„Talán találok valamit feketén”
Az elképesztő munkanélküliségi adatok ellenére rövid a sor a munkaügyi központ előtt Budaörsön. Ennek persze nem az az oka, hogy senki nem veszítette el az állását. A korona vírus-járvány miatt szinte mindent elektronikusan kell intézni, aki pedig ragaszkodik a személyes ügyintézéshez, vagy nem tudja megoldani más módon a papírok benyújtását, azt előre foglalt időpontban várják. […]
Az elképesztő munkanélküliségi adatok ellenére rövid a sor a munkaügyi központ előtt Budaörsön. Ennek persze nem az az oka, hogy senki nem veszítette el az állását. A korona vírus-járvány miatt szinte mindent elektronikusan kell intézni, aki pedig ragaszkodik a személyes ügyintézéshez, vagy nem tudja megoldani más módon a papírok benyújtását, azt előre foglalt időpontban várják. Aki előbb érkezik, az utcán kell várakoznia, az épület előterébe egyszerre egy ember léphet.
„Felhívás. A koronavírus-fertőzés miatt kialakult veszélyhelyzetre való tekintettel a kormányhivatalok és járási/kerületi hivatalok a következő módon korlátozzák ügyfélfogadásukat: ügyintézésre kizárólag elektronikusan vagy telefonon előzetesen lefoglalt időpontban van lehetőség. Az ügyfélszolgálatok korlátozhatják az egyidejűleg az ügyféltérben tartózkodó ügyfelek számát. Kérjük, hogy ügyintézéskor csak indokolt esetben érkezzen kísérővel! Elkerülhetetlen személyes ügyintézés esetén, várakozáskor kérjük betartani az ügyfelek közötti legalább 1,5-2 méter »szociális« távolságot!”
Betartják. Gábor (30 éves) logisztikaként dolgozott, mielőtt elbocsátották. Azt mondja, várt egy hónapot, pihent, elrendezett egy sor évek óta húzódó javítást, ezt-azt a ház körül, ezután kezdett új munkahely keresésébe. Ez rímel arra, hogy szakértők szerint a munkanélküliek valós száma magasabb lehet, mint amit a már úgyis riasztó adatok mutatnak, hiszen nem mindenki regisztráltatja magát azonnal a foglalkoztatási szolgálatnál. Vagy éppen pihen kicsit, mint Gábor, netán első körben igyekszik saját erőből munkahelyet találni.
Gábor először az interneten keresztül próbált intézkedni, de csak egy héttel későbbre kapott volna időpontot, ezért eljött személyesen a papírokkal, most azért áll sorba, hogy leadja a paksamétát. Azért lett időközben hirtelen sürgős a dolog, mert újraszámolta a tartalékaikat, és rájött: ha nem lesz minél gyorsabban munkája, akkor hamarosan nem lesz mit enniük.
Hetente 11-12 ezer fővel nő a regisztrált álláskeresők száma, amely immár meghaladta a 320 ezret is – adtuk hírül online portálunkon kedden. A Nemzeti Foglalkoztat
ási Szolgálat (NFSZ) adatai szerint márciusban összesen 281 213-an kerestek munkát, mindössze 17 ezerrel többen, mint februárban. Ez azonban a Népszava szerint nem tükrözi hűen a jelenlegi állapotokat. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium – a laphoz eljutott – háttéranyagából ugyanis kiderül, hogy április második hetében már 320 624 regisztrált álláskeresőt tartottak nyilván, vagyis a február végi adatokkal összevetve így már 56 ezerrel több munkanélkülit jelez a statisztika.
Budapest, IX. kerület, Ráday utcai munkaügyi központ. A nyitvatartási, mint mindenhol az országban, itt is 15 óráig engedélyezik az új szabályok. Délelőtt van, az utcán senki nem várakozik. Valószínűleg flottul megszervezték az előre, interneten lefoglalt időpontok kezelését. Henrik (35 éves) jön éppen kifelé, takarítóként dolgozott egy hostelben. A szálló bezárt, ő két hete került utcára. Próbált ismerősökön meg az interneten keresztül állást keresni, nem járt sikerrel. Alig van pénze, szüksége volna munkanélküli segélyre és állásra is. Bármit elvállalna. Az előbb végzett bent a papírokkal, azt mondták neki, lesse a postaládáját, két hét múlva várhat választ. Pesszimista. – Szerintem ez is jó magyar szokás szerint megy majd: talán találok valamit feketén – mondja. – És tudod, az a legrosszabb az egészben, hogy külföldre sem koccolhatok le melózni – teszi hozzá.
Ildikó (23) séfhelyettes volt egy étteremben. Négy hónapja dolgozott ott, amikor néhány hete kirúgták. A korábbi fizetéseit rendben megkapta, az utolsó hónapra járót viszont nem. Ezért jött a munkaügyi központba. Hogy segítsenek neki megkapni a pénzt.
– Biztos benne, hogy itt tudnak segíteni? – kérdezem.
– Ha itt nem, akkor hol? – kérdez vissza. Ildikó egyébként az első perctől nagy lendülettel keres állást. – Hogy áll a dolog?
– A helyzet biztató, egy cégnél, ahol takarítót keresnek, azt mondták, két hónap múlva hívjam őket.
– És ez biztató?
– Igen – mondja, miközben a maszk fölött, a szemén látszik, hogy ezt el is hiszi. – Nincs más -teszi hozzá, miközben egy halom papírt igazgat a kezében.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a munkanélküliség Baranya, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Nógrád megyében a legnagyobb. Rétságra megyek, a megyei kormányhivatal munkaügyi központjának helyi ki rendeltsége, szóval a járási központ alig egy órája nyitott ki. Három férfi várakozik az ajtóban, közülük csak egy, Lakatos Tibor szeretne beszélgetni. A többiek szégyellik a helyzetet, amibe kerültek, ez persze teljesen érthető. Mármint nem az, hogy belekerültek. Tibor eredetileg kőműves, a járványhelyzet előtt kamionsofőrként dolgozott, másfél hónapja munkanélküli, mert a koronavírus miatt nem kap fuvarokat. Nem mondhatja, hogy a tartalékait éli fel, mert azok nincsenek. Az ő ügye elméletileg sínen van itt, de hiába várja, nem küldenek semmilyen álláslehetőséget, ezért most érdeklődni jött. Szinte bármit elvállalna. Az eltelt idő alatt feketén kapott munkát az építőiparban, de nem volt róla papír, így nem fizették ki.
Balassagyarmaton, a járási munkaügyi központ előtt senki sem várakozik. Nézegetem az üvegajtóra kiragasztott tájékoztatókat, az ajtó mögött fiatal, maszkos nő ül egy előtérbe tolt asztal mögött, integet, hogy menjek be. – Munkanélküli?- tér a lényegre. – Hááát… ööö… (Nem akarom azt hazudni, hogy igen, lázasan gondolkodom valami frappáns válaszon.) – Nézze, nem szégyen az. Sokan vannak most így – toldja hozzá bátorítólag. Azután a kesztyűs kezével néhány papírt nyújt át, majd elmondja a lényeget: nagyjából bárhogyan tarthatjuk a kapcsolatot, csak lehetőleg személyesen ne. – Hogy sokan vannak most így? – kérdezek vissza. – Ne vicceljen, rengetegen – válaszolja. Közben a szeme a maszk fölül biztatóan néznek rám. Talán még mosolyog is, de azt ugye nem látni. Hirtelen odajön hozzá egy idősebb kollégája, fontos dolgokról kezdenek beszélgetni. Még azért ideszól hozzám: – Mindent ért? Akkor menjen!
Szécsényben is hasonló a helyzet, senki nem várakozik az utcán a munkaügyi hivatal előtt, de bent sem. Kijön az épületből egy idősebb forma asszony. Pár méterre áll egy Daewoo Tico (ebből az autóból a legolcsóbb meghirdetett 50 ezer, míg a legdrágább 299 ezer forint a kocsikra szakosodott legnagyobb portálon), a sofőrülésben ősz férfi, odamegy. Fél perc múlva maszkkal, kesztyűvel jön vissza.
– A férje?
– Igen, hoztam védőfelszerelést, csak a kocsiban felejtettem. Tudja, nagyon izgulok. Nem mondja meg, hány éves, csak, hogy közel van a nyugdíjhoz és távol a reményektől. A vendéglátásban dolgozott, szakképesítése nincsen. Ezek így együtt illenek a trendbe: az NFSZ adatai szerint a koronavírus-járványt első körben főként a nők, az 55 év felettiek, illetve a csupán általános iskolai végzettséggel vagy még azzal sem rendelkezők sínylették meg leginkább a munkanélküliséget illetően.
Az asszony azért jött személyesen intézkedni, mert nincsen internetjük, a vezetékes telefont évekkel ezelőtt lemondták, a mobiljuk meg feltöltős. És így drága dolog telefonálgatni.
A kormánynak természetesen vannak megoldási javaslatai a munkanélküliség enyhítésére, kérdés, azok mennyire életszernek. Mint a Kormány.hu-n írták, Munkaszüret néven mezőgazdasági álláslehetőségeket kínáló internetes oldalt indított az Agrárminisztérium. Az online felülettel a tárca arra hívja fel figyelmet, hogy a magyar agráriumban a koronavírus-járvány ellenére is van munkalehetőség.
Nagy István agrárminiszter szerint a mostani nehéz időszakban sajnálatos módon a vendéglátásban, a turizmusban vagy éppen a szolgáltató szektorban a megélhetésüket elveszítő embereknek, illetve a nappali kurzus nélkül maradt felsőoktatási hallgatóknak a hazai mezőgazdaság különösen nagy mennyiségben tud munkát biztosítani.
Megnéztem. A Munkaszüret.hu honlapon a munkalehetőségeknél a Szántóföldi növénytermesztés fül alatt két álláslehetőség van. Július 9-étől keresnek 20 napra „Hibridkukorica növényápolási munkái” megjelöléssel, vagyis kukoricací-merezésre Nagyszentjánosra (Győr közelébe) munkásokat. Illetve: április 15-étől október 15-éig mezőgazdasági gépkezelő technikust Kiszombor-Dénesmajorba (a település Makóhoz van közel). Az április 15-ei dátum két dologra utalhat: vagy még nem töltötték be az állást, vagy pedig nem frissítik rendszeresen a honlapot.
A szabadföldi zöldségtermesztés szekcióban szintén két munkalehetőség van, lehet menni Bordányba (Szeged mellé) spárgát szedni április 24-étől június 6-áig, valamint ugyancsak Nagyszentjánosba ültetni, gyomlálni, terményt szedni, április 30-ától november 19-éig. Hogy miért pont addig, ne kérdezzék, lehet, hogy november 19. az új május 4., lásd még: érettségi.
Zöldséghaj tatás ágazatban szintén két munkalehetőséget ír a honlap, az egyik 2020 január 1-jétől érvényes. A gyümölcstermesztés szekcióban 6 lehetőséget kínálnak, ebből az egyik mezőgazdasági-erőgép-kezelő, tehát szakképzettséget igényel. Van egy „egyéb” fül is, erre kattintva egészen szürreális álláshirdetésre bukkanunk: „Fiatal Közép és Pálya kezdő Nők lányok” jelentkezését várják Mátészalkára, takarítani, 2030 április 30-áig. Összesen tehát 13 álláshirdetés elérhető az oldalon, bár ezek között olyanok is vannak, ahol brigádokat is várnak.
A riportban megszólaló munkanélkülieket persze megkérdeztem ezekről a lehetőségekről. Volt, aki csak legyintett, volt, aki azt mondta, nem szeretne tömegszálláson lakni az ország túlsó felében, közös vécét-fürdőszobát használni, a nyilván az ilyen helyen nem tartható szociális távolság miatt megfertőződni, hozzáértés híján kevesebb pénzt kapni, mint amit ígértek. És persze elhagyni a családot hosszú időre.
(megjelent: Magyar Hang, 2020. 04. 24.)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?