Sajtból van a Jupiter
A Jupiter a világ első food truckja, melyben kizárólag fogyatékkal élő emberek dolgoznak. Mostantól fél éven át a budapesti Alléé bejárata előtt kínálják sajtos finomságaikat. A Jupiter egy raclette-ező. Kell hozzá egy speciális berendezés, amely megolvasztja és a felszínén kicsit meg is grillezi a hatalmas, 12 kilogrammos, félbe vágott, Ficsor Árpád-féle parasztsajtot, melynek forró és […]
A Jupiter a világ első food truckja, melyben kizárólag fogyatékkal élő emberek dolgoznak. Mostantól fél éven át a budapesti Alléé bejárata előtt kínálják sajtos finomságaikat.
A Jupiter egy raclette-ező. Kell hozzá egy speciális berendezés, amely megolvasztja és a felszínén kicsit meg is grillezi a hatalmas, 12 kilogrammos, félbe vágott, Ficsor Árpád-féle parasztsajtot, melynek forró és krémesen lágy felső rétege kerül rá ciabattára, sült burgonyára vagy tetszés szerinti zöldségekre. A gyorsan és egyszerűen elkészíthető ételt serranosonkával és fűszerekkel lehet tovább bolondítani, de nem idegen tőle a savanyúság sem.
Kedd este hivatalosan is bemutatták a Kézenfogva Alapítvány és a Fruccola közös új projektjét, a Jupiter food truckját és csapatát. A Jupiter a világ első olyan büfékocsija, amelyben megváltozott munkaképességűek dolgozhatnak. A raclette-ező ötletét a budapesti Fruccola éttermekkel befutott Saás Petra és Tausz Péter a berlini piacokról hozta, mint ahogy az is nekik jutott eszükbe, milyen jó lenne létrehozni egy fenntartható, szociálisan érzékeny és a hazai kis magyar termelőkkel közösen együttműködő, felelős társadalmi vállalkozást. „Az étteremben már évek óta foglalkoztatunk megváltozott munkaképességű embereket – meséli Tausz Péter -, és mivel azt láttuk, hogy az első nehézségek leküzdése után jól működik, izgatott a gondolat, vajon megélne-e a piacon egy olyan vállalkozás, mellyel a fogyatékkal élő emberek munkaerőpiacra való visszajuttatását segíthetnénk. A megszerzett tapasztalatok alapján mostanra nagyjából sikerült belőni, hogy ki mire használható. Az a legnehezebb az egészben – mondja kicsit szabadkozva Trausz Péter hogy jelezd is a vendégek felé, hogy nálatok olyan emberek dolgoznak, akik picivel több türelmet igényelnek, ugyanakkor ezzel véletlenül se tegyél stigmát rájuk.”
A Saás-Tausz házaspár már korábban is együtt dolgozott a fogyatékkal élő gyermekek és felnőttek életkörülményeinek javításán, valamint társadalmi befogadásuk növelésén ügyködő KézenFogva Alapítvánnyal, így nem kellett mást tenniük, mint kicsivel szorosabbra húzni a köteléket, hogy együtt vághassanak bele a Jupiter megvalósításába. Hamar összeállt a koncepció: legyen mozgóbüfé, ahol végtelenül egyszerű, könnyen betanítható technikával finom ételeket (ez lett a raclette) készíthetnek megváltozott munkaképességű emberek.
Pordán Ákos, az alapítvány ügyvezető igazgatója, no és persze lelkes csapata egy emberként állt bele
a kezdeményezésbe, az első alkalmazottakat az igazgató maga toborozta. Személyesen ő szólt például a korábban kézbesítőként náluk dolgozó Tunyogi Imrének, vagy ahogyan a barátai hívják, Tunyinak is. A fiú gondolkodás nélkül igent mondott – igazi kihívásként élte meg, hogy a Starbucks tálcaleszedőjéből afféle majdnem cheffé avanzsálhat. „A Jupitert nem hagynám itt semmi pénzért” – meséli a sajtótájékoztató utáni őrületben, miközben egy pillanatra meg nem áll a keze. A kiadóablak sarkában húzom meg magam, hogy amikor van 2-2 szónyi ideje, lecsapjak rá. „Nagyon élvezem, hogy itt közvetlen kapcsolatban lehetek az emberekkel. Titkon azt is remélem, hogy ezalatt a fél év alatt, amit itt töltünk az Alléé mellett, lesznek visszajáró törzsvendégeink is.” Tunyi kicsit lassan, nehezen artikulálva, de azért jól érthetően és elképesztő csavaros észjárással formálja a szavakat. Oxigénhiánnyal, félig bénán született egy nógrádi kis faluban, kész csoda, hogy oda egyáltalán eljutott a fejlesztésekben rejlő lehetőség híre. „Mindent az édesanyámnak köszönhetek – meséli kissé elérzékenyülve aki a lehetőségein túl hordott Budapestre konduktorhoz, hogy ember legyen belőlem.” A kissé nehézkes beszéde ellenére a fiú civilben ismert slammer – szerénykedik, hogy egyéniben nem annyira jó, de párosban néhány éve Horváth Kristóf, alias Színész Bobbal közös csapatot alkotva megnyerték a III. Országos Team Slam Bajnokságot Fo-ci című produkciójukkal.
Bár a vállalkozás mögé odaállt az Erste Social Banking programja is -éppúgy missziójuk, hogy olyan embereknek segítsenek jövőt építeni, akikről senki nem gondolná, hogy képesek pozitív hatással lenni a környezetükre, mint a KézenFogva Alapítványnak és a Saás-Tausz házaspárnak -, a fenntarthatósághoz még hibádzik néhány millió. Szükség volna például egy olyan autóra, mellyel viszonylag könnyen tudják mozgatni a 2,5 tonnás, gördülő büfémonstrumot, mely eddig a Sziget Fesztiválon, az Akvárium előtt és a Kincsem Parkban, a Food Truck Show-n tesztelte a közönség raclette-éhségét és nyitottságát – egyelőre úgy tűnik, nagy sikerrel. Ehhez támogatók segítségét kéri a Jupiter csapata, de addig sem állnak le és nem csüggednek, amíg nem jön össze a vontatóautó: a nem is olyan távoli jövőben szeretnének egy olyan speciális helykialakítású food truckot is nyitni, melyen kerekesszékesek is dolgozhatnak, az alapítvány pedig hamarosan elindít egy képzési programot, mely segíti a fogyatékkal élő embereket felkészülni az önálló, szociális érzékenységet és alkalmazkodást igénylő munkákhoz. Akár a Jupiter pultja, akár a csillagos ég a cél.
(megjelent: Népszava, 2019.09.13.)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?