Az oldal akadálymentesített
Hobby rádió – a Hang-adó

Rádió hallgatása

Az adatkezelési tájékoztató elolvastam és nyilatkozom arról, hogy annak megfelelő jogosultsággal

Lejátszás

Online rádió hallgatása
Rádió hallgatása
Hallgatás Media Player-el
Rádió hallgatása

Android-os alkalmazás (Készítette: Benkő Dániel)
Rádiónk a T-home támogatásával a Web-rádió (pdf) alkalmazásával is hallható.


Egészségedre - Turcsányi Sipos Éva m*sora
62
hallgató

Akadálymentes ügyintézés a kormányablakokban – az MVGYOSZ benyújtotta javaslatait

- 2022. április 15. 14:49 - 660 megtekintés

A közszolgáltatások, köztük a hivatali ügyintézés egyenlő esélyű hozzáférésének joga a törvény alapján már régóta megilleti a fogyatékossággal élő embereket. Ennek ellenére akadálymentes ügyintézést érintő hiányosságokkal – úgy a személyes, mint az elektronikus ügyintézés során – jelenleg is bőven találkozhatunk.

Az MVGYOSZ – válaszolva a Miniszterelnökség ez irányú megkeresésére – részletesen ismertette elsősorban a látássérült ügyfelek hivatali ügyintézését érintő észrevételeit, valamint a kormányablakok akadálymentesítési szempontú továbbfejlesztésére vonatkozó javaslatait.

A Miniszterelnökség Területi Közigazgatás Működtetéséért Felelős Államtitkársága – ahogy azt az MVGYOSZ részére küldött megkeresésében hangsúlyozta – a kormányablakok kialakítása, működtetése során kiemelt figyelmet kíván fordítani a teljes körű akadálymentesítésre.

Ezt szem előtt tartva fogalmazta meg a szervezet egyrészt a személyes, másrészt pedig az elektronikus ügyintézés hozzáférhetőségét érintő észrevételeit, javaslatait.

Személyes ügyintézés

Mindenekelőtt arra hívta fel a MVGYOSZ. a figyelmet, hogy szükséges egy országos felmérés annak feltárására, hogy a kormányablakok jelenlegi kialakítása, működése mennyiben teszi lehetővé a személyesen megjelenő fogyatékossággal élő ügyfelek számára a másokkal egyenlő esélyű ügyintézést. Ehhez meg kell vizsgálni, hogy a kormányablakokban megtörténtek-e, és ha igen, milyen módon azok az átalakítások, amelyek segítségével a különféle fogyatékossággal élő emberek az ügyeiket önállóan, akadálymentesen tudják intézni (például rendelkezésre állnak-e a kerekesszékes ügyfelek számára térdszabad kialakítású, a hallássérülteket segítő indukciós hurokkal felszerelt, valamint a látássérült ügyfelek tájékozódását segítő vezetősávval megközelíthető ügyintézői pultok stb.).

Ezenkívül vizsgálni kell azt is, hogy az üzemeltetési gyakorlat hogyan befolyásolta az évekkel ezelőtt kialakított létesítmények akadálymentes használhatóságát.

Egy ilyen felmérés nyújthatna valós képet arról, hol, milyen hozzáférhetőségi hiányosságok nehezítik a kormányablakokban személyesen megjelenő fogyatékossággal élő ügyfelek akadálymentes, önálló ügyintézését és milyen további fejlesztésekkel, megoldásokkal lehetne ezeket kiküszöbölni.

Újfent hangsúlyozta a szervezet, hogy kiemelten fontosnak tartja a sorszámkiadó berendezések akadálymentesítését, valamint az ügyfélhívó berendezéseken a hangos tájékoztatás biztosítását.

Jelentősen befolyásolja a látássérült ügyfelek akadálymentes ügyintézését a 2021 szeptemberétől a kormányablakokban, illetve bizonyos kormányhivatali ügyfélszolgálatokon bevezetett aláírásminta alapú hitelesítés (AMAHIT rendszer), amely mostanra számos ügytípusban felváltotta a papíralapú ügyintézést.

Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ügyfél – miután okmányokkal azonosította magát – ügyeit úgy tudja intézni, hogy egy, a hivatalban rendelkezésre álló aláírópadon tett aláírásmintája bekerül a rendszerbe, amely a későbbi ügyintézés során ezután egyaránt szolgál a dokumentumhitelesítésre és biometrikus azonosításra. Az ügyeket az említett regisztrációt követően a hivatalokban kihelyezett aláírópadok segítségével intézhetik az ügyfelek.

E rendszer bevezetéséről, az ezen keresztül intézendő ügytípusokról, valamint az MVGYOSZ ennek kapcsán kifejtett tevékenységéről az alábbi cikkünkben olvashatnak https://hobbyradio.hu/szeptember-1-tol-valtoznak-az-alairasra-vonatkozo-szabalyok-tapasztalatokat-gyujtunk/A rendszer bevezetése kapcsán történt minisztériumi egyeztetés során az MVGYOSZ vállalta az ezzel kapcsolatos tapasztalatok összegyűjtését, továbbítását. Mint ahogy az már az olvasók által is ismert, a közelmúltban végeztek egy felmérést a látássérült ügyfelek körében az AMAHIT rendszer akadálymentes használhatóságára vonatkozóan. Ennek során – az Informatika a Látássérültekért Alapítvány közreműködésével – azt igyekeztek feltárni, lehetséges-e a látássérült embereknek a hivatalokban kihelyezett aláírópadok használatával aláírásmintát szolgáltatni; majd az aláírásmintának a rendszerbe való bevitelét követően ilyen módon ügyeket intézni; továbbá mennyiben tudnak ehhez a hivatalok ügyintézői segítséget nyújtani.

E felmérés tapasztalatait – melyek fontosabb megállapításait röviden alább is ismertetjük– a Miniszterelnökséggel is megosztotta az érdekképviselet.

1. A súlyosan látássérült (főként vak) ügyfelek számára jellemzően azért okoz nehézséget az aláírópad sík üveg felületén az aláírás elhelyezése, mert az aláírásra szolgáló toll megcsúszik a sima felületen, ezért nehéz írás közben az egyenest tartani, illetve az aláírásra megadott, a látássérültek által egyébként nem észlelhető keretben maradni.

E probléma megoldásaként a kormányablakokban egy olyan, tapadós felületű aláírókeret beszerzését, illetve rendelkezésre bocsátását javasolták, amely az üvegfelületen nem csúszik el, és a látássérült ügyfél számára kitapinthatóan megadja az aláírópadon az aláírási területet.

Mivel a szóban forgó aláírópad beviteli üvegfelülete kéz érintésre nem érzékeny, azon az ügyfél akár tapintással is megkeresheti az említett aláírókeretet, melyben a megfelelő sávban elhelyezheti aláírását úgy, hogy a toll nem csúszik ki az aláírási területről.

2. Tapasztalatok szerint a készülékkel és a tollal lehet úgy írni, hogy az alkalmazás a nyomás erősséget is figyelje. Minthogy a látássérült emberek nem minden esetben nyomják egyforma erővel a tollat, e különbséget ugyanakkor nem feltétlenül érzékelik, javasolták az alkalmazás olyan beállítását, hogy az az aláírás során ne tegyen különbséget a nyomáserősségek között.

3. Javaslatra került továbbá, hogy a látássérült ügyfeleknél a rögzített, valamint az újonnan tett aláírásra vonatkozó azonosságvizsgálat nagyobb toleranciára legyen beállítva, hiszen az ő esetükben gyakori, hogy e két aláíráskép nem hasonlít egymáshoz.

4. Felvetette az MVGYOSZ., hogy a gyengénlátó, illetve aliglátó ügyfelek érdekében a készüléken megjelenített, aláírandó dokumentum formázása legyen akadálymentes (jól látható betűtípus, nagyobb betűméret). Továbbá legyen nagyobb kontrasztarány az előtér és a háttér között.

5. A tapasztalatok alapján végül arra is felhívták a figyelmet, hogy fontos és szükséges az AMAHIT rendszert használó ügyintézőket felkészíteni, tájékoztatni a látássérült ügyfelek esetében felmerülő problémákról, valamint ezek kezelésének lehetséges módozatairól.

Elektronikus ügyintézés

Mivel az elektronikus ügyintézés kapcsán is érkeztek akadálymentességi hiányosságokat jelző tapasztalatok, ezért annak vizsgálatát is szükségesnek tartotta a szervezet, hogy ezen a területen mennyiben valósul meg a látássérült ügyfelek egyenlő esélyű hozzáférése.

Ennek érdekében az Informatika a Látássérültekért Alapítvány a napokban akadálymentességi gyorsvizsgálatot készített a Kormányablak Központi Időpontfoglaló Rendszer portál, valamint a személyes ügyintézési (SZÜF) portál levelezési oldalának akadálymentes használhatóságával kapcsolatban. Már e gyorsjelentésekből is – melyek úgyszintén megküldésre kerültek a Miniszterelnökségnek– egyértelműen megállapítható, hogy az időpontfoglalásra, illetve az ügyintézésre szolgáló oldal az akadálymentesség tekintetében egyaránt számos hiányossággal bír, ezért azokat a képernyőolvasó szoftvert alkalmazó látássérült emberek nem tudják önállóan, akadálymentesen használni.

A Miniszterelnökség részére küldött megkeresés nyomán bekövetkező fejleményekről is tudósít a szervezet.

(Gulyásné dr. Bölkény Ágota – MVGYOSZ. jogtanácsos)

A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!
Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*


* nyolc = 40

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Reklám

 

Nemzeti Együttműködési Alap

Vakrepülés Színtársulat

MVGYOSZ. székházának felújítása

Online rádió

Erikkancs - a digitális újságos

Alko-soft Hobby Rádió - MyOnlineRadio.hu

Keresés az oldalon

Facebook oldalunk

Mai műsor

  • 6:00: Jóreggelt! - reggeli információs műsor két órában.
  • 8:00: - Ferenczi István népzenei műsora
    A Népzenei kavalkád c. műsor nem egy konkrét nép zenéjével foglalkozik, hanem általában a népzenével és vonulataival. A műsor első felében népi hangszereket mutat be a műsorvezető, nemcsak történetükről, hanem azok hangját is meghallgathatjuk az adásban.
    A műsor második részében néhai adatközlőket, énekeseket, hangszereseket, illetve zenekarokat mutat be Ferenczi IStván,. majd más népek zenéjét hallgathatjuk a műsorban.
    A műsor utolsó részében ma élő adatközlőket, hangszereseket, énekeseket, és zenekarokat ismerhetünk meg, valamint olyan együtteseket, énekeseket, zenekarokat, akik ma művelik a népzenét és egy kicsit hozzá nyúltak, illetve beleraktak más műfalyokat, pl. jazz, és a könnyűzene.
  • 9:00: - Szabolccsal
    A Sztárportré egy több éve működő rádióműsor sorozat, ahol hétről-hétre közismert emberek nyilatkoznak, mindig egy-egy újabb, gyakran a személyükhöz igen közel álló témában. A Sztárportré optimista műsor, törekszik mindenről valódi képet festeni. Az adások szereplői olyan közismert emberek, akiket a legtöbb magyar ember a sajtóból jól ismer, és szívesen hallgat. Könnyű téma, nehéz kérdések, alapos válaszok.

    Bővebb információ: www.sztarportre.hu
  • 10:00: - Turcsányi Sipos Éva műsora
    Beszélgetés betegségekről és azok alternatív úton történő egyszerű meggyógyításáról, megelőzéséről ismert emberekkel.
  • 12:00: Déli hírösszefoglaló -
  • 13:00: Délután - Benne: interjúk, riportok, tudósítások kulturális, szociális és közéleti eseményekről.
  • 15:00: 4 ütem - autós magazin
  • 16:00: -
    • A hét prózája - Zsoldos Árpád - Irodalmi rádió műsora)
    • Take away - a BBC. Angol nyelvleckéje
    • QTC - Zentai Tibor rádióamatőr műsora (Szerkesztő: Rózsa Dezső)
    HA2MN - Tibi a Hobbyrádiónak

    Hívójelem HA2MN, nevem Zentai Tibor. A név nem hiszem, hogy sokat mondana bárkinek, ugyanis a hívójelem alapján ismernek világszerte. Amatőr rádiós vagyok, az első rádió-összeköttetésemet saját építésű rövidhullámú adóval már több mint 44 évvel ezelőtt "kínlódtam össze". Azóta a rádióhullámok segítségével bejártam a világ szinte minden szegletét, s ahova eddig nem jutottam, igyekszem eljutni.

    Első szakmám szerint erősáramú üzemmérnök vagyok, s hogy elektromos területet választottam szakmámnak, köszönhető a rádióamatőrködés iránti gyermekkori érdeklődésemnek. Később külkereskedelmi végzettséget is szereztem, s valahol ebben is ott van a rádiós hobbi hatása - ugyanis a nemzetközi rádióamatőr forgalomban az angol nyelv használata kényszerűség. Én pedig tanultam a nyelvet szorgalmasan.

    A Hajdú QTC a rádióamatőrök havi hangos híradója, amelyet a rádióamatőr hullámsávokban sugároznak. A QTC nemzetközi rádiótávírász rövidítés, jelentése "közlemények vannak"

    Rózsa Dezső, HG0EK a Hajdú QTC főszerkesztője a 2000-es évek közepén keresett meg, hogy legyek QTC készítőinek munkatársa önálló anyagokkal, sorozatokkal. Ez idő óta minden hónapban jelentkezem jegyzetekkel és sorozatokkal, amelyeket magam írok és a hangfelvételt, a hanganyag szerkesztését is - mintegy botcsinálta hangmérnökként - magam végzem. Dezső tőlem adás-kész hangfelvételt kap, természetesen e-mailben.

    A rádióamatőr hobbi hazánkban éppen nem a legfényesebb éveit éli ama tekintetben, hogy az engedélyes rádióamatőrök száma évről, évre csökken, mialatt Európában, Amerikában, Ázsiában és Óceániában az e hobbit művelők száma szépen emelkedik.

    A hobbi kezdete nehéz, hiszen sokat kell tanulni és kitartás kell ahhoz, hogy valaki sikeres rádióamatőr vizsgát tegyen és hívójelet szerezhessen, azaz rádióamatőr engedélyt kapjon.

    Érzékelve a hobbi hazai gondjait elhatároztam, hogy "emberi nyelven" írok egy mesét arról, hogy mi a rádióamatőr, mit csinál a rádióamatőr, s nagyjából mit kell megtanulnia ahhoz, hogy az éter hullámain létrehozhassa első rádió-összeköttetését a világgal. Azért gondoltam "emberi nyelvre", mert ha két rádióamatőr magyarul beszélget egymással, kódokkal, rövidítésekkel, szakszavakkal, hívójelekkel dobálózik, s nincs a hobbin kívülálló ember aki azt megértené.

    Ugyanis mi rádióamatőrök - többek között - a Titanic hivatásos rádióstisztjeinek civil és amatőr leszármazottai és örökösei vagyunk.

    Annyit még meg kell jegyezni, hogy a hangzóanyag minősége korlátozott, hiszen a rádióamatőrök a lehető legkisebb sávszélességre törekednek éterbeli munkájuk során. A hi-fi hangminőség nem ránk jellemző, ellenben a zajos viszonyok közötti legjobb érthetőség elérésére való törekvés igen.

    73 - vagyis magyarul minden jót kívánok a hallgatóknak!

    Tibi, HA2MN
  • 17:00: Live Hungary - a legnagyobb hazai előadók koncertjei
  • 18:00: Esti hírösszefoglaló - Benne: a nap idézete, névnap köszöntő, évforduló naptár, sport.
  • 19:00: Vers, esti mese, kabaré, a nap érdekessége (riport, interjú, tudósítás), esti ka -
  • 20:00: - Ferenczi István népzenei műsora
    A Népzenei kavalkád c. műsor nem egy konkrét nép zenéjével foglalkozik, hanem általában a népzenével és vonulataival. A műsor első felében népi hangszereket mutat be a műsorvezető, nemcsak történetükről, hanem azok hangját is meghallgathatjuk az adásban.
    A műsor második részében néhai adatközlőket, énekeseket, hangszereseket, illetve zenekarokat mutat be Ferenczi IStván,. majd más népek zenéjét hallgathatjuk a műsorban.
    A műsor utolsó részében ma élő adatközlőket, hangszereseket, énekeseket, és zenekarokat ismerhetünk meg, valamint olyan együtteseket, énekeseket, zenekarokat, akik ma művelik a népzenét és egy kicsit hozzá nyúltak, illetve beleraktak más műfalyokat, pl. jazz, és a könnyűzene.
  • 21:00: - Szabolccsal
    A Sztárportré egy több éve működő rádióműsor sorozat, ahol hétről-hétre közismert emberek nyilatkoznak, mindig egy-egy újabb, gyakran a személyükhöz igen közel álló témában. A Sztárportré optimista műsor, törekszik mindenről valódi képet festeni. Az adások szereplői olyan közismert emberek, akiket a legtöbb magyar ember a sajtóból jól ismer, és szívesen hallgat. Könnyű téma, nehéz kérdések, alapos válaszok.

    Bővebb információ: www.sztarportre.hu
  • 22:00: - Turcsányi Sipos Éva műsora
    Beszélgetés betegségekről és azok alternatív úton történő egyszerű meggyógyításáról, megelőzéséről ismert emberekkel.

Bejelentkezés

Regisztráció| Elfelejtette jelszavát?

Mai napi információk

Ma 2024. július 22. hétfő, Magdolna napja van.
Az év 30. hete és 204. napja.
Holnap Lenke napja lesz.

1456. Hunyadi végső nagy diadala Nándorfehérvárnál.


1543. A szultán Budára érkezik.


1686. Budán fölrobban a központi fegyverraktár. (Óriási pusztítást okoz.)


Reviczky Gyula: Magdolna

"Szép s ifjú volt, forró vér áldozatja;
De ifjúságát bűnbánón siratta.
S a porból , hová röpke gerjedelme
Tiporta, Isten karja fölemelte.
Mert szíve tiszta volt, s bár elbukott,
Szeretni, mint ő, senki nem tudott..."

Hírlevél

Add meg az E-mail címed, majd kattints a feliratkozás vagy leiratkozás gombra.


hat mínusz három = (Írja be számmal a művelet eredményét!)


Feliratkoztak: 324

A Kultúrtanya programajánlója

A rádiónkat is üzemeltető Net-média Alapítvány által üzemeltetett Kultúrtanya – integrált közösségi tér programjaiból ajánlunk!

Kultúrtanya

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com