Világbajnok vitorlázónk nyolc közé vágyi
Pegan Zoltán szülei 1956-os menekültként Ausztráliában majd pedig Kanadában éltek. Így Zoltán Kanadában nőtt fel, ahol a légierőnél volt mentő és felkutató pilóta. Egy ejtőernyős baleset következtében huszonöt éve kerekesszékhez van kötve.
A balesete után már egyedül visszaköltözött Ausztráliába, és ott kezdett el vitorlázni tizenegy évvel ezelőtt. A Földnek azon a részén nagy kultusza van a vitorlázásnak, és a fogyatékkal élő emberek sportjának is. Hat éve él Magyarországon, mert a felesége budapesti, és honvágya volt. Zoltán ebben az évben a portugáliai világbajnokságon aranyérmes lett, a challenger osztályban, mely sajnos ez nem paralimpiai versenyszám. Ezt követően, mivel a világranglistán előtte álló versenyző lemondta a paralimpiai részvételt, kvótát szerzett a pekingi ötkarikás játékokra. – Mikor kezdett el vitorlázni? – 1983-ban, tehát huszonöt éve volt a balesetem, és azóta kerekesszékes vagyok. Tizenegy éve vitorlázom. Sydneyben éltem, és mivel ott egész évben szinte mindig jó az idő, ezért választottam a vitorlázást. – Mit szeret a vitorlázásban? – Számomra a sós víz, a jó levegő, a napsütés maga a nyugalom, ezért a vitorlázás mellett döntöttem. Ráadásul ez nem annyira fizikai, hanem inkább elméleti sport, hiszen állandó koncentrálást igényel. A nézők számára sokszor unalmas és lassú, de aki ezt egyszer megízleli, az rögtön beleszeret. – Ausztráliában milyen hagyományi vannak ennek a sportágnak? – Sydneyben van nyolc-tíz klub, és általában mindegyikben hat-nyolc versenyző, de van olyan egyesület is, ahol tizenkét hajó is van. Ausztráliban háromszáz-négyszáz körül van a mozgáskorlátozott versenyzők száma. – Idén a világbajnokság aranyérmes lett. Milyen emlékei vannak róla? – A világbajnokság Portugáliában volt, amelyet nem kizárólag parasportolóknak rendeztek. Mozgássérült versenyzők összesen huszonnyolcan voltunk tizenkét országból. A világbajnokságot nyolc pont előnnyel zártam, és nagyon örültem, hogy a tavalyi világbajnoki címem után az idei évben is sikerült hasonló szép eredményt elérnem. – Hogyan sikerült megszereznie a paralimpia kvótát? – Tavaly a világbajnokságon lehetett a kvótát megszerezni a paralimpiára. Akkor először tizennégy, majd még két kvóta került kiosztásra, én a vb-n tizennyolcadik lettem, így először nem kaptam kvótát. Majd többen is lemondták a paralimpia szereplést, és mivel az előttem álló új-zélandi versenyző is így tett, ezért értelemszerűen én következtem a ranglistán, és ennek köszönhetően mehetek Pekingbe. – Hogyan készül a paralimpiára, mennyit edz? – Nem könnyű a felkészülésem, mivel a hajómat, ami Magyarországon az egyetlen ilyen típusú, már rég elszállították Kínába a verseny helyszínére. Általában hétvégén edzem Balatonfűzfőn, mert az edzőm és a segítőm akkor érnek rá. – Mit szeretne elérni a pekingi ötkarikás játékokon? – Szeretnék a legjobb nyolc közé bekerülni, de ez nem lesz könnyű, hiszen ellenfelek és társak nélkül edzeni nagyon nehéz. Ennek ellenére mindent megteszek a lehető legjobb eredmény elérése érdekében.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
-1°C
Vélemény, hozzászólás?