Jogerős ítélet szüntette meg az aláírásra és hangzó beszédre képtelen mozgáskorlátozott fiatal gondnokságát
A Siófoki Járásbíróság jogerős ítéletével megszüntette annak az ép értelmű súlyosan mozgáskorlátozott hangzó beszédre képtelen fiatalembernek a gondnokságát, aki a MEOSZ projektjében kapott kommunikációt segítő eszközök révén immár képessé vált kifejezni gondolatait. A MEOSZ által képviselt Gábor Tamás 16 éven át kizárólag beszédképtelensége miatt nem rendelkezhetett a saját életéről. A projektben jutott hozzá a kommunikációját segítő eszközökhöz, melyek a hangzó beszédét pótolják. A bíróság arra alapozta döntését, hogy Tamás beszédre, írásra, aláírásra való képtelensége az általa megkapott informatikai eszközök, számítógépes programok használatával megszűnt. A MEOSZ ezért azt szeretné elérni, hogy a hangzó beszéd pótlását és az akadálymentes számítógép használatot elősegítő eszközök államilag támogatottak és minden érintett számára biztosítottak legyenek.
A 35 éves Gábor Tamás a születésekor fellépő oxigénhiány következtében négy végtag sérült, súlyosan mozgáskorlátozott, beszédében is akadályozott fiatalember. Olvasni tud, beszéde azonban nem érthető. Kézzel írni, aláírni nem képes. Az általános iskolát magántanulóként végezte, mert mozgáskorlátozottsága és kommunikációs nehézsége miatt nem volt olyan oktatási intézmény, ahol érdemben tudtak volna vele foglalkozni.
Tamás ép értelmű, azonban nagykorúvá válása óta, immár 16 éve cselekvőképességet korlátozó gondnokság alatt állt. Kizárólag azért, mert beszédképtelen. A közelmúltig nem tudott a külvilággal érthetően kommunikálni, mert nem állt rendelkezésére olyan eszköz, amellyel a hiányzó beszédét pótolni tudta volna. A magyar állam ugyanis az ilyen eszközökhöz nem nyújt támogatást, holott azok a technika fejlődésének köszönhetően már jó ideje elérhetőek lennének.
Gábor Tamás a számára szükséges úgynevezett asszisztív, valamint alternatív és augmentatív (AAK) eszközökhöz, a tablethez, a rögzítésére szolgáló tartóhoz, a kommunikációs szoftverhez a nagybillentyűhöz és a fejpálcához, a MEOSZ Korlátok nélkül című projektjében jutott hozzá. A fejpálca segítségével írja a tabletbe, amit mondani szeretne, a kommunikációs szoftver pedig felolvassa azt. A fejpálcával tud aláírni is. Miután megtapasztalta, hogy ezekkel az eszközökkel a külvilág számára is érthetően tudja kifejezni gondolatait, kérte, hogy a bíróság szüntesse meg a gondnokság alá helyezését.
A MEOSZ ebben a perben képviselte Tamást. Már a pert megelőző gyámhatósági eljárásban előterjesztettük a gondnokság megszüntetését célzó érveinket, amelynek hatására a gyámhatóság is a gondnokság megszüntetése iránt indított keresetet. Tamás a bíróságon az eszközei segítségével válaszolt a kérdésekre. A bíróság 2021. december 7-én kihirdetett ítéletében megállapította, hogy Tamás beszédre való képtelensége, írásra, aláírásra való képtelensége az általa megkapott informatikai eszközök, számítógépes programok használatával megszűnt, szükségtelen a gondnokság alá helyezésének fenntartása.
Tamás álma az önrendelkező életről valóra vált, saját maga dönthet az őt érintő kérdésekben.
A MEOSZ következetesen küzd azért, hogy mozgáskorlátozottsága, beszédképtelensége miatt egyetlen ép értelmű embert se helyezzenek gondnokság alá. A gondnokság nem lehet megoldás a hangzó beszéd vagy aláírás pótlására, különösen, hogy ép értelmű ember nem állhatna gondnokság alatt. Azt szeretnénk elérni, hogy a beszédében és a számítógép használatában akadályozott mozgáskorlátozott emberek állami támogatással juthassanak hozzá azokhoz az akadálymentes számítógép használatot elősegítő és a hangzó beszéd pótlására vagy kiegészítésére szolgáló eszközökhöz, melyek lehetővé teszik számukra a külvilággal való kommunikációt, és így bekapcsolódhatnak a társadalmi életbe. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy ezek az eszközök az oktatás és a rehabilitáció részévé váljanak. Az eszközök biztosítása a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezmény (CRPD) és a hazai jogszabályok alapján is kötelező állami feladat lenne.
Tamásról bővebben itt olvashat.
A rádiót önkéntes formában, nonprofit módon üzemeltetjük. Azonban a működtetés költségeit már nem tudjuk kitermelni saját pénzből (szerverek üzemeltetése, karbantartása). Amennyiben lehetősége van, kérjük támogassa a Hobby Rádió éves 120000 Ft-os működési díját!Net-média Alapítvány (Magnet Bank): 16200113-18516177-00000000
Utalás közleménye: támogatás
Köszönjük, ha nekünk adja adója 1 %-át!
Adószám: 18129982-1-41
Ezeket is olvassa el:
Meg akarta ölni mozgássérült lakótársát egy férfi
Fürdőkádba fojtotta mozgássérült édesapját egy férfi Kazincbarcikán, életfogytiglant kaphat
Pályázattal támogatják a kerekesszékesek autóvásárlását
Kormányzati szintű egyeztetés a MEOSZ székházában a rokkantsági nyugdíjrendszer felülvizsgálatáról
Mikrobuszos túrák mozgáskorlátozott emberek részére
Reklám
Keresés az oldalon
Facebook oldalunk
Mai műsor
Bejelentkezés
Mai napi információk
Időjárás
2°C
Vélemény, hozzászólás?