A vakvezető is legyen ápolt!
A látássérülteknek sem szabad visszaélniük a jogszabályokkal, hívta fel a figyelmet a Vakok és Gyengénlátók B.-A.-Z. Megyei Egyesületének elnöke.
Bár az elmúlt hónapokban több büntetést is kiszabtak hazánkban amiatt, mert nem engedték be a vakvezető kutyát a bevásárlóközpontba vagy nem engedték felszállni gazdájával a repülőre, a megyénkben élő vakok és gyengén látók inkább kedvező változásokat észlelnek a velük való bánásmód terén. – Szerencsére nincs rossz tapasztalatunk azzal kapcsolatban, hogy ne engedtek volna be vakvezető kutyát étterembe vagy üzletbe. Erre még senki nem panaszkodott – mondta a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hírportál lapjának Barnóczki Gábor, a Vakok és Gyengénlátók B.-A.-Z. Megyei Egyesületének elnöke. – Hiszen a jogszabályok kimondják, hogy a vakvezető kutya bekísérheti a gazdáját ezekbe a helyiségekbe. Azonban van ennek egy másik oldala is. A gazdának ugyanis gondoskodnia kell kutyája ápoltságáról és természetesen a sajátjáról is. Ha ez nem így van, akkor érthető a cukrászda vagy étterem idegenkedése a kutyától. A látássérült embereknek sem szabad visszaélniük a jogszabállyal – hívta fel a figyelmet az elnök. A kutya felelősség Elmondta azt is, az egyesület tagjai gyakran járnak kirándulni, de még egyik étteremben vagy szállodában sem mondták nekik, hogy a kutyát nem vihetik be. Bár a kirándulásokon olyanok vesznek részt, akik a felelős állattartást komolyan veszik. – Tudomásom szerint a megyében nem közlekednek túl sokan vakvezető kutyával. Nem azért, mert nincs elég ilyen segítőeb, ma már képeznek eleget, hanem azért, mert sok látássérült ember életébe nem fér bele a kutyatartás. Az állatot el kell vinni sétálni naponta többször, gondozni kell, ha valaki kis lakásban lakik, az is probléma. Sok látássérült egyéb eszközöket használ a biztonságos közlekedés érdekében, fehér botot vagy beszélő eszközöket. Miskolcon öt emberről tudok, akinek vakvezető kutyája van, a megyében plusz még ötnek. Persze nincs tudomásom mindenkiről, hiszen nem minden látássérült ember tagja az egyesületnek – jelezte az elnök. Merjék megkérdezni! Hozzátette: egyre jobb a tapasztalatuk az emberek segítőkészségével kapcsolatban is. Fontos, hogy a látó emberek merjék megkérdezni a látássérülteket, hogy miben segíthetnek, és ha esetleg erre nincs szükség, akkor azt fogadják el. Ügyelni kell a zebrán történő helyes átvezetésre is. Tapasztalat, hogy az üzletekben, éttermekben, hivatalos ügyek intézésekor egyre figyelmesebbek az emberek a látássérültekkel. – Ennek valószínűleg az az oka, hogy az elmúlt 10-15 évben egyre több figyelem irányult a sérült emberekre. Sok írás született a problémáikkal kapcsolatban, tudósítás a rendezvényeikről, érzékenyítő, esélyegyenlőségi programok, kitelepülések, esélyórák hívták fel rájuk a figyelmet, és közös megmozdulásokon vettek részt. Ennek köszönhetően, ha egy ép ember meglát egy látássérültet, beugranak neki a korábban hallottak, és bátrabban megy oda, hogy segítséget nyújtson – sorolta kedvező tapasztalatait Barnóczki Gábor. (Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hírportál)
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
1°C
Vélemény, hozzászólás?