza el az NVDA frissítését néhány héttel.
Adobe Flash
Az NVDA-ból eltávolították az Adobe Flash támogatást, miután már maga az Adobe sem támogatja annak használatát. Ez praktikusan azt jelenti, hogy az NVDA már nem kezeli a Flash tartalmakat. Ez sokaknak lehet, hogy fel sem fog tűnni, hiszen a webfejlesztők már egy ideje más technológiát használnak a multimédiás tartalmak megjelenítéséhez. De bizonyos, régen nem frissített weboldalak esetén bele lehet még futni.
Mindannyiunk érdeke volt, hogy végre nyugdíjazzák a Flasht, hiszen évről évre egyre nagyobb biztonsági kockázattal járt a használata. A hackerek kedvelt célpontja volt, mivel azon keresztül viszonylag könnyedén eljuttathatták a felhasználók gépeire rosszindulatú programjaikat.
Nekem személy szerint nem fog hiányozni.
Webböngészés
- UI Automation Kezdetleges támogatás a Chromium alapú böngészőkhöz (pl. Google Chrome, Microsoft Edge):
- Webes alkalmazások (pl. Gmail) használata közben az NVDA már nem mond be időközben megváltozott információkat amikor gyorsan változtatjuk a fókuszt.
- Egy weboldal böngészése közben az NVDA már nem mulasztja el bejelenteni az újonnan fókuszba került elemet, amennyiben az a korábban fókuszban lévő elem eltűnése után, annak helyén jelenik meg.
Microsoft Outlook
- Az NVDA már bejelenti a találkozókhoz rendelt kategóriákat.
- Kijavították azt a hibát, amikor üzenet írása közben Shift+Tab paranccsal visszafelé navigáltunk az üzenet tárgyához, és az NVDA kéretlenül egy behúzási távolságértéket jelentett be. Úgy, mintha a tab billentyű segítségével hoztunk volna létre behúzást az üzenet írása során.
- A táblázatok közt navigáló egykarakteres gyorsnavigációs parancs (alapértelmezés szerint T) most már tartalmazza a rétegződő táblázatokat is, amennyiben a megfelelő opció be van kapcsolva. NVDA Beállítások >> Böngészőmód >> Rétegződő táblázatok jelzése.
És egy javítás az Outlook 2010 felhasználóinak is jutott: - Az NVDA ismét képes olvasni az üzenetek listáját.
Microsoft Word
- Az NVDA engedélyezett UI Automation támogatás esetén már képes olvasni a megjegyzéseket.
- A táblázatok közt navigáló egykarakteres gyorsnavigációs parancs (alapértelmezés szerint T) most már tartalmazza a rétegződő táblázatokat is, amennyiben a megfelelő opció be van kapcsolva. NVDA Beállítások >> Böngészőmód >> Rétegződő táblázatok jelzése.
Microsoft Excel
- UI Automation kezdetleges támogatása. Csak Microsoft Excel build 16.0.13522.10000 és újabb verziók esetén ajánlott.
- Az NVDA már bejelenti az áthúzott ill. a felső- és alsó index formátumot a celláknál, amennyiben a kapcsolódó opciók be vannak kapcsolva az NVDA beállítások Dokumentumformázás kategóriájában.
- Bővült a formátum-információk lekérdezésére szolgáló parancs által visszajelzett tulajdonságok köre: Cellaszegélyek elhelyezkedése, vastagsága és színe, ill. mintázat típusa és színe. Alapértelmezés szerinti billentyűparancsa: NVDA+F.
Braille
- Böngészőmódban a vezérlők már aktiválhatók úgy is, ha a Braille kurzort a vezérlők típusához navigáljuk (pl. gb, hv). Ilyen módon könnyebben aktiválhatók a hivatkozások ill. az olyan jelölőnégyzetek, amiknek nincs címkéjük.
- Frissült a liblouis Braille fordító, új verzió: 3.17.0
Fejlesztők és haladó felhasználók
- Könnyebb navigáció az NVDA Python konzol kimenetén.
Alt+Felnyíl/Lenyíl: Ugrás az előző/következő kimeneti eredményre.
Shift+Alt+Felnyíl/Lenyíl: Kijelölés a kimeneti eredmény elejéig/végéig.
Ctrl+l Törli a kimenetet. - A Haladó beállítások között a “Beszéd megszakítása az időközben lejárt fókuszeseményeknél” opció mostantól alapértelmezés szerint be van kapcsolva. Ez a viselkedés bármikor kikapcsolható, ezesetben az opció értékét “nem”-re kell állítani.
- Terminál programok Windows 10 1607 és újabb verziók esetén: Ha egy sorba illesztünk be, vagy onnan törlünk egy karaktert, az NVDA már nem mondja be kéretlenül a kurzortól jobbra lévő karaktert. Ez a kísérleti opció bekapcsolható az NVDA Haladó beállításai között, a Frissülő tartalom követésénél a Diff Match Patch algoritmus kiválasztásával.
- Az NVDA telepítője már kezeli a –minimal parancssori paramétert és nem játssza le az indító hangot. A telepített és hordozható változat egyaránt így viselkedik.
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?