Csak a civileket érdekli az afrikai éhezők sorsa?
Még mindig nehezen átlátható, hogy költségvetési forrásokból mennyit és milyen célokra költöttünk nemzetközi fejlesztésre. A magyar támogatási politika hatékonysága érdekében nélkülözhetetlen a folyamatos párbeszéd és szélesebb körű egyeztetés a civil szféra és a kormányzati döntéshozók között állapította meg a HAND Szövetség.
Nemzetközi fejlesztésként a fejlett országok – köztük Magyarország- a szegény országokkal szolidaritást vállalnak és ezt konkrét segítségnyújtásban megjelenítik. Külkapcsolataink ilyen módú kibővítése magyar érdek is, valamint EU tagságunk is kötelez erre. Elvileg.
A HAND rendezvényén bemutatott közvélemény-kutatásból kiderült, hogy a magyar lakosság kétharmada nincs tisztában azzal, hogy az Unió, még kevésbé, hogy saját országa humanitárius segélyek mellett hosszú távú fejlesztésre is nyújt támogatást fejlődő országok számára. A szakpolitikusok kiemelték, hogy a téma iránti csekély társadalmi érdeklődés miatt politikai támogatottság sem igazán érzékelhető.
A civilek idén is elmondták: a jelenlegi bruttó nemzeti jövedelem 0,1 %-át kitevő (a 2015-ig vállalt a 0,33 % helyett) fejlődő országok támogatását mind hatékonysági szempontból, mind pedig átláthatóság szempontjából erősíteni kell. A megoldást egy jól kidolgozott jogi háttér és kormányzati intézményrendszer jelentené. Az ehhez szükséges stratégia ugyan elkészült, de a valós és folyamatos párbeszéden alapuló, a civilek szakvéleményeit, ajánlásaikat bevonó cselekvési terv és a területet szabályozó törvény megalkotása még mindig nem valósult meg.
Balogh Réka, a HAND Szövetség szakpolitikai munkatársa állította: „A magyar állam által a fejlődő országok részére nyújtott ún. fejlesztési segély érdemtelenül kevés figyelmet kap az ország külpolitikai szerepvállalásában mind a döntéshozók, mind a média részéről, holott tavaly az ország erre 26,5 milliárd forintot költött. Hiába támogatunk más országokat, ha sem a kormányzati intézményrendszer, sem a jogi háttér, sem a rendelkezésre bocsátott forrás mennyisége valójában nem garantálja a célt. A cél pedig az lenne, hogy a fejlesztésre elszámolt pénzt hatékonyan, tudatosan tervezett, stratégiailag végiggondolt feladatok mentén, és megfelelő módszereket alkalmazva használjuk fel a szegénység felszámolása érdekében.”
A civilek felhívták a figyelmet arra is, hogy a segélyezett területek sem mindig járulnak hozzá ténylegesen a fejlődő országokban a szegénységcsökkentéshez. Például a külföldi diákok számára magyarországi tanulmányok folytatása céljából nyújtott ösztöndíj sem biztos, hogy mindig fejlesztéspolitikai célokat támogat.
A HAND a politikai döntéshozókkal folytatott konstruktív párbeszéd érdekében a civil szektor hatékonyságát is vizsgálta. Elemzésében ajánlásokat javasolt mind a civil szervezeteknek, mind a kormányzatnak a hatékonyabb, sokkal tudatosabb segélyezési politika eredményességének eléréséhez.
Háttéranyagok a HAND Szövetség éves rendezvényén (2013. október 30.) bemutatott előadásokhoz:
2013-as AidWatch jelentés: http://hand.org.hu/media/files/1383211926.pdf
Civil szervezetek hatékonysági elemzése: http://hand.org.hu/media/files/1382693073.pdf
A szolidaritással foglalkozó kutatás részletes elemzése letölthető az Alapítvány honlapjáról: www.demnet.hu
Civil térkép http://hand.org.hu/civil_terkep
Hobby Rádióval közölte a HAND Szövetség
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
3°C
Vélemény, hozzászólás?